Ana sayfa Donanım NASA Robotu Asteroid Parçaları Yüzünden Problem Yaşıyor

NASA Robotu Asteroid Parçaları Yüzünden Problem Yaşıyor

0
NASA robotu asteroid parçaları

Bennu asteroidine gönderilen NASA robotu, asteroid parçaları nedeniyle çeşitli problemler yaşıyor. Bu robotun büyük problemlerle karşılaştığı söylenebilir.

NASA bundan kısa bir süre önce OSIRIS-REx modülü ile birlikte çeşitli parçalar toplamaya başlamıştı. Ancak bu parçalar ile alakalı hiç beklenmeyen bazı gelişmeler yaşandı. Uzay araştırmaları için tasarlanan robot, asteroid üzerinden 100 gram daha fazla parça aldı. Bunun üzerine beklenmeyen gelişmeler de ardı ardına geldi.

NASA robotu asteroid parçaları yüzünden hasar gördü

Fazladan alınan sadece 100 gram örnek, mevcut diğer parçaların da uzaya saçılmasına neden oldu. Bu durum aynı zamanda milimetrik hesapların aslında ne kadar kritik olduğunu ortaya koydu. Arizona Üniversitesi’nden Dante Lauretta konuyla alakalı aydınlatıcı açıklamalar yaptı.

NASA robotu asteroid parçaları

Bu açıklamalara göre NASA robotu, hiç beklenmeyen bir şekilde 48 metre daha derini kazmaya başladı. Her ne kadar beklenmeyen dense bile aslında bu robotu yönlendiren yine bilim insanlarıydı. İşte tam da bu nedenden dolayı hatanın onlara ait olduğu ifade ediliyor. 

Bilim insanları, “Neredeyse kendi başarımızın kurbanı oluyorduk” diyerek konuya biraz daha açıklık getirmeye çalıştı. Sizce bu tür araştırmalar dikkatlice yürütülüyor mu? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here