Ana sayfa Makale Teknoloji ile Yaza Fit Girme Rehberi

Teknoloji ile Yaza Fit Girme Rehberi

Fit olmanın harika hissettireceği sıcak günler yakın. Yaz geliyor. Peki vücudunuz buna hazır mı?

0

Kalorileri tek tek saymaya başladığınız aylar geldi çattı. Akşam yemeğinde komşunun evinde pişen pizzaya, dışarıda yenilen amansız fast-food’lara savaş açtığınız günler aynı zamanda. Evet, yaz geliyor…

Her ne kadar Coronavirüs stresi alıp başını gitse de sıcakların artmasıyla birlikte kendimizi dışarıya daha fazla atacağız gibi. Elbette t-shirt’ler, şortlar, mayolar, bikini ve diğer yaza özgü keyiflerin vakti de gelecek. Yapılması gereken ise fazla kilolardan kurtulmak, yaza fit girmek. Neyseki NewTech var, bitmedi; teknoloji de var…

Teknoloji ile yaza daha formda girmek çok kolay. Elbette püf noktası doğru kullanım. Eğer akıllı telefonunuzda sizi spora teşvik eden uygulamalar varsa, kalorilerinizi kontrol altına alabileceğiniz yazılımlara sahipseniz, izlediğiniz sosyal medya hesapları bu yönde teşvik ediciyse işiniz sadece sistematik ve disiplinli olmanıza kalıyor.

Öncelikle spor programınızı gözden geçireceğiz. Evde ya da dışarıda basit şekilde spor yapabilirsiniz. Unutmayın spor yoksa göbek var. İpuçlarını inceleyelim…

Mobil uygulamalar

Freeletics Bodyweight

Bu sansasyonel uygulama, aynı zamanda ilginç bir sosyal rekabet sahası da vaat ediyor. Hedeflere ulaşıp puanlar toplayabiliyorsunuz. Elbette spor hareketleri yönü de bir hayli iddialı. Ancak başta ücretsiz geldikten sonra zamanla ücretli versiyona geçmek istemeniz olası, çünkü birçok özelliğe bu şekilde erişim sunuluyor. Yine de kısa süreliğine videoların izlenebildiği, oldukça etkileyici bir uygulama deneyimi vaat ediyor. Hoş bir özellik olarak iOS uygulamasında yaptığınız antrenmanla birlikte, antrenmanın zamanını, tarihini, süresini ve yaktığınız kaloriyi Sağlık uygulamasına kaydedebiliyorsunuz.

30 Günlük Evde Fitness Program

30 Günlük Evde Fitness Program için hazır mısın? Uygulamada çeşitli egzersizler, fitness planları ve HD video dersleri var. “Tüm vücudun kas kazansın, olabilecek en zinde vücuduna ulaştığını hisset.” Diyen uygulama, bunun için olabilecek en az zorlukla (efor sarf etmeden sonuca ulaşılmaz!) kilo vermeniz ve 30 günde fiziğinizdeki değişimi için sizi teşvik ediyor. Basit ısınma hareketleriyle başlıyor, tüm vücudunu inceltecek egzersizlerle devam ediyorsunuz.

Günlük Egzersizler – Antrenman

Ücretsiz sunulan ve birçok egzersiz içeren uygulama, 5-10 dakika arasında değişen uzunlukta, anlaşılır videolarla hareketlerin nasıl yapılabileceğini gösteriyor. Sertifikalı kişisel antrenör tarafından gösterilen onaylı egzersizler tüm önemli kasları hedef alıyor. Programın basit arayüzünü tamamlayan video ve zamanlayıcı, her egzersizi kolayca takip edebilmenizi ve anlamanızı sağlıyor. Sadece egzersizi seçip takip ediyorsunuz. Günlük 5-30 dakikalık rutin egzersizlerle forma girmenize, kilo verip sıkılaşmanıza yardımcı oluyor.

Sworkit

Kişiselleştirilmiş video egzersizler düzenleyip izleyebildiğiniz uygulama, spor hareketi uygulamaları dendiğinde en iyilerden. Güç, kardiyo, yoga, esneme gibi hareket kategorileri bulunan Sworkit’te 5-60 dakika aralığında zaman dilimleri seçilerek çalışılabiliyor. Üst vücut, alt vücut, merkez, karın, kalça, sırt, bacaklar gibi bölgelerde ‘hedef alanların’ belirlenebilmesi de bir diğer artı yönü. Uygulamanın en iyi yanı video içeriklerde ‘ekipmansız’ hareketlere odaklanıldığı için sadece evde değil, işte de spor yapılabilmesine imkân tanıması. 25 milyon kullanıcısı bulunan uygulamayı 30 gün boyunca ücretsiz şekilde kullanabilirsiniz.

Gymaholic

Eğer bir Android cihaz, iPhone ve/veya Apple Watch sahibiyseniz; spor yaparken Gymaholic uygulamasından faydalanarak, spor programlarınızı daha etkin ve daha verimli geçirebilirsiniz. Uygulama, tam olarak spor programınıza ne kadar uyumlu olduğunuzu takip etmektedir. Spor sırasında hangi kaslarınızı çalıştırmak istiyorsunuz? İlgili kas gruplarını çalıştırmak için hangi egzersizleri yapmak gerekiyor? Bu gibi sorulara uygulama üzerinden hızlıca yanıt bulabiliyor ve egzersizlerinizi daha doğru biçimde yapabiliyorsunuz.

YouTube videoları

Yazın plajda, akşam eğlencede geçecek zamanlar, iş yerlerinde konforlu giysiler derken kollar, bacaklar, vücut hatları daha yoğun şekilde görünecek. Neyse ki YouTube’da sizi yaza hazırlayacak kanallar var. İşte birkaçı.

GençVeFit

Abone sayısı: 194 bin

GençVeFit’in amacı, spor salonuna üye olmanıza veya antrenör ile çalışmanıza gerek kalmadan, evde, bahçede, parkta kendi başınıza spor yapmanıza olanak vermek, fit hale gelmenize ve sağlıklı yaşamanıza yardımcı olmak. Yaz öncesi vücudunuzu forma sokmak için bu kanaldaki paylaşımları takip edebilirsiniz.

Ebru Karaduman

Abone sayısı: 129 bin

Victoria’s Secret Türkiye işbirliği ile Victoria Sport’un marka elçisi olan Ebru Karaduman, Victoria’s Secret meleklerinden ilham alan fit bir vücudun sırlarını keşfetmek için ihtiyacınız olanları paylaşıyor. Evde spor, pilates gibi konularda paylaşımlarda bulunuyor. Evde egzersiz, Her gün bir hareket gibi konsept videolarıyla beğeni topluyor.

Reyhan Oksay Official

Abone sayısı: 127 bin

Bacak, basen, omuz, kol gibi bölgelere özel hareketlerde uzman bir isim Reyhan Oksay; dansçı, egzersiz uzmanı, master trainer, eğitimci ve hala kendini geliştirmeye çalışan meraklı bir öğrenci. Faydalı bilgiler de paylaşan YouTuber, Türkiye’de en çok takipçili hesaplardan birinin sahibi.

HakanFitness

Abone sayısı: 88 bin

Evde kas yapmaya ne dersiniz? Kendi vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz birçok farklı spor hareket var ve HakanFitness kanalında pratik ve kısa sürede etki esaslı paylaşımlar var. Kanal, dinamik ve disiplinli izleyenlerini memnun edecek sonuçlara ulaştırıyor.

BeFiT

Abone sayısı: 2,3 milyon

30 günde ‘şok edici’ sonuçları vaat eden birçok YouTube kanalı var, ancak BeFit kesinlikle alanında en iyilerden. Uzman eğitmenlerin son derece pratik anlatımları eşliğinde akıcı ve şık videoları yer aldığı kanalda yayın sıklığı da oldukça iyi.

Teknolojik ürünler

Yaz mevsimi yaklaşıyor. Aslında bir başka deyişle vücudun çok daha fazla görüneceği aylar kapıda demek mümkün. İşte spora dönük hayatınızı kolaylaştıracak teknolojik ürünler.

Huawei Watch GT 2

Huawei Watch GT 2 42mm, Elegant ve Classic olmak üzere iki modeliyle Türkiye’de. Şık bir akıllı saat olmanın da ötesinde, kullanıcılarına daha sağlıklı bir yaşam tarzının da yollarını açıyor. Spor modunda Watch GT 2 42mm, sekiz açık hava sporu (koşu, yürüyüş, patika koşusu, bisiklet, açık deniz, triatlon) ve yedi kapalı salon sporu (Yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme havuzu, serbest çalışma, eliptik makine, kürek makinesi) dahil olmak üzere 15 spor modunu destekliyor. Bu 15 spor modu için akıllı saat, yaklaşık 190 veri türünün tam ve kesintisiz izlenmesini sağlıyor.

Withings Body Cardio Wi-Fi

Withings Body Cardio Wi-Fi Akıllı Tartı, ağırlığı, vücut bileşimini (vücut yağ ve su oranı, kas ve kemik kütlesi), BMI’yı ve ayaktayken ölçülen nabız değerini takip ederek sağlığınızı iyileştirmeniz için size güç verir. Tüm veriler akıllı telefonunuzdaki Withings Health Mate uygulamasıyla eşzamanlanır. Bu uygulamayı kullanarak eğilimleri görebilir, hedefler belirleyebilir ve ekstra motivasyon kazanabilirsiniz.

Tangram Factory Smart Rope

Tangram Factory Smart Rope LED atlama ipiyle kardiyo egzersizlerinin bu klasik aletinin gelişimini deneyimleyin. İp üzerinde bulunan, manyetik sensörlere bağlı 23 LED sayesinde ip atlarken fitness verilerinizi havada görebilirsiniz. Tutma kollarındaki ikişer bilyalı yatak hareketin doğal ve akıcı olmasını sağlıyor. Uygulaması da müthiş; atlama ipinin her tam dönüşünü bir atlama olarak doğru şekilde kaydeder ve yakılan kalori miktarını ve egzersiz sürelerini izliyor.

Powerbeats3 Wireless

Sizi motive edecek müzikleri yanınıza alıp koşuya çıkabilirsiniz. Emin olun daha uzun süre kendinizi test edecek, zamanla daha rekabetçi bir şekilde yarışacaksınız. Bu noktada önerimiz sporcular için geliştirilen Powerbeats3 Wireless. Tere ve suya dayanıklı. 12 saate kadar pil ömrüyle size birçok antrenmanda eşlik edebilir ve yerine tam oturan kulaklık kancalarıyla en üst düzeyde konfor ve sabitleme sağlar. Fast Fuel teknolojisi ise 5 dakikalık şarjla 1 saat boyunca müzik dinleme imkanı sunar.

Hızlı yağ yakımı için 4 ipucu

Yağ yakımı için en iyi yöntem, yaşam tarzı değişiklikleri, beslenme değişiklikleri ve egzersiz alışkanlıklarının bir kombinasyonunu içerir. Yağ kaybının hedefine birden fazla yoldan yaklaşmanız önemlidir, çünkü bu kilo vermenizde yardımcı olacaktır.

Uyku Kalitesi: Yeterli uyku almak kilo verme başarınız için kritik önem taşır. Vücudunuz, düzgün çalışması için her gece yeterince dinlenmeye ihtiyaç duyar ve bu metabolizmanızı da içerir. Gecelik 7 – 8 saat uyku uyumanız tavsiye edilen uyku miktarı.

Sigara: Sigarayı bırakmak zor olabilir, ancak yağ kaybını arttırmak isterseniz, nikotin bağımlılığınıza damgasını vurmalısınız.

Alkol Kullanımı: Bira ve sert likör de dahil olmak üzere çoğu alkolde önemli miktarda kalori olduğu için, aşırı alkol alımı kilo alımına neden olabilir.

Düzenli Yemek: Yemeklerinizin günün farklı saatlerinde olduğu ve uyku zamanlamanızın büyük oranda dalgalandığı son derece dinamik bir hayat yaşarsanız, metabolizmanız sürekli değişime ayak uydurmakta zorluk çekecektir. Kilo verme şansınızı artırmak için bir yeme ve uyku programı oluşturmayı deneyin.

İpucu: Somon

Somon balığı ve ton balığı gibi balıklar, vücuda yüksek oranda omega-3 yağ asitleri sağlayarak, kolesterol seviyelerini dengelemeye ve yağ oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Adidas AlphaEDGE 4D Ayakkabı

Koşu ayakkabılarının Nirvana’sı. 3 boyutlu baskı ile üretilen çarpıcı bir inovasyon. Model, galaksiden ilham alan parıltılı panelleriyle de ilham verici. Fiyatı ise cüzdanları maalesef tek yumrukta yere serecek cinsten.

AlphaEdge 4D ile antrenmanına stil kazandırabilirsin. Cross-training antrenmanlarında performansını artırabilmen için tasarlanan bu ayakkabı, 3D baskılı orta tabana sahip. Ayakkabının kafes yapısı, destek ve yastıklama sunmak için yıllara dayanan sporcu verileri kullanılarak tasarlanmış.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here