Ana sayfa Haber NASA’nın yeni aracı “Azim” ilk kez Mars’ta dolaştı

NASA’nın yeni aracı “Azim” ilk kez Mars’ta dolaştı

"Azim" için küçük bir adım, Dünya'ya dönen görev ekipleri için dev bir adım

0

NASA‘nın geçenlerde yaptığı açıklamaya göre, araba büyüklüğündeki NASA’nın geçen ay Mars‘a indirdiği Azim, ilk kendi etrafında dönüşünü Jezero Krateri‘nin kayalık yüzeyinde yaptı. Gezginin altı tekerleği, Perşembe günü önemli bir hareketlilik testini gerçekleştirmek için yaklaşık 21 fit sürdü. Çünkü Dünya’ya dönen mühendisler görevin temel bilim hedeflerini gerçekleştirmeye hazırlanıyorlardı.

Gezginin altı alüminyum tekerleği, 13 fit düz gidip 8 fit geri döndükten sonra, yerleşik kameralarından birinin yakaladığı gibi, Mars toprakları üzerinde iz bıraktı. Azim (Perseverance)’in hareketlilik test yatağı mühendisi Anais Zarifian, gazetecilere “inanılmaz derecede iyi” gittiğini ve Dünya’daki lansman öncesi testlerde olduğundan daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

“Tekerlek izlerini görmekten hiç bu kadar mutlu olduğumu sanmıyorum – ve onlardan çok gördüm-” dedi. “Bu, görev ve hareketlilik ekibi için sadece büyük bir kilometre taşı. Dünya üzerinde sürdük, ancak Mars’ta araba kullanmak nihai hedef. ”

Kısa ve yavaş olsa da, sürücü gösterimi mühendislere, NASA’nın 2,4 milyar dolarlık gezgininin, kayaları analiz etmek ve gelecekteki bir geri dönüş görevi için arzulanan Mars toprak örneklerini toplamak için önümüzdeki iki yıl içinde yaklaşık 656 fit yol almaya hazır olduğuna dair ferahlatıcı bir güven veriyor. “Azim” görevinin müdür yardımcısı Robert Hogg, “bundan gerçekten memnunuz ”diyor.

Kardeş gezgin Curiosity (Merak) gibi, Azim’in de en yüksek hızı saatte 0,1 mil. Azim, ana gövdesini aynı seviyede tutarken, kendi tekerlekleri kadar büyük, yaklaşık 20 inç çapında kayaların üzerinden tırmanabilen bir “boji” süspansiyon sistemi kullanıyor.

Ancak tekerlekli bir robotu Mars’a indirmek hız ile ilgili değil. Zarifian, engellerden ve kum çukurlarından kaçınmak için geliştirilmiş bir bilgisayarla, “sürüşleri ve boş zamanları planlamak için daha az zamanımız olacak ve bilim yapmak için daha fazla vaktimiz olacak” diyor.

Azim, 18 Şubat’ta iniş yaptığından beri, 19 yerleşik kamerasının çoğundan binlerce görüntüyü Dünya’ya gönderdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here