Ana sayfa Donanım Nvidia ARM markası satın almasına tepkiler geldi

Nvidia ARM markası satın almasına tepkiler geldi

Microsoft, Google ve Qualcomm, Nvidia'nın Arm'ı satın almasından endişe duyduğu bildirildi. Küresel düzenleyiciler bunu araştırıyor.

0

CNBC ve Bloomberg’in raporlarına göre Microsoft, Google ve Qualcomm düzenleyicilere, Nvidia şirketinin Arm markasını satın almasıyla ilgili endişelerini dile getiriyor. Şirketler ABD, AB, İngiltere ve Çin’deki düzenleyicilere, bildirildiğine göre Nvidia’nın Arm’ın çip yapma teknolojisini lisanslama şeklini değiştirebileceği endişeleriyle başvurdu.

Nvidia, diğer işletmelerle etkileşim şeklini değiştirmek için şirket üzerindeki kontrolünü kullanmayacağına söz verdi. Financial Times’a yazan Nvidia CEO’su Jensen Huang, “Nvidia’nın Arm’ın açık lisanslama modelini sürdüreceğini kesin olarak belirtebileceğini söyledi. Herhangi bir müşteriye Arm’ın tedarikini “kısmak” veya “reddetmek” gibi bir niyetimiz yok.” ifadelerini kullandı.

Nvidia RTX 3060 ekran kartı 25 Şubat’ta piyasaya çıkıyor

NVIDIA, ARM MARKASINI SATIN ALMASINDAN SONRA DİĞER MARKALAR ÇALIŞMA BAŞLATTI

Bununla birlikte, Nvidia’nın rakipleri, Arm’ı tarafsız tutmanın ve teknolojisini Nvidia’nın kendi kazanımları için kullanmamasının, şirketin yapmaya teşvik edileceği şey olmadığını savunuyor. Özellikle de bunun için 40 milyar dolar ödedikten sonra. Bununla birlikte, lisanslama üzerindeki kısıtlamalar, Arm’ın teknolojisini lisanslama yeteneğinden yararlanan şirketlere zarar verecektir. Google ve Microsoft’un kendi Arm tabanlı çipleri üzerinde çalıştıkları ve Qualcomm’un işlemcilerinin mimariye dayandığı bildiriliyor.

Nvidia, satın almanın, Nvidia’nın grafik kartlarındaki makine öğrenimi destekli yükseltmeden sürücüsüz arabalardaki çalışmalarına kadar yoğun bir şekilde odaklandığı bir alan olan yapay zekayı ilerletmekle ilgili olduğunu savundu. Arm’ın düşük güç teknolojisi, Nvidia’nın yapay zekayı daha fazla yere yaymasına yardımcı olabilir, ancak şirket aynı zamanda Arm’ın yaptığı her şeyle ne yapacağını da bulmak zorunda kalacak – esas olarak, var olan hemen hemen her cep telefonuna güç veriyor ve hareket eden bilgisayar şirketlerinin anahtarını elinde tutuyor. Intel’den uzakta.

Düzenleyiciler ayrıca anlaşmanın Nvidia’ya çip yapımı işinde çok fazla güç verip vermeyeceğini belirlemek için anlaşmaya yakından bakıyorlar: CNBC’ye göre, Federal Ticaret Komisyonu Nvidia ve Arm’dan ona daha fazla bilgi vermesini istedi ve “diğer ilgili bilgilere sahip olabilecek şirketler. ”

Bu arada, İngiltere ve AB yetkilileri anlaşmayı “derinlemesine soruşturma” sözü verdi. Sadece Google, Microsoft ve Qualcomm’dan değil, aynı zamanda yonga yapım endüstrisindeki Arm ile açık lisans anlaşmalarının birleşmeden etkilenmesinden endişe duyan diğerlerinden pek çok itiraz duymaları çok muhtemeldir.

Bu şirketler düzenleyiciler ve rekabete aykırı davranışlar konusunda deneyime sahiptir. Qualcomm, rekabete aykırı lisans politikaları nedeniyle Çin, Güney Kore ve AB’deki yetkililere yüz milyonlarca ve bazen milyarlarca dolar para cezası ödemek zorunda kaldı. Microsoft, elbette, ABD hükümetine karşı çıktığı 90’larda büyük tekel davasına sahipti ve Google, son zamanlarda ABD ve AB’de artan antitröst duyarlılığın odak noktası oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here