Ana sayfa Yazılım Tek tuşla kırmızı göz düzeltme

Tek tuşla kırmızı göz düzeltme

0

Kırmızı göz problemini çözmek hiç zor değil.

 

 

Kusursuz fotoğraflar elde etmek her zaman mümkün olmaz. Fotoğrafı çekerken farkına varamadığımız kimi hatalar, fotoğrafınızı bilgisayarınıza kaydettiğinizde olanca gücüyle ortaya çıkarak kabusa dönüşebilir. özellikle kırmızı gözler, dikkat çekici hataların başında gelir. Düşük ışık koşullarında yapılan flaşlı çekimlerde fotoğraf makinesinin flaşı, çok kısa bir zamanda çok kuvvetli bir ışık verir. Gözbebeğimiz ise bu kadar kısa zamanda küçülmeye fırsat bulamaz. Işık doğrudan retinaya ulaşır ve oradan da doğrudan kılcal damarların görüntüsü yansır. İşte flaşla çekilen fotoğraflarda görülen bu kırmızılık retina tabakasındaki kılcal damarların görüntüsüdür.

Günümüzde, birçok fotoğraf makinesinde, gözün bu kırmızı görüntüsünü azaltacak önlemler alınmıştır. Bu makinelerde flaş iki kere çakar. Birinci çakış resim çekilmeden az önce olur ve gözbebeğinin küçülerek gözdeki yansımayı azaltmasına zaman tanır. ‹kincisi de tam fotoğraf çekilirken olur ki, gözbebeği olması gereken durumu almıştır zaten. Başka bir önlem de odadaki bütün ışıkları açarak gözbebeğinin önceden küçülmesini sağlamaktır.

Geceleri flaşlı fotoğraflarda, gözlerin kırmızı çıkmasının önlenmesinin bir yolu da flaşı objektiften olabildiğince uzak tutmaktır. Günümüzde fotoğraf makineleri o kadar küçülmüştür ki, flaş makinenin bünyesinde ve objektife birkaç santim mesafededir. Flaşın ışığı göze gelip yansıyarak geri döndüğünde doğrudan objektife gelir. Gündüzleri ise gözümüze dışarıdan, her yönden ışık geldiği için, flaşın ışığı bunların arasında daha az oranda gözümüze girer ve kırmızı göz olayı yaratmaz.

Kırmızı göz problemini çözmek neyse ki hiç zor değil. Dijital müdahaleyle kısa bir süre içinde bu düzeltmeyi yapabilirsiniz. Eğer Photoshop yazılımınız varsa bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

  Photoshop ile kırmızı göz düzeltme
Fotoğrafınız ne kadar başarılı olursa olsun, kırmızı göz problemi tüm dikkati üzerine çekerek fotoğrafınızı sabote eder. Bu hatayı sadece tek bir tuşla telafi edebilirsiniz.

Bunun ilk yolu, Photoshop Elements”teki Red Eye Removal Tool. Bunun için öncelikle kusurlu fotoğrafı büyüteç ile yakınlaştırıp %100 olarak görüntülenmesini sağlayın. Red Eye Removal Tool aracını seçerek Pupil Size(gözbebeği boyutu) değerini fotoğrafta kırmızı bölgenin boyutuna uygun olacak şekilde değiştirin. Darken Amount değerini ortalama bir değere getirerek gözleri tam içine alacak şekilde kare bir alan seçin. Kırmızılık kaybolacaktır. Daha sonra aynı işlemi diğer göz için de uygulayabilirsiniz.

Photoshop CS”te uygulayabileceğiniz bir araç da Sponge. Bu aracı renkleri soldurmak için de kullanabilirsiniz. öncelikle araç kutusundan Sponge”u seçerek uygun bir fırça büyüklüğü belirleyin. Fırça büyüklüğünü gözbebeğinin boyutuna göre küçülttükten sonra seçeneklerden Mode kutusunu Desaturate”e, Flow kutusunu ise %100 değerine getirin. ?imdi gözbebeklerinin üzerine birkaç kez tıklayarak kırmızılığı giderebilirsiniz.

Photoshop bilmiyorum, bu sorunu nasıl çözebilirim diyen fotoğrafçılar için de Photoshop bilmemenin eksikliğini tam gideremeseler de kolaylıkla kırmızı göz giderme araçları olan ücretli/ücretsiz pek çok yazılım bulunmakta. Biz de tek tuşla kırmızı göz giderme olanağı sunan ve ücretli ya da ücretsiz bazı yazılımları sizler için derledik.

 

Picasa
Google’ın ürettiği Picasa programı ile fotoğraflarınızı bulmak, düzenlemek, paylaşmak kısaca her istediğinizi yapmak çok kolay. Picasa bilgisayarınızda bulunan tüm fotoğrafların yerlerini belirler ve bu fotoğrafları anında bir düzene sokar. Picasa bilgisayarınızdaki tüm tarattığınız, kaybettiğiniz, kısaca sahip olduğunuz fotoğrafları bulur ve tarihsel sıralama yöntemi ile onları sıralar.

Picasa’nın standart çözümleri de çok daha kolay. Kırmızı göz düzeltme, kesme, küçültme, renk ayarlarını düzeltme gibi birçok olanak mevcut.

Ayrıca Picasa, tek tıklamayla yapılan düzeltmeler ile güçlü efektleri parmak uçlarınıza getirerek gelişmiş düzeltme işlemlerini çocuk oyuncağına dönüştürmekte ve resimlerinizi başkalarıyla paylaşmanızı kolaylaştırmaktadır; böylece resimlerinizi e-postayla gönderebilir, evde basabilir, hediye CD’leri hazırlayabilir ve hatta resimleri kendi blog’unuza asabilirsiniz.
 

 
 

Paint Shop ProX
Corel firmasının ürettiği Paint Shop Pro, kullanımı kolay, tek adımlık düzeltmeler ve gelişmiş hassas kontroller içeriyor. Fotoğraflar üzerinde çok sık yapılan işlemlerin tümünü Paint Shop ProX ile yapabilirsiniz. ‹stediğiniz kompozisyon ve boyuta ulaşmak için fotoğrafları kolaylıkla döndürebilir, boyutunu değiştirebilir ve kırpabilirsiniz.

Akıllı fotoğraf düzeltme aracı, renk, pozlama ve ışık sorunlarını düzeltmek için en iyi çözüm. Tek tıklama ile Paint Shop ProX fotoğrafınızı analiz eder ve önerdiği düzeltmeleri yapar. Fotoğrafçılıkta belki de en sık görülen problem kırmızı gözlerdir. Paint Shop ProX’in tek tuş ile kırmızı göz düzeltme aracı tek tıklama ile kırmızı gözleri düzeltir. Gelişkin kırmızı göz düzeltme aracı ile tüm ayarlar kontrolünüz altında olur.

Klonlama aracı ve nesne silici ile sadece tıklayarak istemediğiniz bölümleri fotoğraftan ayıklayabilirsiniz.

Paint Shop Pro’nun restorasyon araçları ile yırtıklar, delikler ve soluk bölgeler kolaylıkla düzeltilebilir. çizik Temizleyici, Solukluk Düzeltici, Elle Renklendirme fırçaları ve Yüksek Geçiren Keskinleştirme Filtresi ile herhangi bir eski ve yıpranmış fotoğrafı tamir edebilir ve düzeltebilirsiniz.
 

Paint.NET
Paint.NET, popüler fotoğraf düzenleme yazılımlarından biri. Gelişmiş efektler ekleyebilmenin dışında en önemli özelliği resimlerinizi düzenlerken sınırsız miktarda geri alabilmenizi sağlaması. Programı kullanabilmek için bilgisayarınızda Net Framework 2.0 olması gerekli.
 

 


 

  ACDSee
ACDSee hızlı ve 50’den fazla multimedya, ses, arşiv ve video biçimini (JPG, GIF, MP3, ZIP, MPEG gibi) destekleyen gelişmiş bir resim göstericisidir.
Bu program, fotoğraflarınıza kırmızı göz düzeltmesi, imaj keskinlendirmesi, parlaklık, doygunluk, renklilik, karşıtlık, tebeşir etkisi ve çevirme gibi efektler ve düzenlemeler yapmanıza da imkan verir. ACDSee, kullanıcıya Photo Enhancer (Fotoğraf Düzeltici) dahil olmak üzere birçok görüntü işleme aracı sunar. Program, birçok medya dosyasının yanısıra en popüler görüntü biçimlerini desteklemektedir.
PhotoFiltre Studio
PhotoFiltre Studio, tam bir resim düzenleme yazılımıdır. Yazılım sahip olduğu filtreler ile resimler üzerinde basit ve gelişmiş ayarlamalar yapabilmenizi sağlamaktadır. Filtreler resimler üzerinde çok geniş bir uygulama alanı yaratılmasına imkan tanımaktadır. Sade ve sezgisel kullanımı ile kolay bir öğrenme süreci geçirmenize yardımcı olmaktadır. Araç çubuğu sadece birkaç tıklama ile standart filtrelere ulaşmanızı sağlamaktadır. PhotoFiltre Studio üstelik bir katman yöneticisine, gelişmiş fırçalara, kırmızı göz düzeltme aracına, toplu işlem modülüne ve daha birçok güçlü araca sahiptir.

PhotoFiltre Studio yazılımı bilgisayarınızdaki resimleri düzenleyebilmenizi sağlayan bir resim gezginine, duvar kağıdı düzenleyicisine, GIF biçimli animasyonlar oluşturabilmenizi sağlayan bir araca, simgelerin renk ve boyut ayarını yapabileceğiniz bir modüle, onlarca filtreye ve daha birçok özelliğe sahiptir. Resimlerinizin üzerinde kesme, düzeltme, boyut değiştirme, biçim değiştirme gibi aklınıza gelebilecek her türlü düzenlemeyi de yapabilirsiniz. Yazılımın küçük boyutuna rağmen PhotoShop yazılımının yaptığı birçok şeyi çok daha kolay biçimde yapabildiği söylenebilir.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here