Ana sayfa Donanım Türk malı işlemciler geliyor!

Türk malı işlemciler geliyor!

0

Yerli malı işlemci inanılmaz

Sonunda beklenen gerçekleşiyor; biz de işlemci üretimine başlıyoruz! Oldukça ünlü bir Türk teknoloji firması, ilk bilgisayar işlemcisini üretti. 2,7 GHz hızında çalışan işlemci, 65 nm teknolojisine sahip. Dahili bellek kontrolcüsüne sahip olan Türk-İş-17 kod adlı CPU, 17 çekirdeğe sahip. Firmanın ismini vermek istemeyen bir mühendisiyle yaptığımız söyleşide, “Neden 17?” diye sorduk. Soruya gelen cevap ise birazcık ilginçti…

 

 

“Biz 29 senelik firmayız. Son 3 senedir işlemciler ile uğraşıyoruz. 29’u 3 ile çarpın, etti 87. çalıştığımız yerde batıl inancı olan çok çalışan var; o yüzden 87’den 13’ü çıkartıyoruz. Etti mi 74? çalıştığımız 3 senenin 2’sinde inanılmaz yol kat ettik; 74’ü de bölelim 2’ye… Şimdi elimizde 37 var. Firmamızın CEO’sunun oğlunun yaşı da 20; 20’yi de 37’den çıkarınca 17 kalıyor. İşte biz bu yüzden işlemcimizi 17 çekirdekli ürettik.” diye cevaplıyor ve ekliyor: “Asal sayıları da zaten hep sevmişimdir…”.

Türk-İş-17’nin diğer teknik özelliklerinden de bahseden mühendis, işlemcinin her bir çekirdeğinde 17’şer KB önbellek bulunduğunu gururla söyledi. 2,7 GHz hızında çalışmak için 2,2 volta ihtiyaç duyan işlemci, sıvı azotlu bir soğutma sistemi kullanıyor. %0,2 hız aşırma potansiyeline sahip olan Türk-İş-17’nin tam bir sene sonra, yani 1 Nisan 2011’de piyasada olması bekleniyor. Fiyat konusunda ise henüz bir bilgi bulunmuyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here