Ana sayfa Donanım SpaceX Büyük İnternet Projesini Hızlandırıyor

SpaceX Büyük İnternet Projesini Hızlandırıyor

0
Dünyanın en büyük uzay şirketleri devletler ile yarışabilecek boyuta ulaştı. Özellikle SpaceX şirketi birçok alanda güçlü ekipmanlarla yarışıyor. Hadi gelin konuyla alakalı tüm detaylara birlikte bakalım. Dünyanın en büyük şirketlerine baktığımız zaman genellikle birçok farklı alanda faaliyet yürüttükleri görülüyor. Ayrıca girişimcilerin çoğu kez sadece bir alanda değil aynı zamanda başka dallarda da çalışmalarının olduğunu söyleyebiliriz. Mesela Elon Musk bu konuda iyi bir örnek. Hem elektrikli araçlar hem de uzay alanında çalışmalarına devam ediyor. Onun uzay çalışmaları devletler ile rekabet edebiliyor. SpaceX şirketinin kurucusu olan Musk, devletlerle yarışıyor. Uzay şirketleri devletlerle rekabet içerisinde Bugünlerde Mars oldukça popüler. NASA gibi devasa bir uzay kurumu burada üs korumak için çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar sonucunda kalıcı olarak Mars yüzeyine yerleşme amacındalar. Onların en yakın rakibi Sovyetler Birliği değil. Bildiğiniz üzere NASA bir ABD kurumu ve onların en yakın rakibi Ruslar. Rusya'nın Mars ile ilgili planlarının çok fazla olmadığını söyleyebiliriz. Ancak SpaceX bu konuda NASA ile yarışıyor. Mars gezegenine ulaşabilmek için yapılan çalışmalar ile birlikte şirketler ve devletler arasındaki rekabetin devasa boyutlara ulaştığı görülüyor. Peki sizce bu rekabette kazanan kim olacak?

Uzay çalışmaları alanında en iyilerden bir tanesi olarak bilinen SpaceX büyük internet projesini daha fazla hızlandırmaya karar verdi. Dilerseniz onun bu kararından hemen önce projesine bir göz atalım.

SpaceX bildiğiniz üzere Elon Musk tarafından kuruldu ve çok hızlı bir ilerleme kaydetti. Özellikle de internetle ilgili olan proje, çok daha fazla dikkat çekmeyi başardı. Elon Musk tarafından söylendiğine göre, projenin bitmesi ile birlikte, dünyanın neredeyse tamamına internet sağlamak mümkün hale gelecek.

SpaceX büyük internet projesi

Yaklaşık olarak 1 hafta önce SpaceX uzaya Starlink uydularını fırlattı. Şirketin bugüne kadar uzaya fırlattığı internet odaklı uyduların sayısı 400 civarında. Bu durum çok ileri düzey bir internet ağı kurulması için ön aşama.

Proje ile birlikte, uzaya fırlatılacak internet odaklı uyduların sayısı 6 bin civarını geçecek. Böylece dünyanın internet ulaşmayan neredeyse hiçbir yeri kalmayacak. Özellikle de internetin çekmediği dağlık ve engebeli yerlerde bile internet erişimi sağlanabilecek.

Elon Musk’ın CEO görevini yürüttüğü bu şirket, daha dün yine 60 tane Starlink uydusu fırlattı. Bütün ABD’li mercilerden gerekli izinler alındı ve şirket kısa bir süre içerisinde dünyanın her yerine internet ulaştırmayı düşünüyor. 2022 yılında projenin tamamlanması planlanıyor. Siz bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here