Ana sayfa Haber Microsoft, Nuance ile sağlık hizmetine girdi

Microsoft, Nuance ile sağlık hizmetine girdi

Microsoft, 19,7 Milyar Dolarlık Nuance satın alımıyla sağlık hizmetlerine girdi.

0
Doctor appointment. Online consultation. Modern healthcare technologies. Hospital. Millennial female therapist. Flat editable vector illustration, clip art

Microsoft bu sabah Nuance Communications’ı 19.7 milyar dolara satın aldığını açıkladı. Bu, 1,4 milyar dolarlık bir çalışma oranına sahip bir şirket için kesinlikle çok fazla para, ancak son birkaç yıldır çeşitli ürünlerde pazar lideri ile zaten ortaklık kuran Microsoft, sağlık hizmetlerine sıkı sıkıya bağlı bir şirket olarak gördü ve satın almaya karar verdi.

Ve 20 milyar dolar, Microsoft büyüklüğünde bir şirket için bile kesinlikle iyi bir paradır. Ancak 2020 bizi restoranlardan perakendecilere ve doktorlara kadar iş yapma şeklimizi değiştirmeye zorladı. Aslında, özellikle salgın, tıbbi sağlayıcılarımızla etkileşim şeklimizi değiştirdi. Birkaç dakika doktoru görmek için bir ofise gitmeniz, bekleme odasında, sonra muayene odasında beklememiz gerekmediğini çok çabuk öğrendik.

Bunun yerine, hızlıca sohbet edebilir ve yolumuza devam edebiliriz. Elbette her koşul için işe yaramayacak – doktorun sizi görmesi gereken zamanlar her zaman olacaktır – ancak test sonuçlarının gözden geçirilmesi veya konuşma terapisi gibi birçok toplantı için tele-sağlık yeterli olabilir.

iOS 14 ve macOS Big Sur Ne Kadar Güvenli?

MICROSOFT NUANCE İÇİN 19.7 MİLYAR DOLARI ÇOK GÖRMÜYOR

Microsoft CEO’su Satya Nadella, Nuance’ın özellikle bulut ve yapay zeka kullanımıyla bu değişimin merkezinde olduğunu ve bu nedenle şirketin bunu elde etmek için yaptığı miktarı ödemeye istekli olduğunu söylüyor.

Satya Nadella “Yapay zeka, teknolojinin en önemli önceliğidir ve sağlık hizmetleri de en acil uygulamasıdır. İş ortağı ekosistemimizle birlikte, Microsoft Cloud’un Sağlık Hizmetleri ve Nuance’ta büyümesini hızlandırırken, daha iyi karar verme ve daha anlamlı bağlantılar oluşturmak için gelişmiş yapay zeka çözümlerini dünyanın her yerindeki profesyonellerin kullanımına sunacağız” ifadelerini kullandı.

Constellation Research’te analist olan Holger Mueller, bunun böyle olabileceğini söylüyor, ancak Microsoft’un Cortana ile tekneyi kaçırdığına ve bunun şirketin önemli bir teknolojiyi yakalamasına yardımcı olduğuna inanıyor:

“Nuance, Microsoft teknolojisine yalnızca sinir ağı tabanlı konuşma tanıma konusunda yardım sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda dikey yetenekler, çağrı merkezi işlevselliği ve konuşmadaki MSFT IP konumunda büyük bir gelişme sağlayacak”

PAZARI 2’YE KATLADI

Microsoft, bu anlaşmanın halihazırda önemli bir toplam adreslenebilir pazarı ikiye katlayarak yaklaşık 500 milyar $ ‘a çıkardığını düşünüyor. TAM’ler her zaman yüksek çalışma eğiliminde olsa da, bu yine de önemli bir sayıdır.

Ayrıca, 2022 yılına kadar sağlık kuruluşlarının %75’inin yerinde resmi bir bulut stratejisine sahip olacağını tespit eden Gartner verilerine de uyuyor. AI bileşeni yalnızca bu sayıya katkıda bulunur ve Nuance, dünyanın en büyük sağlık kuruluşlarından bazıları da dahil olmak üzere Microsoft’a 10.000 mevcut müşteriyi getirir.

CRM Essentials’ın kurucusu ve baş analisti Brent Leary, anlaşmanın Microsoft’a temel makine öğrenimi modellerini beslemeye ve zaman içinde daha doğru hale getirmeye yardımcı olacak bir ton sağlık verisi sağlayabileceğini söylüyor.

Leary, “Teletıp etkileşimlerinden gelen etkileşimler tarafından yakalanan bir ton sağlık verisi olacak ve bu tamamen yeni bir sağlık zekası seviyesi yaratabilir” dedi.

Bu, elbette sağlık verilerinin söz konusu olduğu yerlerde pek çok gizlilik endişesine yol açabilir ve geçen ay Exchange e-posta sunucusu ürünlerinde büyük bir ihlal yaşayan Microsoft’a, hassas sağlık verilerinin mevcut olduğu konusunda kamuoyuna güvence vermek olacaktır.

Leary, veri gizliliğini sağlamanın, anlaşmanın başarısı için kesinlikle anahtar rol olacağını söylüyor. Leary “Bu hareketin sahip olduğu potansiyel oldukça güçlü, ancak yalnızca ondan gelebilecek veriler ve içgörüler korunduğunda ve güvende olduğunda – yalnızca bilgisayar korsanlarından değil, aynı zamanda etik olmayan kullanımdan da korunduğunda – gerçekleştirilecektir.”dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here