Ana sayfa Haber NASA, Ay’da kullanılacak “son moda” kıyafetlerini test etti!

NASA, Ay’da kullanılacak “son moda” kıyafetlerini test etti!

NASA, su altında yeni Artemis uzay giysilerini test etmeye başlarken insanlığı da 2024'te Ay yüzeyine dönüş görevinden önce bir valiz hazırlamaya davet ediyor...

0

NASA Artemis Projesi kapsamında tekrar Ay’a gitmenin planını ve hazırlıklarını yapıyor. Uzay ajansı Ay’a adım atacak ilk kadınla birlikte erkeklerin giyeceği uzay kıyafetlerini test ediyor ve insanları da yolculuk için kendi bavullarını hazırlamaya davet ediyor.

Uzay kıyafetleri suda test ediliyor

İngiliz daily Mail Gazetesinde yer alan habere göre Artemis uzay kıyafetleri, Houston’daki Johnson Uzay Merkezinde NASA astronotları tarafından su altında test ediliyor. Giysilerin manevra kabiliyetini değerlendirmeyi amaçlayan testler, astronotların yere bir bayrak dikmesini ve kaya örneklerini toplamasını içeriyor.
Uzay ajansı, Artemis misyonunun bir parçası olarak 2024’te Ay’ın yüzeyine astronotları indirmeyi planlıyor.

Daha hafif ve dinamik bir giysi tasarlandı

ABD uzay ajansı, Apollo döneminde Neil Armstrong ve Buzz Aldrin gibi kişilerin giydiğinden daha yeni, daha hafif ve manevra kabiliyeti daha yüksek bir uzay giysisi tasarladı. Keşif Ekstravehiküler Hareketlilik Birimi veya xEMU olarak adlandırılan giysi, etkili bir şekilde taşınabilir bir yaşam destek sistemi görevi görüyor.

Yeni kostümler görünüş olarak ISS astronotlarının uzay yürüyüşleri için giydikleri giysilere benziyor, ancak Artemis mürettebatının öncekilerden çok daha fazlasını yapmasına izin verecek.

Ay’a giden NASA astronotları, yüzeyde geçirecekleri hafta için kendi küçük kişisel eşyalarını alabilecekler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here