Ana sayfa Blog Pirinç Tanesinden Daha Küçük Bilgisayar Geliştirildi

Pirinç Tanesinden Daha Küçük Bilgisayar Geliştirildi

0

Pirinç tanesinden daha küçük bilgisayar geliştirildi. Michigan Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı, bir pirinç tanesinden bile küçük ve yalnızda 0.3 mm çapında olan bir bilgisayar geliştirmeyi başardıklarını duyurdu.

2018 yılının Mart ayında IBM tarafından yapılan ve dünyanın en minik bilgisayarı olarak kayda geçen mini-bilgisayarın küçüğü, Michigan Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı tarafından yapıldı.
Her ne kadar ‘bilgisayar’ olarak isimlendirilse de bildiğimiz anlamda bilgisayarın tüm işlemlerini elbette tek başına yerine getiremiyor.Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan araştırmacı David Blaauw da, bu konunun altını çiziyor ve henüz bu minik teknolojiye bir bilgisayar denilip denilmemesi konusunu aralarında tartıştıklarını kaydediyor. Yapılan çalışmaların geliştirilmesi aşamasından isimlendirilmesi aşamasına kadar olan bütün kısımlarda ekip olarak tartıştıklarını ve en iyi ismi / proje ismi bulma konusunda itina ile çalıştıklarını belirtirken pirinç tanesinden daha küçük bilgisayar geliştirildi spot cümlesi ile lanse edilmesinin projeye ve proje çalışmalarına dikkat çekeceğini düşündükleri için belirlediklerini söyledi.

Micro Mote adını taşıyan bu minik cihazın içinde herhangi bir depolama birimi bulunmuyor. Bu da elektriği kesildiğinde yapılan işlemlerin silindiği anlamına geliyor. Işığı elektriğe dönüştüren fotovoltakik teknolojisinden yararlanan Micro Mote, veri transferi yapabiliyor.

Bunun yanı sıra sıcaklık sensörü olarak da kullanılabilen dünyanın en minik bilgisayarı, ortam sıcaklığını ölçebiliyor.

Bu minik bilgisayarın ilerleyen dönemlerde ses ve video desteğine kavuşması ve kanser çalışmalarında kullanılması bekleniyor.

Şimdilik mükemmel işlemlere imza atamasa da ilerleyen zamanlarda devasa verileri depolayabilen, bigdata ismi verilen verileri işleyip analiz edebilen, bilgi alış verişi yapabilen mini bilgisayarların atası olarak kabul edileceğini belirtebiliriz.

Pirinç tanesinden daha küçük bilgisayar geliştirildi diyerek kestirip atmak yerine bundan sonraki mikro date teknoloji için büyük bir adım olduğunu düşünmek gerekmektedir.

Kaynaklar;
Webtekno
SputnikTR
Youtube

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here