Ana sayfa Haber SpaceX Falcon 9 Roketi Açık Havada Sergileniyor

SpaceX Falcon 9 Roketi Açık Havada Sergileniyor

0

İlk ticari uçuşu sırasında uzaya fırlatılan SpaceX Falcon 9 roketi, Texas’taki Houston Uzay Merkezi’nde halka açık bir sergiyle gösteriliyor. 

4,2 metrelik bir platforma konan ve iki kez kullanılan SpaceX Falcon 9 daha rahat önceki tüm fırlatmaların izini taşıyor. Houston Uzay Merkezi’nin başkanı ve CEO’su William Harris, her yaştan insanlara öğrenme ve keşif konusunda önemli katkılar sunabileceğini söyledi. Ayrıca Harris, büyüyen ticari uzay sektörünün ekonomiye yaptığı katkıların ve sektöre çok sayıda yeni şirketin girişinin de önemli olduğunu itiraf etti.

SpaceX Falcon 9 roketi

Bu sergi, yakında başlayacak. Falcon 9, Florida’daki Cape Canaveral fırlatma merkezinden 4 Mart günü Houston Uzay Merkezi’ne ulaştı. Bu roketi sergideki platformuna yerleştiren şirket mühendislerinden bazıları, her iki fırlatış arasında SpaceX Falcon 9 roketinin iyileştirilmesini de sağladı.

Bu Uzay Merkezi’ndeki serginin sorumlusu Paul Spana, mühendislerin bu serginin bir parçası olmaktan çok heyecan duyduklarını da ifade etti. Bu mühendislerin sergiyi büyük bir heyecanla değerlendirdiğini söyleyen Spana, bundan gurur duyduklarını da ekledi. 47,7 metrelik uzay roketi Y şeklindeki iki kızağın üstünde. 

Falcon 9’un ilk kez, 3 Haziran 2017 tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) fırlatılmıştı. SpaceX, NASA’yla olan anlaşması kapsamında ISS’ye tedarik göndermişti. Şirket, Falcon 9’un tasarımında iyileştirmeler yaptıktan sonra ilk roketi Houston Uzay Merkezi’ne bağışlama kararı verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here