Ana sayfa Ürün İnceleme Sony Cyber-shot RX10 IV

Sony Cyber-shot RX10 IV

Satın alabileceğiniz en iyi hepsi-bir-arada fotoğraf makinelerinden biri.

0

Değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesinin performansını isteyen bir fotoğrafçı kesimi var, ancak bir gövde ve lensi taşımak zorunda kalmadan bunu toplu olarak yapabilecekler. Bu nedenle “köprü” fotoğraf makineleri geliştirildi. Bunlar, farklı çekim modları gibi DSLR benzeri özellikler ve kompakt fotoğraf makinelerinden daha uzun objektifler sağlıyorlar, ancak DSLR’lerden daha küçük bir hepsi-bir-arada gövdeye sahipler. Bu köprü fotoğraf makinelerinin birçoğundaki sorun, kompakt fotoğraf makineleri ile aynı teknolojileri kullanmalarıdır, bu nedenle görüntü kalitesinde veya performansta herhangi bir gelişme elde edilemedi.

Sony, tüm bunları gelişmiş RX10 serisi ile değiştirdi. 1 inçlik bir sensör ve yüksek kaliteli Zeiss objektifin üzerine inşa edilen RX10, bir DSLR gibi duruyor, ancak makineye zararlı maddeleri sızdırmayan sağlam bir hepsi-bir-arada gövdeye sahip. RX10 modellerini profesyonel düzeyde DSLR ve aynasız fotoğraf makineleri ile kıyaslamıyoruz, ancak çok geride de değiller. En yeni ve en iyi örnek ise Sony Cyber-shot RX10 Mark IV. Zaten RX10 Mark III’ün bir devamı olan RX10 IV, 25x zoom’a ve Sony’nin en yeni 1 inçlik “istifli” sensörüne sahip, ancak çok yüksek bir performansla önceki modeli geliştiriyor. Kuşkusuz, fiyat etiketi biraz yüksek, ancak kıyaslanabilir bir DSLR veya aynasız bir makine için de fazla para harcamanız gerekiyor.

İncelerken, böyle yüksek bir fiyata değip değmeyeceğinden emin olmak istedik. Bu herkese göre bir fotoğraf makinesi değil. Köprü fotoğraf makinelerinin üst seviye kameralarla kıyaslanamayacağını düşünüyorsanız, RX10 IV fikrinizi değiştirecektir.

Tanıdık tasarım, güçlü performans

Sony’nin RX10 serisinden RX10 IV’de, orijinalinin 2013 yılında piyasaya sürüldüğünden beri (tüm modeller şu anda satışta) dış tasarımda çok az şey değişmiş. Dört RX10 modelinin hepsi, 1 inç sensörlü ve sabit, yüksek kaliteli bir Zeiss Vario-Sonnar T optik lensli köprü fotoğraf makineleri, ancak her biri farklı özellikler ve performans sunuyor. Hepsi bir arada köprü fotoğraf makineleri sıradan fotoğrafçıları hedef alsa da, RX10 daha ileri düzey kullanıcılara yöneliyor – yüksek fiyatı da bunu gösteriyor.

Orijinal RX10, 24-200mm’lik bir aralığa sahip 8.3x’lik bir zoom ve tüm odak uzunluğu boyunca bulanık arka planlar için müthiş f/2.8’lik bir sabit diyafram açıklığına sahipti. Çok daha büyük ve daha ağır olan RX10 IV, uzaktaki nesnelerde netleme yapmak için son derece yararlı olan bir 25x zoom’a (24-600mm) sahip. Bu ekstra mesafe için, sabit f/2,8 diyafram açıklığından vazgeçmek zorundasınız, ancak 600 mm’de f/4 de oldukça iyidir.

RX10 IV, 20.1 megapiksel Exmor RS sensörü ve Bionz X görüntü işlemcisini kullanıyor. 1 inçlik sensör, tipik bir sensörden daha yüksek performans ve bunun yanı sıra süper yavaş çekim gibi özellikler sağlamak için tasarlanmış Sony’nin “istifli” teknolojisini kullanıyor. İstifli sensörlere sahip Sony fotoğraf makinelerinin hepsi sağlam bir performans sergiliyorlar.

Kâğıt üzerinde, RX10 IV’ün özellikleri hemen hemen RX10 III’ün özelliklerine benziyor, ancak daha yüksek bir performans sağlıyor. Sony, RX10 IV’teki Bionz X’in yeni geliştirilmiş bir işlemci olduğunu ve istifli sensörle birlikte saniyede 24 kare (fps) gibi yüksek bir çekim hızına ve otomatik odaklamada 0,03 saniye gibi bir hıza ulaşabileceğini söylüyor. RX10 III, 14 fps’ye kadar çekim yapabiliyor.

Başka bir artısı, 315 faz algılama AF noktalarını ve neredeyse tüm sensörü kaplayan 25 kontrast tespit noktasını kullanan otomatik odaklama sistemidir. Deklanşör gecikmesi gerçekten geçmişte kaldı ve hareketleri çok hızlı bir şekilde yakalayabilirsiniz. Bunu saniyenin 1 / 32.000’indeki bir elektronik deklanşör hızı ile birleştirince, yapabileceğiniz daha bir şey yok.

Fotoğraf makinesi 5,25 x 3,75 x 5,1 inç boyutlarında, pil ve kart ile ağırlığı yaklaşık 1.1 kg kadar. Orijinal RX10’dan 300 gr daha ağır, ancak uzun bir odak mesafesine sahip daha kaliteli bir lense sahip olduğunuzu unutmayın.

Fiyatı: 9,900 TL

Artıları:

  • Çok kaliteli fotoğraf ve film çekimi
  • 25x telefoto Zeiss lens
  • Göz AF fonksiyonu mükemmel
  • Amatör film yapımı için tasarlanmış özellikler
  • 1 inçlik istifli sensör

Eksileri

  • Otomatik modda aşırı pozlandırma eğiliminde
  • Sony’in menülerinde gezinmek hala zor

Bu yazı, Newtech dergisinin Temmuz sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here