Ana sayfa Blog MEBBİS PERFORMANS DEĞERLENDİRME

MEBBİS PERFORMANS DEĞERLENDİRME

0

MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) 2017 yılında bir taslak hazırlamıştı. Gelecek dönemlerde eğitim kalitesini arttırmak amacı ile internet üzerinden öğretmenlerin ve diğer personellerin performansını değerlendireceğini duyurmuştu. Bu uygulama pek çok tartışmaya sebep olmuştu, her yerden olumlu ve olumsuz eleştiriler gelmişti. Şimdi bu uygulamanın detaylarına ve nasıl işlediğine bir bakalım.

Mebbis Personel Değerlendirme

Mebbis Personel Değerlendirme Sistemi’ nde öğretmenler dışında ayrıca idareciler ve kurum değerlendirmesi de yapılıyor. Bu değerlendirmeler atmış sorudan oluşuyor. Bu atmış soru içerisinde “Adil Davranabilme, Ahlaki gelişimi Destekleyebilme, Akademik Potansiyelini Kullanabilme, Çevre İle İşbirliği Yapabilme, Eğitim Öğretim Planlarını Hazırlayabilme” gibi sorular bulunuyor. Her soru ise altı ölçekte değerlendiriliyor. Mebbis kurum standartları dâhilinde belirlenen sorular için fikrim yok, beş, dört, üç, iki, bir şeklinde bir puanlama getirilerek değerlendiriciler tarafından bu puanlar seçiliyor. Ekrana onar onar gelen sorular, sayfanın altında bulunan formu kaydet butonuna basılarak ilerliyor, böylece ekrana diğer on soru geliyor. Kullanıcıların çok dikkatli davranması gerekiyor. Çünkü sistemde tek seferde girilmekte olup, tekrar değiştirme imkânı bulunmuyor.

Mebbis Öğretmene Not Verme

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen performans sistemi ile eğitim politikası konusunda çalışmalarına ve vizyonuna yeni bir yön veriyor. On iki ilde pilot uygulama ile başlaya öğretmen performans değerlendirme sistemi sayesinde eğitim ve öğretim politikalarına faydalı veriler ekliyor. Başarılı öğretmenler emeklerinin karşılığını ödül sistemi ile alıyorlar. Öğretmenler adına performans ölçmek için altı kaynaktan bilgi alınıyor. Bu kaynakları; kurum müdürü, zümre öğretmenleri, zümresi dışındaki öğretmenler, kendisi, velileri ve öğrencileri şeklinde sıralayabiliriz. Mebbis öğretmene not verme sistemi sayesinde tüm eğitim emekçilerine ve geleceğimizin aydınlık yüzleri olan öğrencilere adil bir eğitim sağlamaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı on iki ilde pilot uygulamasını yaptığı öğretmen performans değerlendirme sistemi ile eğitim kalitesini arttırmak için çalışmalar yapmaktadır. Mesleğin genel yeterliliklerine dayalı olarak belirlenen kriterler doğrultusunda öğretmene not verilecektir. Öğretmenlerin görevlerindeki gayretleri, verimlilikleri, başarıları, bilgi ve beceri düzeyleri belirleniyor. Belirlenen sonuçlara göre eğitim ihtiyacındaki eksiklikler tespit ediliyor. Bu eksikliklere göre de tedbirler alınıyor. Bu sistem çok tartışılsa da aktif hale geldi. Hatta öğretmen performans değerlendirme modülünü Mebbis sitesi aracılığı inceleyebilirsiniz. Bakanlık, Performans Yönetim Sistemi Modülü ile ilgili kullanım kılavuzu da hazırladı. Videolar halinde yayınlanan kılavuzda Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Personeli Değerlendirme, Öğrenci Veli Değerlendirme, Zümre Değerlendirme eğitim videoları da dâhil içerikler bulunuyor.

Mebbis Öğrenci ve Veli Değerlendirme

Eğitim evde başlıyor. Öğrencinin eğitim ve öğretimi okulda devam ediyor. Bu noktada velilerin de görüşlerini almayı ihmal etmeyen Milli Eğitim Bakanlığı veliler için de yeni bir uygulama başlattı. Veliler de performans değerlendirme sistemine katılabiliyorlar. Eğer nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız Mebbis sitesi üzerinden giriş yaparak sistemde aktif olabilirsiniz. Öğrenci okul numarası ve velinin TC kimlik numarası ile veliler tarafından giriş yapılabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here