Ana sayfa Makale Türkiye’de Espor Takımları

Türkiye’de Espor Takımları

Adrenalin ve rekabetin oyunla buluştuğu espor, Türkiye’de hangi kulüplerin öncülüğünde gelişiyor?

0

Son yıllarda ülkemizde ve tüm dünyada büyük ilgi göre espor başta gençler olmak üzere her yaştan oyun ve teknoloji severlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Bu kapsamda spor ve bilgisayar oyunlarını bir araya getiren espor ile ilgili köşemizin üçüncü bölümünde Türkiye’deki öne çıkan Espor takımlarını inceleyeceğiz. İlk olarak Türkiye’de esporu sevdiren kulüpleri tanıyalım.

Espor dünyası günümüzde her sene sayısı artan ulusal ve uluslararası espor turnuvalarının düzenlenmesi ile yaygınlaşmaya devam etmektedir. Turnuvalar sayesinde ilginin artması daha fazla sayıda profesyonel takımın kurulmasını ve sporcu sayısının çoğalmasını sağlamaktadır. Tüm bunlarla birlikte durmaksızın artan bir büyüme yaşanmaktadır.

Bazı espor turnuvalarının bütçesi milyonlarca doları aşarken, oyuncuların sporcu lisansı aldığı profesyonel bir meslek halini almıştır. Binlerce kişinin canlı veya online olarak izlediği organizasyonların büyüklüğü geçmişi onlarca yılı aşan bazı spor turnuvalarını geride bırakmaya başlamıştır. Peki Türkiye’de esporu sevdiren takımlar hangileri?

Türkiye’de esporu sevdiren 10 takım

Beşiktaş Esports

Futbol ve basketbol kulüpleri ile tanıdığımız Beşiktaş’ın 2015’te faaliyetlerine başlayan espor şubesi. Aynı zamanda profesyonel bir spor kulübü tarafından kurulan ilk espor takımı. Espor’un gelişimine önemli katkıları bulunan takım, taraftar sayısıyla da dikkat çekiyor.

1907 Fenerbahçe Espor

1907 Fenerbahçe Derneği’nin çabalarıyla kurulan espor takımı, LoL, FIFA ve Wolfteam oyunlarına yönelik ekiplere sahip. Günümüzde Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanı olan Ali Koç’un öncülüğünde 2016’da kuruldu. Türkiye’nin en başarılı epor kulüplerinden biri olan 1907 Fenerbahçe Espor’un çok sayıda şampiyonluğu bulunuyor.

Galatasaray Espor

LoL ve Wolfteam’in yanı sıra Zula takımı da bulunan Galatasaray Espor, 2016 yılı sonunda kuruldu. Fenerbahçe ve Beşiktaş’a göre geride kalan Galatasaray Espor, 2017 sezonunda küme düştü. 2018’de Şampiyonluk Ligi’ne yükselemeyince kapatıldı. 2019’da franchising ile Şampiyonluk Ligi’nde tekrar yer almaya başlayan kulübün önünde kendini kanıtlaması için uzun bir yol var.

Papara SuperMassive

2016’da Hakan Baş ve Kaan Karamancı’nın kurduğu Papara SuperMassive, ilk yılında şampiyonluk sevinci yaşadı. Ülkemizi Meksika ve Çin’de başarıyla temsil eden Papara SuperMassive, aynı zamanda uluslararası bir turnuvada şampiyon olmuş ilk Türk takımı olmasıyla da öne çıkıyor. Bu arada sponsoru olan Papara, önemli bir FinTech kuruluşu ve espor’a yönelik desteğiyle dikkat çekiyor.

Galakticos

Birçok kupa kazanmış olan Galakticos, diğer öncü espor takımları gibi 2016’da kuruldu. LoL, FIFA, Wolfteam gibi oyunların yanı sıra Fortnite ve PUBG takımları da mevcut. Takım aynı zamanda ilginç destekçileriyle ünlü. NASA astronotlarından destek tweet’leri aldı ve uzayla özdeşleşmiş marka kimliğiyle ilgi çekmeye devam ediyor.

Dark Passage eSports Club

Türkiye’nin belki de en ünlü espor takımı. Kuruluşu 2003 yılına uzanıyor. Şampiyonluk Ligi’nin iddialı takımı CS:GO, FIFA ve Hearthstone takımlarıyla öne çıkıyor. Kadın LoL takımı da bulunan Dark Passage, yabancı transfer yapan ilk takım. Ayrıca 2014 Dünya Şampiyonası’na katılarak göğsümüzü kabartmak gibi küresel başarıları da var.

Geleneksel spor kulüplerinden doğan espor takımları

Yeni espor takımları kurulurken yüzyıllık spor kulüpleri de bu furyaya ayak uydurmuş ve takım kurarak bu zorlu rekabette yer almıştı. İstanbul’un üç büyük kulübü Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray espor takımı kurması kültürün yaygınlaşmasına katkı sağladı. Büyük rekabetin dijital dünyaya taşınması ile birlikte espor takımlarına büyük bütçeler aktarılmaya başlandı. Bu köklü kulüplerin kurduğu takımların yanı sıra SuperMassive, Youthvrew ve Dark Passage gibi yerli takımların kurulması bu dünyaya olan ilginin armasını sağladı.

Ülkemizde büyük kulüpler bu arenada yer alırken Avrupa’da ise Manchester City, Paris Saint German, Schalke 04 ve Sporting Lisbon gibi birçok köklü kulüp espor takımına sahip. Bunun yanı sıra dünyanın en büyük spor organizasyonlarından Amerikan Basketbol Ligi NBA takımları da son yıllarda espor takımları kurarak spor dalına büyük ilgi göstermeye başladılar.

Transferler

Son yıllarda gerçek bir spor dalı olarak görülen espor’da takımlar ve oyuncular tıpkı bir futbol veya basketbol kulübü disiplini içerisinde ortak antrenmanlar yapmakta, diğer takımlardan transferler yaparak takımlarını güçlendirmeye çalışmaktadır.

Espor dünyasında da tıpkı futbolda Messi veya Ronaldo, basketbolda LeBron James, teniste Federer veya Nadal gibi süper starlar bulunmaktadır. Milyonlarca takipçisi olan espor’da yaşanan üst düzey rekabet ve aidiyet duygusu sayesinde turnuvalarda tribünler dolmakta, internet üzerinden büyük hayran kitleleri elde edilmektedir.

Rekabet en üst seviyede

Herhangi bir spor karşılaşmasındaki gibi espor mücadelesinde de profesyonel oyunculardan oluşan takımlar karşı karşıya gelmektedir. Oyuncular gerçek bir sporcu gibi mücadelelere hazırlandığı ve yetenekli kişilerden seçildiği için seyir zevki yüksek ve rekabetin üst düzeyde olduğu oyunlar oynanır.

Oldukça yoğun ilgi gören espor karşılaşmalarında oyuncular reflekslerini iyi kullanmak ve formda olmak için fiziksel bir çabanın yanı sıra zihinsel bir çaba da göstermektedirler. Yetenek, fiziksel ve zihinsel gücün bir araya gelmesiyle her mücadele üst düzey bir rekabete sahne olur.

Günümüzde on binlerce kişilik salonları dolduran kalabalıklar önünde oynanan espor mücadelelerinde; oyuncuların üst düzey yetenekleri ve oynanan oyunun tüm ayrıntıları sahnelenmektedir.

Türkiye’nin ilk espor sahnesi ne zaman ve nerede kuruldu?

Oyon dünyasının en büyük firmalarından birisi olan ve espor ekosistemine büyük yatırımlar yapan Riot Games tarafından 12 Ocak 2019 tarihinde Ataşehir’de Türkiye’nin ilk espor sahnesi açıldı. 1000 kişilik koltuk kapasitesine sahip olan Riot Games Espor Sahnesi oyuna olan ilginin artmasını sağlarken; heyecan ve rekabetin buluşma noktası oldu.

Espor nedir?

Elektronik sporun kısaltması olan espor, tüm dünyada ilgi gören, online video oyunları ile sporun rekabetini ve takımlar arası mücadeleyi bir araya getiren yeni nesil bir spor dalıdır. Spor ile teknolojiyi buluşturan bu yeni nesil kavram, dünyanın dört bir yanındaki insanların internet ortamında veya sık sık görmeye başladığımız organizasyonlarda bir araya getirerek oyun oynamaları sağlamaktadır. Milyonlarca takipçisi olan bu yeni nesil kavram, son yıllarda yaygınlığının ve popülaritesinin artmasıyla birlikte gerçek bir spor dalı olarak görülmektedir.

Kilit yıl: 2014!

Türkiye’de espor gelişiminin kilit noktası ise 2014 yılındaki ülkemizin lisans veren ülkeler arasına katılmasıyla yaşanmıştır. Bu sayede espor dünyasına yüksek segmentte dahil olan Türkiye’de önde gelen oyunlar ise DOTA 2, League of Legends ve StarCraft II gibi oyunlar gelmektedir.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here