Ana sayfa Haber TÜM YÖNLERİYLE “PROGRESSIVE WEB APPS (PWA)”

TÜM YÖNLERİYLE “PROGRESSIVE WEB APPS (PWA)”

0

Günümüzde mobil cihazların kullanımı eski zamanlara oranla oldukça artmış durumda ve gün geçtikçe de artmaya devam ediyor. Artık herkes gündelik bir çok işlemini ve profesyonel iş hayatı çalışmalarını bu cihazlar üzerinden yürütüyor. Durum böyle olunca da gelişme, inovasyon ve ilerleme kaçınılmaz oluyor. Bu yazımızda, belki de daha önce hiç duymadığınız “progressive web apps” adında oldukça güncel kullanılan bir teknolojiyi ve avantajlarını ele alacağız.

Eğer bir web siteniz varsa ve bu siteyle alakalı herhangi bir mobil uygulamanız bulunmuyorsa, bunu dert etmenize hiç gerek yok. Çünkü progressive web app uygulamaları ile web sitenizin görünümünü, aynı zamanda “user interface” dediğimiz kullanıcı arayüzünü ve kullanıcı deneyimini, bir mobil uygulamanın ki ile eşit düzeye getirmeniz mümkün.

Mobil uygulama geliştirmek özellikle masraflı ve oldukça zaman alan bir iş olduğundan dolayı artık pek çok firma, kullanıcı ve web sitesi sahibi, bu progressive web apps adlı teknolojiyi kullanmayı tercih ediyor. Bu şekilde tasarlanan web siteleri, mobil cihazların tarayıcılarından ziyaret edildiğinde, bir web sitesinden ziyade sanki bir mobil uygulamaymış gibi davranıyorlar. İşte işin tüm güzelliği burada. Web arayüzü üzerinden, hem de kolay ve ucuz bir yoldan mobil uygulama performansının ve kalitesinin elde edilmesi gerçekten taktire şayan bir teknoloji. İsterseniz progressive web apps’in tam olarak ne olduğunu biraz daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Progressive Web Apps (PWA) nedir?

Progressive web apps genellikle özel bir kodlama tekniği ile yazılan web sitelerinin, tıpkı bir mobil uygulama gibi kullanılabilmesini sağlayan, aynı zamanda da çevrimdışı “offline” olunduğunda dahi erişilebilen ve kullanılabilen yeni bir teknolojidir. Aynı zamanda gün içerisinde ziyaret ettiğimiz pek çok web sitesi içinde de yer almaktadırlar.

Progressive web apps’leri oluştururken harcanan zaman, bütçe ve emek, mobil uygulama geliştirmeye oranla, az öncede bahsettiğimiz üzere oldukça az olmaktadır. Yani bir şekilde pek çok açıdan daha akıl karı ve kolay bir iş diyebiliriz. Tabii ki bu progressive web app’lerin mobil uygulamaların yerine geçebildiği anlamına gelmiyor.

Progressive web app’ler özellikle web deneyimimizi pürüzsüzleştirmek ve kolaylaştırmak için varlar ve bize her koşulda en doğru ve stabil sonucu vermek üzere tasarlanmışlar.

(Progressive web apps teknolojisini kullanmak isteyen kişinin mutlaka güncel bir mobil web tarayıcı kullanması gereklidir.)

Progressive web app’ler herkes tarafından herhangi bir ön bilgiye gerek olmadan, kolaylıkla çalıştırılabilen uygulamalardır. Çünkü bu uygulamalar tarayıcının içinde bütünleşik olarak bulunurlar ve çalışırlar. Düşük bağlantı hızlarında ve özellikle çevrimdışı durumlarda da rahatlıkla kullanılabilen Pwa’ler, genel olarak tüm platformlarda kullanılabilen bir yapıya sahiptir.

Mobil uygulama olmamasına rağmen öyleşmiş gibi davranan Pwa’ler, bu sebeple mobil uygulamalara oldukça benzer bir yapıdadırlar. Hatta bazı durumlarda Pwa’ler ile mobil uygulamalar birbirine bile karıştırılabilir.

Arama motorlarında rahatlıkla bulunması ve kullanıcılar tarafından kolaylıkla paylaşılabilmesi de Pwa’lerin öne çıkan önemli özelliklerindendir. Progressive web apps genel olarak kullanıcıların davranışlarını ve tercihlerini dikkate alan gelişmiş parametreler kullanırlar. Bu sayede, kendini kullanan kişilere oldukça kolay bir şekilde, ilgi duyacağı içerikleri ya da web sayfalarını sunabilir ve önerebilirler.

Progressive Web Apps hangi açılardan daha avantajlı

Bu güncel sistemin bir çok avantajı vardır. Bunlardan en önemlisi ve dikkat çekici olanı ise şüphesiz, progressive web app’lerin sorunsuz bir şekilde her cihaz ve tarayıcı üzerinden çalışabilmeleridir. Bunun içinde aygıtınızın donanımının yüksek yada düşük performanslı olması önemli değildir. Ayrıca Pwa’ler kullanıcılarına oldukça yüksek bir performans sunarlar.

Geliştirme maliyetleri açısından da epey hesaplı olduklarını belirttiğimiz Pwa’ler, sadece tek bir yapıda ve formatta var olduğundan, bütün cihazlar üzerinde aynı şekilde ve sorunsuz olarak çalışırlar. Bu sebeple de Pwa’ler farklı sürümlere ihtiyaç duymaz. Bu da onların neden bu kadar kullanışlı olduklarını kanıtlar nitelikte.

Sistemin, önemli olarak nitelendirebileceğimiz bir diğer avantajı ise, Pwa’leri kullanmak için herhangi bir yükleme yapmak zorunda olmayışımız. Pwa’ler tarayıcıyla ve siteyle bütünleşik oldukları için rahatlıkla kullanılabilirler ve mobil uygulamalarda olduğu gibi yüksek kapasiteli dosya indirme işlemlerine gerek duymazlar. Ama verdikleri sonuç neredeyse mobil uygulamalarınkiyle aynıdır.

Her şeyin hızlı bir şekilde mobile kaydığı bir dönemden geçiyoruz ve bu süreçte özellikle adaptasyon konusu oldukça önemli bir faktör. Çağa ayak uyduramayıp geri kalmaya başlarsak oyundan eleniriz.

Progressive Web App’lerin, yazımızda da belirttiğimiz gibi bazı şeyleri bize daha da kolaylaştırmak için tasarlanmış altyapılar olduğundan bahsettik. Artık insanlar internette gezinmek için bile mobil cihazlarını bilgisayarlarına tercih ediyorlar. Ve bu durum gün geçtikçe artarak devam etmekte. O yüzden web sayfalarının mobil cihazlarda doğru görüntülenmesi ve doğru bir şekilde çalışması oldukça büyük bir önem taşıyor.

Yazı: Can Genca

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here