Ana sayfa Haber Sosyal Medya Kuruluşları İçin Süre Daralıyor

Sosyal Medya Kuruluşları İçin Süre Daralıyor

0
sosyal medya kuruluşları

Bundan kısa bir süre önce Türkiye’de faaliyet gösteren sosyal medya kuruluşları ile alakalı bazı düzenlemeler yapılmıştı. Şimdi o kuruluşlar için karar zamanı.

Sosyal medya düzenlemesi olarak da bilinen yeni düzenleme ile birlikte çeşitli kurallar getirilmişti. 1 milyonu aşan yurt dışı kaynaklı online sosyal medya siteleri, temsilcilik açmakla yükümlü hale geldiler. Bu durum aynı zamanda onların vergi ödemelerinin de yolunu açacaktı.

Sosyal medya kuruluşları para cezası alacak

Sosyal medya platformlarına 3 Kasım son tarih olarak verildi. Eğer bu tarihten önce temsilcilik açmazlarsa ceza kesilecek. Bu ceza ilk etapta 10 milyon lira olacak. Ancak sonrasında cezanın daha da artırılması planlanıyor.

sosyal medya kuruluşları

İlk 10 milyon liralık cezadan hemen sonra bu sefer de 30 günlük süre verilecek. Bu sürenin aşılması halinde de 30 milyon dolar ceza kesileceği ifade ediliyor. Asıl merak edilen bu cezadan sonra ne yapılacağıydı. BTK tarafından yapılan açıklamalara göre bu cezadan sonra da temsilcilik açılmazsa, bu sefer Türkiye’den reklam almaları engellenecek.

Temsilcilik açan sosyal medya şirketleri ceza alsalar bile bunun yüzde 75’ini ödeyecek. Aksi halde cezalar giderek daha katı hale gelecek. İlerleyen dönemler oldukça hareketli geçecek gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here