Ana sayfa Haber Müjdeli haber! Abonelikler e-Devlet’ten iptal edilebilecek

Müjdeli haber! Abonelikler e-Devlet’ten iptal edilebilecek

Resmi Gazete'de yayınlanan yeni kanun düzenlemesiyle birlikte artık internet, elektrik, su gibi abonelikler e-Devlet üzerinden iptal edilebilecek.

0

Elektronik Haberleşme Kanunu‘nunda yapılan ve dün Resmi Gazete‘de yayınlanan yeni düzenlemenin ardından, artık bir çile haline dönüşen abonelik iptal işlemleri, e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Şirketler, sağladıkları herhangi bir hizmete abone olmayı saniyeler içinde gerçekleştirirken aynı hizmet aboneliğini iptal etme sürecinde ise tüketicilere binbir zorluk çıkararak süreci uzatıyorlardı.

Bu süreçte tüketicilerin artık ilkel bir teknoloji olan faksla evrak göndermeleri, mutlaka şubelere veya genel müdürlüklere gelerek imza atmaları gibi pek çok formaliteyi yerine getirmeleri isteniyordu ve sürece tam olarak hakim olmayan vatandaşlar iptal ettiklerini düşündükleri hizmetler karşılığında halen fatura almaya ve bu faturaları ödemeye zorlanıyordu.

Son dönemde iyice artan mağduriyetler ve şikayetler üzerine harekete geçen yetkililer, Elektronik Haberleşme Kanunu’nda değişiklik yaparak tüm bu mağduriyetlere son verecek bir hamlede bulundu.

Geçtiğimiz aylarda taslak olarak karşımıza çıkan yeni yasada, vatandaşların elektrik, su, doğalgaz, internet gibi abonelik iptallerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirmesinin önü açıldı. Yapılan düzenleme dün itibariyle Resmi Gazete‘de yayınlandı.

Yeni düzenleme ile vatandaşlar e-Devlet üzerinden abonelik fesih bildiriminde bulunduğunda, talepleri 24 saat içinde işleme konulacak ve 48 saat sonunda da fesih işlemi gerçekleşmiş olacak. Eğer kullanıcı fesihten vazgeçerse de hizmet veren kurum ekstra faturalandırma yapamayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here