Ana sayfa Haber Microsoft Internet Explorer’ı emekliye ayırıyor

Microsoft Internet Explorer’ı emekliye ayırıyor

Internet Explorer, Haziran 2022'de artık desteklenmeyecek. Microsoft Edge, şirketin Windows 10 için tercih ettiği tarayıcı olarak tamamen devralıyor.

0

Microsoft, 25 yılı aşkın bir sürenin ardından gelecek yıl Internet Explorer’ı emekliye ayırıyor. Eskiyen web tarayıcısı, çoğu tüketici tarafından yıllardır büyük ölçüde kullanılmıyor. Ancak Microsoft, Microsoft Edge’in lehine olacak bir şekilde Internet Explorer’ı emekliye ayırarak 15 Haziran 2022’de tabutuna son çiviyi çakacak.

MICROSOFT INTERNET EXPLORER’I NE ZAMAN SONLANDIRACAK?

Microsoft Edge program yöneticisi Sean Lyndersay, “Windows 10’da Internet Explorer’ın geleceğinin Microsoft Edge’de olduğunu duyuruyoruz. Internet Explorer 11 masaüstü uygulaması, 15 Haziran 2022’de Windows 10’un belirli sürümleri için kullanımdan kaldırılacak. Ayrıca destek dışı kalacaktır.” dedi.

Windows 10’un Uzun Süreli Hizmet Kanalı (LTSC) önümüzdeki yıl hala Internet Explorer’ı içerecek olsa da, tüm tüketici sürümleri tarayıcı desteğini sona erdirecek. Microsoft bunu açıklığa kavuşturmadı. Ancak sonunda Internet Explorer’ın sonunun Windows’ta ya Haziran 2022’de ya da kısa bir süre sonra sona ereceğini göreceğiz.

Çoğu işletme için alternatif, IE modlu Microsoft Edge olacaktır. Microsoft, birkaç yıl önce Edge için IE modunu oluşturdu. İşletmelerin eski web siteleri için yeni Chromium tabanlı tarayıcıyı benimsemelerine izin verdi. IE modu, şaşırtıcı bir şekilde hala birçok işletme tarafından kullanılan eski ActiveX denetimlerini ve eski siteleri destekler. Microsoft, Edge’de bu IE modunu en az 2029’a kadar destekleyeceğine söz veriyor.

INTERNET EXPLORER YAVAŞ YAVAŞ DEVRE DIŞI KALIYOR

Internet Explorer’ın sonu geldi. Microsoft, geçen yıl Microsoft Teams web uygulaması için Internet Explorer 11 desteğini sona erdirdi. Bu yılın ilerleyen günlerinde Microsoft 365 hizmetlerine erişimini kesmeyi planlıyor. Internet Explorer 11, 17 Ağustos’ta Microsoft’un Office 365, OneDrive, Outlook ve daha fazlası gibi çevrimiçi hizmetleri için artık desteklenmeyecek.

Microsoft ayrıca beş yıldan fazla bir süredir insanların Internet Explorer’ı kullanmasını engellemeye çalışıyor. Microsoft Edge ilk olarak 2015’te ortaya çıktı. Internet Explorer markasının sonunu başlattı. Microsoft, o zamandan beri Internet Explorer’ı bir tarayıcıdan ziyade bir “uyumluluk çözümü” olarak nitelendirdi. İşletmeleri Edge ve IE modu lehine eskiyen tarayıcıyı kullanmayı bırakmaya teşvik etti.


İlginizi Çekebilir: Explorer”ın son versiyonunda ciddi güvenlik açığı!


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here