Ana sayfa Makale Sağlığınızı Düşünen Uygulamalar

Sağlığınızı Düşünen Uygulamalar

Spor ve sağlıklı beslenme başta olmak üzere sağlıklı yaşama dair ilham verici uygulamaları bir araya getirdik…

0
Woman setting up the fitness smart watch for running. Sportswoman checking watch device.

Sağlıklı yaşama dair görmezden gelinemez iki gereklilik var: Beslenme ve hareketlilik. Belirli aralıklarla sürdürülen yeme-içme rutininin yapısı, matematiksel özellikleri ve hatta hızı sağlık açısından büyük önem taşıyor. Spor tarafında da mümkün olduğunca teşvik edici, hatırlatan ve proaktif özelliklere sahip uygulamalar öne çıkıyor. Bu noktada öne çıkan uygulamaları bir araya getirdik. Tema olarak sizi spor ve sağlıklı beslenmeye teşvik eden bu uygulamalar, adeta cebinizdeki yaşam koçunuz. Haydi, başlayalım…

30 Günde Kilo Ver

Sorun hareketsizlik mi? Çözümü var, hem de öyle basit bir çözümü var ki inanamayacaksınız. Android cihazınız, iPhone veya iPad’inizde, App Store’a girip 30 Günde Kilo Ver yazarak bulacağınız uygulamanın orijinal ismi Lose Weight in 30 Days. Uygulama ücretsiz olarak geliyor.

Kullanmak için önce bazı temel bilgilerinizi giriyorsunuz. Kilo, boy, yaş… Ardından da şikâyet ettiğiniz, yani kilonuzun fazla olduğuna inandığınız vücut kısımlarını işaretliyorsunuz. Göbek ya da kalça gibi. Ardından da gün gün ilerleyen bir program üzerinden ‘harekete’ geçiyorsunuz.

Ücretsiz

Push-up workout

Karın yağlarından kurtulmak, dolayısıyla mekikler ve biraz da güçlü kollar için ideal bir uygulama. Her spor seansında kaç mekik çektiğinizi gösteren uygulama, aynı zamanda yakılan tahmini kaloriyi de sunuyor. Birçok egzersiz seviyesi ile geldiği için günden güne sizi zorluyor. Ev için önerilerimiz arasında.

Ücretsiz

Daily Ab Workout

Bir diğer ‘karın’ uygulaması da Daily Ab Workout. Uygulamayı diğer birçoğundan ayıran özellik ise sizi adım adım yönlendiren bir spor koçuyla birlikte gelmesi. Egzersiz videolarını izlediğiniz bu sempatik koç, size oldukça yardımcı oluyor.

Ücretsiz

30 Day Challenge

30 gün süreli uygulamaların sayısı bir hayli fazla. Aslında sporu 30 gün olarak ele almamak gerek, bir yaşam şekli biçiminde devamlılık halinde sürdürmek lazım. Ancak kısa sürede biraz kilo vermeliyim diyen biriyseniz 30 Day Challenge, en büyük destekçiniz olabilir. Zorluk seviyeleri ile gelen 30 Day Challenge, çok yormadan iyi sonuçlar almanızı sağlayacak.

Ücretsiz

Gymaholic

Uygulama, tam olarak spor programınıza ne kadar uyumlu olduğunuzu takip etmektedir. Spor sırasında hangi kaslarınızı çalıştırmak istiyorsunuz? İlgili kas gruplarını çalıştırmak için hangi egzersizleri yapmak gerekiyor? Bu gibi sorulara uygulama üzerinden hızlıca yanıt bulabiliyor ve egzersizlerinizi daha doğru biçimde yapabiliyorsunuz.

Ücretsiz

Pocket Yoga

Pocket Yoga, yoganın asana kademesine ilişkin bilgiler içeriyor ve yogaya yeni adım atacak kullanıcılar için oldukça faydalı içerikler sunuyor. Pocket Yoga her bir egzersiz için sesli ve görüntülü rehberler sunarak, egzersizi doğru ve etkili biçimde tamamlamanıza yardımcı oluyor. Bolca kalori yakarken huzur da buluyorsunuz. Ücretli olduğunu belirtelim.

Ücretsiz

Freeletics Bodyweight

Bu sansasyonel uygulama, aynı zamanda ilginç bir sosyal rekabet sahası da vadediyor. Hedeflere ulaşıp puanlar toplayabiliyorsunuz. Elbette spor hareketleri yönü de bir hayli iddialı.

YAZIO

Kendinizle ilgili çeşitli verileri giriyorsunuz. Boy, kilo, yaş, vb. Hedeflediğiniz kaloriyi de girmeniz isteniyor. 70 kilosunuz ve 60 olmak istiyorsunuz diyelim. Ardından da size uygun ‘günlük kalori miktarı’ karşınıza geliyor. Uygulamayı eğer kullanım rutininize katmayı başarırsanız size büyük faydası oluyor. Örneğin ne yediğinizi girdiğinizde kaç kalori olduğunu, günün kalanında ne kadar daha kalori alabileceğinizi görüyorsunuz. Fit ve sağlıklı yaşamı teşvik eden uygulama, aynı zamanda ücretli sürüme yükseltirseniz size çok daha detaylı içerikler sunuyor.

Ücretsiz

Lifesum

Kalorileri tek tek saymaya başladığınız aylar geldi çattı. Akşam yemeğinde komşunun evinde pişen pizzaya, dışarıda yenilen amansız fast-food’lara savaş açtığınız günler aynı zamanda. Evet, yaz geliyor… Lifesum tam da bu döneme uygun bir uygulama. YAZIO’da olduğu gibi kalori sayacı sunuyor. Ek olarak diyet planları ile geliyor. Şeker detoksu gibi inovatif metotlar da telkin eden Lifesum, şık arayüzü ve kolay kullanımıyla da dikkat çekiyor.

Ücretsiz

FatSecret

Oldukça popüler bir sağlıklı yaşam uygulaması olan FatSecret, tam bir algoritmik süper-star. Muhteşem detaylı verileri ile sizi ‘kalori kalori’ yönlendiriyor. Beslenme ve öğün bilgilerinizi bulabileceğiniz uygulamayı eğer dijital yaşamınıza entegre etmeyi başarırsanız çok daha sistemli ve sağlıklı beslenebilir, hem istediğiniz kiloyu elde eder hem de daha zinde hissedersiniz.

Ücretsiz

Calorie & Food Counter

Kahvaltıda kaç kalori harcamalısın, ne kadarını harcadın, fazladan aldığın kalori miktarı ne gibi göstergelerle sizi yönlendiren Calorie & Food Counter, bu sayede size daha zinde ve dengeli beslenme imkanı vadediyor. Çok sayıda motivasyon ve ‘challenge’ özelliği de içeren uygulama, sempatik ve hoş arayüzüyle de beğeni topluyor. 

Ücretsiz

Diyet Koçum

İyi ve sağlıklı beslenmenin matematiksel yönü aşikar. Ancak başka gereklilikler de söz konusu. Su gibi. Günde kaç bardak su içmelisiniz, ne kadar içtiniz gibi verileri kontrol altına alabileceğiniz Diyet Koçum’un asıl yönü ise sizi esaslı bir diyet koçu gibi yönlendirmesi. Hatırlatıcı öğeler, öğün tavsiyeleri ve çizgi film-vari grafikleriyle daha çok gençlere hitap ettiği görülen Diyet Koçum’un belki de tek dezavantajı İngilizce dilinde olması.

Ücretsiz

Efor zamanı!

Eve hapsolmamıza neden olabilecek olası sorunlar birçoğuna göre iklim değişikliği, karbon salınımı ya da 3. Dünya Savaşı’ydı. Ancak beklenmedik bir sürprizle her şey değişti. Ciddi anlamda steril bir hayat formunun zorunluluğu gerekli kılan Koronavirüs salgını; işleri, eğitimi ve sosyal hayatı eve taşıdı. Kilo vermek için gösterilmesi gereken eforu da…

Sağlıklı yaşama dair görmezden gelinemez bir gereklilik varsa o da beslenme şekli. Belirli aralıklarla sürdürülen yeme-içme rutininin yapısı, matematiksel özellikleri ve hatta hızı sağlık açısından büyük önem taşıyor.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here