Ana sayfa İnternet Twitter Sahte Hesaplara Savaş Açtı: Telefon Numarası Doğrulama Şartı

Twitter Sahte Hesaplara Savaş Açtı: Telefon Numarası Doğrulama Şartı

0

Twitter sahte hesaplara karşı savaş açtı; Telefon numarası doğrulama şartı geldi. Sahte hesaplarla başı en çok dertte olan en popüler sosyal medya platformu Twitter, bu tür hesapların önüne geçmek için bir takım önlemler almaya karar verdi. Sadece bir haftada yüz binlerce sahte hesabı tespit edebilen şirket, bu sayıyı azaltmak için yeni güvenlik önlemleri geliştirdi.

Twitter Sahte Hesaplarla Nasıl Mücadele Edecek?

İlk etapta Twitter’a kayıt olmak isteyen kullanıcılar artık e-posta adresiyle veya telefon numarasıyla bilgilerini doğrulaması gerekecek. Aksi halde tek bir tweet dahi atılamayacak. Böylece açılacak yeni sahte hesaplara neşter vurulmuş olacak.

Bir diğer önlem de yapay zeka teknolojisini kullanıyor. Herhangi bir hashtag üzerinden yüksek hacimli tweet’ler söz konusu olduğunda Twitter bu hesabı yakın takibe alacak ve sahte hesap olduğu tespit edildiği anda kapatılacak.

Twitter’ın resmi blog sayfasında paylaştığı yeni güvenlik önlemlerinin hayati önemde olduğu vurgulanırken, kötü amaçlı sahte hesapları ortadan kaldırmanın birincil görevleri olduğunun altı çizildi.

Türkiye’de tt olmak isteyen kişi veya kurumların sahte hesapları yöneten kişilerle birlikte çalışmalar yaptığı bilinmektedir.

Özellikle iç politika konularında oldukça sık başvurulan ve algı oluşturmak için kullanılan sahte hesaplar twitter’ın bu yeni önlemleri ile bir nevi yara almış olacak.

Twitter’n uzun zamandır sahte hesaplarla başı dertteydi. Uzmanlara göre acilen fake account mücadele planı geliştirmesi konusunda uyarılar yaptığı twitter sonunda aksiyoner bir tutum izleyerek sahte hesaplara karşı yaptırım gücünü kullanmaya başladı.

Twitter’ın üzerinde hassasiyetle durduğu bir diğer konu ise titter hesabı açıp, doğrulama işlemlerini gerçekleştirip ancak tek bir tweet dahi atmayan veya kayıt işleminden sonra bir daha twitter’a uğramayan hesap sahiplerini aktif birer twitter kullanıcısı yapma yolunda çalışmalara başladı. Şimdilik bu konuda ne gibi adımlar atacağı bilinmeyen twitter için uzmanlar, e-mail pazarlama, sms pazarlama gibi araçları kullanacağı tahmin ediliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here