Ana sayfa Haber Telegram ve Apple Arasında Soğuk Rüzgarlar Esiyor!

Telegram ve Apple Arasında Soğuk Rüzgarlar Esiyor!

0
Telegram ve Apple

Son zamanlarda Apple ve Telegram arasında gizli bir savaş yaşanıyor. Özellikle de Apple, çok fazla şikayetin muhatabı olmaya başladı. Ancak Telegram bunu çok daha fazla ciddiye alıyor. Şirket konuyu mahkemeye taşıyacak. İşte merak edilen tüm detaylar.

Telegram, Apple’ın uygulama mağazası App Store üzerinden aldığı yüzde 30’luk pay için Avrupa Birliği’ne dava açma sürecini başlattı. Özellikle de Apple şirketinin Telegram uygulaması için yeni bir düzenleme yapması talep ediliyor. Apple ise sahip olduğu bu imtiyazı kaybetmek istemiyor. Böylece konu mahkemeye taşındı ve herkes mahkemeden çıkacak kararı bekliyor.

Telegram ve Apple davalık oldu

Kısa bir süre önce Spotify şirketi de Apple hakkında bazı davalar açmıştı. Apple şirketinin tek platform olmak istediğini kaydetti. Şirket kendi uygulama platformundan uygulama indirmek isteyen şirketlere %30 oranında komisyon uyguluyor.

Telegram ve Apple

Spotify tarafından açılan davada ise yine bu konu gündeme geldi. Apple’ın hiçbir çaba harcamadan sadece komisyon ile gelir elde ettiğini ifade etti. Bu durum her ne kadar normal gibi görünse bile, AB sert davranıyor. Bazı şirketlerin lider konumuna yükselerek tekel oluşturması can sıkıcı olarak görülüyor.

iOS veya iPadOS’ta bir uygulama geliştirip yayınlamak isteyen şirket ve kullanıcılar, büyük oranda gelir kaybı yaşıyor. Google da Google Play üzerinden daha az olsa da benzer kesintiler yapmasında rağmen yine de kullanıcıların farklı yerlerden uygulama yayınlamasına izin veriyor. Sizce iki dev şirket arasındaki bu dava nasıl sonuçlanır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here