Ana sayfa Mobil Rapora göre yeni iPhone modelleri Lightning portuyla gelmeye devam edecek

Rapora göre yeni iPhone modelleri Lightning portuyla gelmeye devam edecek

0
iphone

Apple’ın 2019 iPhone modelleri üzücü şekilde söylentilerin aksine Lightning portuyla gelmeye devam edecek. Söylentilere göre Apple, iPad modellerinde olduğu gibi yeni iPhone modelleri için USB-C portunu gözden geçirmekteydi. Bu port, laptoplar ile de iyi bir sinerji oluşturarak kullanıcı deneyimini kesinlikle arttıracaktı.

Macotara raporuna göre Lightning portuyla gelmeye devam edecek olan 2019 iPhone modelleri, 5W USB-A şarj adaptörünü de koruyacak. Bunun anlamı, yıllardır hızlı şarj destekleyen iPhone’un kutudan buna uygun bir adaptörle gelmiyor oluşu.

Apple’ın USB-C portunu iPhone modellerinde kullanmıyor oluşu aslına bakarsanız pek de şaşırtıcı değil. iPad tabletler bir bilgisayarın yerine geçmeyi hedeflediklerinden bu porta ciddi anlamda ihtiyaç duyuyorlardı. iPhone durumuna baktığımızda ise zaten özgün olan bu cihaz kategorisi, kendi ekosisteminde son derece başarılı bir Lightning zenginliğine sahip. Bu sebeple konnektörün değiştirilmemesi bizce gayet anlaşılır. Anlaşılması güç kısım ise adaptör ile ilgili. iPhone 8’den bu yana hızlı şarj teknolojisini destekleyen cihazlar, kutudan böyle bir adaptörle çıkmıyor, hatta USB-C bağlantıyı bile desteklemiyor. Bunun anlamı, eğer Apple’ın laptopuna ve telefonuna sahipseniz, laptop telefonu şarj etmek için uygun porta sahip değil. Yanınızda ekstra satın aldığınız USB-C Lightning kablosunu taşımanız gerekiyor.


Aracı: Jon Porter / The Verge

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here