Ana sayfa Haber Türkiye’nin Fotoğrafçılık Alışkanlıkları Haritası

Türkiye’nin Fotoğrafçılık Alışkanlıkları Haritası

Canon, yaptığı araştırma ile Türklerin fotoğraf tutkusu, fotoğraf makinesi tercihleri, ilgi duydukları fotoğrafçılık türleri gibi birçok farklı alanda dikkat çekici veriyi ortaya çıkarttı.

0
Canon Fotoğrafçılık Alışkanlıkları Araştırması 2019

Canon, Dünya Kamera Günü özelinde Türkiye’deki fotoğraf tutkunlarının fotoğrafçılığa dair önceliklerini, ilgisini ve fotoğraf makinesi seçimleri gibi detayları içeren bir araştırma yaptı. Canon Türkiye’nin Instagram hesabı üzerinden gerçekleştirilen ankete verilen 51 bin yanıtı analiz edilerek Türkiye’nin fotoğrafçılığa dair tercihlerini ortaya koyan haritayı oluşturdu.

Canon Fotoğrafçılık Alışkanlıkları Haritası

Fiyat mı performans mı?

Anket sonuçlarına göre; yüzde 60’ı erkek; yüzde 40’ı kadın olan katılımcıların yarısından fazlası kendi fotoğraf makinesine sahip. Fotoğraf makinesi satın alınırken de zannedilenin aksine fiyattan önce ürününün performansına dikkat ediyor. Anketi yanıtlayanların yüzde 68’i fotoğraf makinesini, performansına bakarak satın almaya karar veriyor. Satın alma ise en çok teknoloji marketlerinden gerçekleştiriliyor.

Canon 250D

Türkler fotoğraf makinesini selfie için kullanmıyor

Ankete katıların yüzde 40’ı ne kadar sıklıkta fotoğraf çektikleri sorusuna haftada 1 yanıtını verirken her 2 kişiden 1’i ise fotoğraf makinesine 2.000 ile 5.000 TL arasında bütçe ayırıyor. Çalışmanın dikkat çeken sonuçlardan bir diğeri ise dünyadaki birçok millet gibi selfie çekmeyi seven Türkler, sanılanın aksine fotoğraf makinelerini selfie için kullanmıyor, yalnızca fotoğraf çekiyor.

Fotoğrafçılık Alışkanlıkları 2019

En çok doğa fotoğrafçılığı seviliyor

Anketi yanıtlayanlar en çok kış mevsiminde fotoğraf çekmeyi sevdiklerini belirtirken; katılımcıların yüzde 57’si ise doğa karelerini fotoğraflamayı tercih ediyor. Katılımcılardan yüzde 77’si kendini amatör olarak tanımlarken, düzenli olarak fotoğraf çekenlerin ise yakın çekim yapmayı daha çok sevdiği görülüyor. Son olarak fotoğraf makinelerinde en çok hareketli ekran özelliği kullanılıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here