Ana sayfa Makale Teknolojik belgeseller

Teknolojik belgeseller

0

belgesel

Teknolojinin gelişmesi, teknik ekipmanların ucuzlaması ve kolay bulunabilir hale gelmesi ama hepsinden önemlisi, üretilen belgesellerin yayınlanabileceği alternatif mecraların oluşması, belgesel sektörünü de canlandırdı. Artık hemen her konuda çok kaliteli ve bilgilendirici belgeseller kameraya alınıyor ve bunlar hem tematik kanallarda, hem de başta Youtube, Vimeo gibi videp platformlarında izleyicileriyle buluşuyor. Newtech”in düzenli okurları hatırlar; geçtiğimiz ay sizlere teknoloji temalı uzun metraj filmlerinden bir seçki sunmuştuk. Bu ay ise aynı temadaki kısa belgeselleri konu edindik.

 

Kapalı Kapılar Ardında – BBC Facebook Belgeseli

Facebook, bugün dünyanın en çok ziyaret edilen bir kaç internet sitesinden bir tanesi. Ancak bu noktaya gelmesi hiç de kolay olmadı. Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının, üniversitedeki yurt odalarında açtıkları ve sadece kendi okullarındaki öğrencilerin birbirleriyle iletişim kurabilmeleri amacını taşıyan site, kısa bir süre sonra önce çevredeki okullara, bir sene içinde ise ABD”deki tüm okullara yayıldı. Bundan sonrası ise çığ gibi geldi, 2006 yılında tüm dünyaya kapılarını açtı. Bütün bunları, internetle ilgili olan herkes biraz biliyor olsa gerek. Geçen ay tanıttığımız ve Mark Zuckerberg”in Facebook”u kurma hikayesini, bu esnada karşı karşıya kaldığı fikir hırsızlığı suçlamalarını anlatan The Social Network (Sosyal Ağ) filmini izlediyseniz, konuya biraz daha detaylı ve teknik açıdan bakmanızın da zamanı gelmiş demektir… (İzlemek için : http://vimeo.com/35310361)

 

Inside Google

Google bugün sadece bir arama motoru değil, yüz milyarlarca dolar değerinde bir teknoloji devi. İnternet servislerinden akıllı teknolojik cihazlara, robot teknolojilerinden insansız hava araçlarına, sürücüsüz otomobillerden uzay projelerine ve bütün dünyaya internet dağıtacak dev ağlara kadar, şirketin el atmadığı yenilik yok gibi. Ancak bütün bunlar, bir garajdan başladı. Belgeselcilikte dünyanın en tanınmış markalarından biri olan National Geographic ekibi tarafından hazırlanan Google belgeseli, her ne kadar NG”in kendine has ağır temposuna sahip olsa da, dev şirket hakkında bir çok bilgiyi barındırıyor. özellikle belgeselin sonundaki, bilgi gizliliğine ve gizlilik politikasına dair özel bölüm, bu konudaki tereddütlerin ve dedikoduların arkasının kesilmediği şu günler  için önem taşıyor. (İzlemek için : http://bit.ly/1wuqO8w)

 

Hacker ve Cracker”lar

Türk Dil Kurumu, “hacker” kelimesinin karşılığını “Bilgisayar ve iletişim teknolojileri konusunda bilgi sahibi olan, standardın üzerinde programlama bilen … kişi” olarak verse de biz en azından bunun tam olarak böyle olmadığını biliyoruz. ülkemizde özellikle Redhack ve Anonymous eylemleri sonrasında yaşlı-genç herkesin adını duyduğu hackerlar kimler? Ne yaparlar? Amaçları, idealleri, savundukları ne? Kötü insanlar mı? Amaçları zarar vermek, kaos yaratmak mı? Tüm bu konularda merak edilenleri derleyen belgeselde, bir çok hackerın da katkısı var. (İzlemek için : http://vimeo.com/95799412)

 

Geleceğin Dünyası : Yarının Taşıtları

90″ların bilimkurgu filmlerinde 2010″lu yıllar için öngörülen uçan otomobiller henüz ortalıkta yok. Onu bırakın, Geleceğe Dönüş”te Marty”nin 2000″lerde kullandığı uçan kaykaya bile razıyız ama o da yok. Yine de fütüristler bu konuda umutlu, sadece yıl tahminlerini biraz ertelemiş gözüküyorlar. Hem karada, hem suda, hem de havada gidebilen süper-otomobillerin dünyasına hoş geldiniz. Elbette bu belgeselin ayakları daha yere basan bölümleri de var; örneğin yakın zamanda trafiğe çıkmaya hazır olan sürücüsüz otomobiller, büyük evrim geçiren otomobil lastikleri, elektrikli araçlar ve bir litre yakıtla 1500 kilometre çalışabilen motorlar. (İzlemek için : http://bit.ly/1u7iQnt)

 

NASA Teknolojisi

NASA dendiğinde elbette herkesin aklına gelen şey sonsuz uzay boşluğu. Gezegenler, uydular, yıldızlar. NASA, Amerikan Hükümeti tarafından, Rusya ile Amerika arasındaki uzay yarışının başladığı dönemde, 1958″de kuruldu. Asıl hedefi, havacılık ve uzay konusunda teknolojiler geliştirmek olsa da, NASA teknolojisi bunlarla sınırlı kalmadı. özellikle uzay yarışının ABD”nin kesin zaferiyle sonuçlanması ve Rusların yarışta havlu atmasından sonra, NASA”daki bilim insanlarının çok farklı konularda çalışmalar yapmasının da önü açıldı. Bugün temelleri NASA laboratuvarlarında atılan ya da NASA tarafından geliştirilen bir çok teknoloji, tarımdan mühendisliğe hemen her alanda insanlığa dünyada da hizmet ediyor. (İzlemek için : http://bit.ly/1xm7mR2)

 

Teknolojinin “sıfır” noktası

Bugün avuç içinden bile küçük boyutlara gelen bilgisayarlar nasıl ortaya çıktı? Bunda kimlerin imzası var? Hangi ürünler ayakta kalırken, hangileri tarihe karıştı? Peki bunların sırları neydi? Heyecan verici teknoloji dünyası nasıl doğdu, nasıl emekledi, nasıl gelişti? Bugünkü hızlı büyümenin temelleri nereye dayanıyor? Biri 1996, diğer 1998 yapımı bu iki belgesel; yani Triumph of the Nerds ve Nerds 2.0.0.1, işte bunları anlatıyor. Eski olmaları sizi yanıltmasın, ünlü teknoloji yazarı Robert Cringely imzasını taşıyan belgeseller birer kült eser. (İzlemek için : http://bit.ly/1pWUNtb ve http://bit.ly/1ktkWIg)

 

Steve Jobs”un kayıp röportajı

Yukarıda bahsettiğimiz Triumph of the Nerds belgeseli hazırlanırken, yapımcı Robert Cringely onlarca kişiyle röportaj yapmış. Bunlardan biri de, Apple”ın yaratıcısı ve bugün şeker gibi akıllı telefonlar kullanabilmemizi sağlayan adam, Steve Jobs. Ancak toplamda bir saatten fazla süren röportajın sadece 10 dakikalık bölümü belgeselde kullanılır. Orijinal bir saatlik kayıt ise kaybolur. Ta ki Steve Jobs”un ölümüne kadar. ölümünden kısa bir süre yapımcı Cringely, garajını temizlerken yıllardır kayıp olan bandı bulur. Bir saati aşan kayıp röportaj, Apple ve kişisel bilgisayarların tarihi hakkında bir çok yeni bilgi içeriyor. (İzlemek için : http://www.magpictures.com/stevejobsthelostinterview)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here