Ana sayfa Donanım Spl Kultube

Spl Kultube

0

Alman sarışın KULTUBE ile devam ediyoruz. Sound Performance Lab şirketi (kısaca SPL) audio hardware üretimi konusunda baya hatırı sayılır bir tecrübeye sahip. 120 volt ekipmanlarıyla da oldukça gözde üreticilerden olan SPL şirketi, spesifik ürünler üretme konusunda da son derece iddialı ve son yıllarda da yazılım üretimi ile kendinden söz ettirmeyi başarıyor. Bir çok alanda değişik çözümler sunan SPL’in ülkemizde son dönemde sıkça rasladığımız ürünleri arasında monitor kontrol üniteleri ve sound şekillendirici ürünlerini sayabiliriz
 

KULTUBE yaklaşık iki yıldır kendi mastering stüdyomda sinyal zincirimin vazgeçilmezlerinden. Stereo bir yapıya sahip Kultube’ü tanımaya tasarımından başlayalım. İki U, bir body’ye sahip bu compressor, tube çıkışa sahip. İçinde 12AX7 model lamba kullanılıyor. Arka kısımda ise sizi balance XLR ve TRS giriş çıkışlar karşılıyor. Side Chain giriş L ve R’a bir Y kablo ile uygulanabiliyor. Hemen yanında Master ve Slave link pinleri bulunuyor. Bu pinler size eğer birden fazla Kultube kullanıyorsanız; linkleme olanağı sağlıyor.
 
kultube
 
KULTUBE sizden toprak beslemeli 220 volt AC, 30Watt besleme talep ediyor. Ground Lift butonu ise eğer elektrik şebekenizde bir dengesizlik varsa, oluşan dip gürültüsünü önlemek için topraklamayı kesme işine yarıyor. Tabi her audio ekipman için üzerine basarak “her zaman iyi bir elektriğe ihtiyacınız var” demeden de geçemeyeceğim. Bu tip lambalı ekipmanlarda ise kesinkes iyi bir sounuç için iyi elektrik şebeke ve iyi izole edilmiş kablolar kullanmanız lazım. Gelelim ön kısıma; ön kısımda hem girişi hem de compression seviyesini gösteren bir vu metre bulunuyor.

 

İlk knob ise Threshold. Hemen yanında ratio, bu knob’u takiben attack ve release knob’ları konumlanıyor. Compression ile kaybettiğiniz seviyeyi desteklemeniz için Make up knob’u da emrimize amade. En ilginç özelliklerinden olan Tube Harmonics knob’u en sonda. Hemen üst kısımda ise active butonu compressor’ı devreye almanıza imkan sağlıyor. Bu düğmenin yanında linkleme için kullanılan Slave butonu bulunuyor. Progressive time control butonları Attack ve Release için anti logaritmik hareket kabiliyetini devreye almanıza yarıyor.
 
spl kultube
 
De Compression butonu ise sizi baya etkileyecek bir özellik. Eğer elinizde çok sıkıştırılmış bir data varsa, bu özelliği kullanarak deşifre edebilirsiniz. Hemen de comp’un yanında ise Soft Knee butonu var. Bu butonda size compression hareketlerinin keskinliğini engellemesi için cihazı daimi devrede tutmaya yarayacak. Bu da size anlık dalgalanma veya sahnede anlık açılma ve kapanmayı engelleme misyonunu üstleniyor demek. Arka kısımda ise opsiyonel olarak dijital kart takma yeri bulunmakta ve ön kısımda ise devreye almak için on butonu bulunmakta. RED VU butonu ise RED opsiyonunda kaç oranda compression uygulandığı göstermekle ykümlü. VU kısmında ise size çıkış desibelini gösteriyor.

 

Sound yetenekleri
Gelelim KULTUBE’un sound üzerindeki yeteneklerine… Bir çok alanda çalışma yeteneğine sahip olan KULTUBE, kendine has dinamik bir sounda sahip. Biz testlerimizde kayıt, mix, mastering aşamalarında kullandık. Bu cihazı özellikle aranjör arkadaşlarıma tavsiye etmekteyim. Günümüzde kullanılan vintage synth’ler pek de istenilen analog synth seslerine sahip değiller; işte tam bu noktada Kultube projenizi hem stereo hemde ayarlanabilir tube özelliği ile size dağılmayan, sıcak ama dinamik bir sound’a kavuşturacak. Kayıtlarda ise cihaz, davul ve perküsyon gruplarında mütiş bir etki yarattı. Bas gitar kaydında tam istenilen center noktasında çözünürlüğü yüksek bir data elde ettik. çok yumuşak olmayan klasik gitarlarda iyi sonuçlar elde ettik. Yaylılarda ise biraz dikkat gerekli; zira bu comp, istenmeyen müdahalelerde bulunabiliyor. Tam bu noktada çok hızlı bir compressor olduğunu söyleyebilirim. Yaylı ve üflemelilerde DE Compressiyon kısmını verdiği etkiye kapılmadan minimal kullanmanızı tavsiye ederim. Mix aşamasında eğer çok dağılan veya aşırı EQ’ya ihtiyaç duyan kayıtlar varsa ve EQ enstrümanın rengini çok etkileyecekse; Kultube ile bir compressiyon sonrası tekrar dinlemelisiniz.
 
ali mobaseri
 
Gerçekten birçok gereksiz EQ müdahalesine gerek kalmayacağını göreceksiniz. özellikle kick sesinin dinamiğini duymak istiyorsanız kesinkes Kultube ile dokunmalısınız. özellikle çok sivri yüksek frekansları aşırıya kaçmadan Tube Harmonics ile kontrol altına alıp, sıcak bir duyuma ulaşabilirsiniz. Gelelim mixdown’a; bu noktada mastering’e gitmeden tight bir sound elde etmek için kullanılabilir. Ama çok minimal hareket etmenizde fayda var. Yoksa mastering mühendisini zora sokabilirsiniz. Mastering’de ise dance, pop, rock gibi yumuşak olmayan sound’larda mütiş bir etkiye sahip hatta size harika bir dinamik yaratıyor (çatlama olmadan). Bu durumda sizi limitörde hatrı sayılır bir RMS’e ulaştırıyor.

Sonuç
Sonuç olarak; kaliteli malzeme yapısı, çok fonksiyonlu ve çok hassas değerlere sahip olması, tube harmonics’inin kontrol edilebiliyor olması, de compression özelliğinin olması, linklenebiliyor olması ve tabi ki kullanım alanının geniş olması nedeni ile bizden tam puan almayı başarıyor. Hele ki böyle bir compressor’e uygun bir rakam ile ulaşılabiliyor olması tadından yenmeyecek hale getiriyor. Atletik bir compressor’e ihtiyacınız varsa BL MüZİK’e uğrayıp dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here