Ana sayfa Haber Microsoft, Apple ile mücadelesinde Epic’in yanında

Microsoft, Apple ile mücadelesinde Epic’in yanında

Microsoft Mağazası için yeni standartlar, Epic'in Apple firmasına karşı yürüttüğü kampanyaya verilen desteğin üstü kapalı bir ifadesidir.

0

Microsoft, Apple ile mücadelesinde Epic’in yanında yer aldığını belirten bir bildiri yayınladı. Ağustos ayında Microsoft, Epic’in Apple firmasının iOS geliştirme araçlarına erişimini kaldırma planına karşı ihtiyati tedbir talebini desteklemek için bir bildiri yayınladı. ABD merkezli Microsoft, dosyalamada Unreal Engine’in “çok sayıda oyun oluşturucu için kritik bir teknoloji” olduğunu ifade etti. Epic’in onu Apple cihazları olan iOS ve MacOS’u destekleme yeteneğinin “oyun yaratıcılarına ve oyunculara zarar vereceğini söyledi.

Bugün Microsoft, “Windows’ta Microsoft Store için 10 ilke” bildirisiyle Apple’a karşı yürüttüğü kampanyada daha açık bir şekilde Epic’in tarafını tuttu. Açıklama Epic, Apple veya iOS App Store’dan doğrudan bahsetmiyor. Ancak Microsoft’un çevrimiçi vitrini ile Apple’ın arasında çok net bir çizgi çiziyor.

FIFA 21 RESMEN ÇIKTI! İŞTE FİYATI

MICROSOFT APPLE FİRMASINA KARŞI EPIC’İ DESTEKLİYOR

Microsoft, açıklamasında “Yazılım geliştiricileri için, uygulama mağazaları dünyanın en popüler dijital platformlarından bazılarına giden kritik bir ağ geçidi haline geldi. Biz ve diğerleri sorular yönelttik. Zaman zaman diğer dijital platformlardaki uygulama mağazalarıyla ilgili endişelerini dile getirdik. Ancak, öğüt verdiğimiz şeyi uygulamamız gerektiğini biliyoruz. Bu nedenle, bugün Windows’ta seçimi teşvik etmek, adaleti sağlamak ve yeniliği teşvik etmek için Uygulama Adaleti Koalisyonu’nun (CAF) fikirlerini ve çalışmalarını temel alan 10 ilkeyi benimsiyoruz. 10, en popüler platformumuz ve Windows 10’da kendi Microsoft Mağazamız.” ifadelerine yer verdi.

Bu ilkeler, Microsoft’un sözleriyle şunları içerir:

1- Geliştiriciler, uygulama mağazamız aracılığıyla uygulamalarını Windows için dağıtıp dağıtmamayı seçme özgürlüğüne sahip olacaklar. Windows’ta rakip uygulama mağazalarını engellemeyeceğiz.

2- Bir geliştiricinin iş modeline veya içeriğin bir cihaza yüklenip yüklenmediği veya buluttan akışla sunulması da dahil olmak üzere içerik ve hizmetleri nasıl sağladığına bağlı olarak bir Windows uygulamasını engellemeyeceğiz.

3- Bir geliştiricinin, uygulamasında yapılan satın alma işlemlerini işlemek için hangi ödeme sistemini kullanacağına ilişkin seçimine dayalı olarak bir Windows uygulamasını engellemeyeceğiz.

4- Birlikte çalışabilirlik ilkelerimizde belirtildiği gibi, geliştiricilere Windows’ta kullandığımız birlikte çalışabilirlik arayüzleri hakkındaki bilgilere zamanında erişim vereceğiz.

5- Her geliştirici, güvenlik, gizlilik, kalite, içerik ve dijital güvenlik dahil olmak üzere nesnel standartları ve gereksinimleri karşıladığı sürece uygulama mağazamıza erişebilir.

6- Uygulama mağazamız, Windows’daki diğer uygulama mağazalarında karşılaştığımız rekabeti yansıtan makul ücretler alacak ve bir geliştiriciyi uygulaması içinde satmak istemediği herhangi bir şeyi satmaya zorlamayacaktır.

7- Uygulama mağazamız, geliştiricilerin meşru iş amaçları için uygulamaları aracılığıyla kullanıcıları ile doğrudan iletişim kurmalarını engellemeyecektir.

8- Uygulama mağazamız, kendi uygulamalarımızı rakip uygulamalarla aynı standartlarda tutacaktır.

9- Microsoft, bir geliştiricinin uygulamasıyla ilgili herkese açık olmayan bilgileri veya uygulama mağazasındaki verileri onunla rekabet etmek için kullanmayacaktır.

10- Uygulama mağazamız, kuralları ve politikaları ile tanıtım ve pazarlama fırsatları konusunda şeffaf olacak, bunları tutarlı ve objektif bir şekilde uygulayacak, değişiklikleri bildirecek ve anlaşmazlıkları çözmek için adil bir süreç sunacaktır.

MICROSOFT’UN İLKELERİNDEN ÇIKAN SONUÇ

Listedeki ilk üç, temelde Apple’daki doğrudan çekimlerdir. Bu, cihazlarında diğer uygulama mağazalarını yasaklayan, ödeme sisteminin kullanılmasını zorunlu kılan ve sıra dışına çıkmak için Epic’e ağır bir darbe indiren ve “makul ücretler” biti açıkça Apple’ın platformundaki işlemlerden aldığı yüzde 30’luk bir kesinti. Microsoft ayrıca, bir Xbox konsolu aracılığıyla satın alınan Microsoft Store’daki “tüm uygulamalar ve uygulama içi ürünler” ve platformdan bağımsız olarak tüm oyunlarda dahil olmak üzere bazı satışlarda yüzde 30, diğerlerinde ise yalnızca yüzde 15 alıyor.

Microsoft “Bir uygulama geliştiricisi olarak, kullanıcılarımız beklemediğinde veya istemediğinde bile uygulamalarımızda hizmet satmamızı gerektiren diğer uygulama mağazaları bizi bazen hayal kırıklığına uğrattı. Bunu karlı bir şekilde yapamayız,” dedi. Dikkatli bir şekilde kaçınarak iOS ve App Store’dan özel olarak bahsedilir.

Teknoloji devi “Bu nedenle 6. ilke, Microsoft Store’u kullanmayı seçen geliştiricilere uygulamalarında ne satacaklarına karar verme esnekliği sağlıyor. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, mevcut kurallar ve ilkeler arasındaki boşlukları kapatmak için gereken işi yapacağız. Microsoft Mağazamızda ve bu ilkelerde ortaya konan özlemler.” sözleriyle açıklamasına devam etti.

Kurucu üyeleri arasında Epic, Spotify, Basecamp, Blockchain.com ve Deezer’ın yer aldığı Uygulama Adilliği Koalisyonu, Microsoft’un ilkeleri benimsemesinin “küresel kampanyada tüm geliştiricilerin oyun alanını eşitlemek için kritik bir anı işaret ettiğini” söyledi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here