Ana sayfa Haber Samsung rakibi LG’den OLED TV panelleri satın alacak

Samsung rakibi LG’den OLED TV panelleri satın alacak

Samsung, rakip LG Display'den OLED TV panelleri satın almak için anlaşma yaptı. LCD'den uzaklaştığına dair daha fazla kanıt...

0

MTN, ETNews ve Seoul Economic Daily’den gelen yeni raporlara göre Samsung Electronics, LG Display’den milyonlarca OLED TV paneli sipariş etmeye yakın. Yetkililerin geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek Samsung’a bu yılın ikinci yarısında 1 milyon panel tedarik ederek gelecek yıl 4 milyon panele çıkacağını öngören anlaşmayı kabul ettikleri bildirildi. Anlaşma sonuçlandırılırsa Samsung, OLED panellerini Güney Koreli rakibi ve pazar liderinden ilk kez satın almış olacak. LG’nin OLED panellerine sahip TV’leri, profesyonel incelemelerde sürekli olarak en iyiler arasında yer alıyor.

Apple iPhone 12 en çok satanlarda zirvede

Samsung, OLED TV pazarından 5 yıldan fazla bir süre önce çıktı. Bugün LG Display, LG Electronics’in yanı sıra Sony, Vizio ve Hisense gibi çeşitli TV üreticilerine OLED paneller tedarik ediyor. Geçen yıl LG Display, OLED üretim hatlarını genişlettiğini duyurdu ve pazar araştırma şirketi TrendForce, üretim kapasitesinin bu yılın ikinci çeyreğinde daha da artacağını söyledi. MTN, LG Display’in toplam OLED TV paneli üretim kapasitesinin bu yıl yaklaşık 8 milyon ünite olduğunu bildirdi.

SAMSUNG LG’DEN OLED TV PANELİ ALARAK LCD’DEN UZAKLAŞIYOR

Bugünün raporları, Samsung’un şu anda televizyon serisinde kullandığı LCD panellerinden uzaklaşmasının en son göstergesi. QLED TV’leri bile hala o kuantum nokta katmanının arkasındaki LCD panelleri kullanıyor. Geçen yıl Samsung Display, Çinli rakiplerin sert fiyat rekabeti karşısında LCD panel üretimini durduracağını açıkladı, ancak pandeminin talepte artışa yol açmasının ardından bu kapatmayı ertelediği bildirildi.

Düşen LCD panel fiyatlarının geçen yılki hareketin arkasında olduğuna inanılırken, MTN bu yıl trendin tersine döndüğünü bildirdi. LCD panellerin daha pahalı hale geldiği ve Samsung’un alternatifleri keşfetmesine neden olduğu bildiriliyor.

Samsung Electronics, LG Display’den panel satın almayı planlarken, kendi ekran bölümünün Quantum Dot OLED (QD-OLED) TV panelleri üzerinde çalıştığına inanılıyor. Güney Koreli yayın The Elec’ten bir rapor, bu hafta Samsung Display’in şu anda bu teknolojiyi kullanan bir prototip TV üzerinde çalıştığını ve bu teknolojinin Haziran ayında üretildikten sonra Samsung Electronics gibi potansiyel müşterilere gönderileceğini söylüyor. Bununla birlikte, Ocak ayında Samsung Electronics’e gönderilen QD-OLED panel örneklerinin düşük parlaklıkları nedeniyle eleştirildiği bildirildi.

QD-OLED, Samsung’un ufkundaki tek yeni ekran teknolojisi değil. Kısa bir süre önce, bir görüntü oluşturmak için bir dizi minik kendinden emisyonlu LED kullanan Micro LED adlı yeni bir ekran türünü ticarileştirdi. Samsung, teknolojiyi bir dizi ultra yüksek son marka TV’lerde yayınlamış olsa da, kitlesel pazar setleri için yeterince uygun fiyatlı olmanın yıllarca uzakta olduğuna inanılıyor. Şirketin kendi kendine yayılabilen kuantum noktalı TV’ler üzerinde çalıştığına dair raporlar da var.

Bir röportajda olası anlaşma sorulduğunda, Samsung Electronics şirketinin ekran bölümünü denetleyen Jong-Hee Han, haberleri söylenti olarak reddetti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here