Ana sayfa Haber Microsoft, Latte projesiyle Android uygulamalarını getiriyor

Microsoft, Latte projesiyle Android uygulamalarını getiriyor

0
Android ve Microsoft ortak çalışmalar

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, 2021’de Windows’a Android uygulamaları eklemeyi düşündüğünü ile ilgili bilgiler vardı. Bugün, Microsoft Latte aldı proje ile Android uygulamalarının Windows’a geleceği ile ilgili daha fazla ayrıntı gün ışığına çıktı. Bize her şeyin nasıl çalışacağına dair daha iyi bir fikir verdi.

Windows Central’a göre dahili olarak Latte adı ile anılan proje, uygulama geliştiricilerin Android uygulamalarını çok az veya hiç kod değişikliği yapmadan Windows 10’a getirmelerine izin verecek. Geliştiriciler bunları MSIX olarak paketlenmiş Microsoft Store aracılığıyla gönderecekler. Projenin Linux için Windows Alt Sistemi (WSL) tarafından destekleneceği bildiriliyor. Ancak, Android uygulamalarının çalışması için Microsoft’un kendi Android alt sistemini sağlaması gerektiği iddia ediliyor.

Samsung Galaxy S21 serisi One UI 3.1 güncellemesiyle geliyor

GOOGLE PLAY HİZMETLERİNİ DESTEKLEMİYOR

Önemlisi, Latte projesinin Google Play Hizmetleri tarafından desteklenmediği söyleniyor. Bu nedenle Play Services API gerektiren uygulamaların Windows 10’da çalıştırılmak üzere gönderilmeden önce güncellenmesi gerekecek. Ancak Play Services olmadan uygulamalar potansiyel olarak düzgün çalışmayabilir. Yetersiz işlevselliğe sahip push bildirimleri gibi. Microsoft bir tür uyumluluk katmanı veya öykünme uygulamadığı sürece uygulamaların x86 için yeniden derlenmesi gerekebilir.

Windows kullanıcıları şu anda Android uygulamalarını telefonunuz uygulaması aracılığıyla bilgisayarlarında çalıştırabilir. Ne yazık ki, hizmet şu anda Samsung kullanıcılarıyla sınırlıdır. Bu iyi bir çözüm, ancak kullanıcılara yerel seçenekler sunmak ve belirli bir akıllı telefona ihtiyaç duymadan, kullanıcılara çok daha gelişmiş bir deneyim sağlayabilir. Windows platformunu potansiyel olarak artırabilir. Önemli olan, Android uygulamalarını ve Linux paketlerini çalıştırabilen Google’ın ChromeOS ile Windows’u bir çarpışma rotasına sokardı.

MICROSOFT, LATTE PROJESİNİ ÖNÜMÜZDEKİ SENE DUYURACAK

Microsoft şu anda PWA, UWP, Win32 ve Linux dahil olmak üzere birden çok uygulama platformunu desteklemektedir. Android uygulamalarının eklenmesi, eğer olursa, Windows’u iyi ve gerçekten evrensel bir işletim sistemi haline getirebilir. Windows Central, Microsoft’un gelecek yıl Proje Latte’yi duyurmayı umduğunu ve Windows 10’un 2021 sonbahar sürümünün bir parçası olarak kullanıma sunabileceğini iddia ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here