Ana sayfa Donanım Mac ortamında video prodüksiyonu – Autodesk Smoke(R) For Mac Os X

Mac ortamında video prodüksiyonu – Autodesk Smoke(R) For Mac Os X

0

For Mac Os X: Temel Video Düzenleme (Editing) Teknikleri
 

Video düzenleme, ki yazımızda Türkçe olmamasına rağmen Smoke jargonuna daha çok uyduğu için “Editing” sözcüğüyle yola devam edeceğiz, teknik yanları olduğu kadar artistik yönleri ile de öne çıkan bir konu. Sadece belirli araçları nasıl kullanacağınızı bilmek nasıl yeterli değilse, bir programdaki sınırlı seçenekleri kullanarak yaptığınız işe özgünlük katmak da mümkün değil. Yapmanız gereken kullandığınız programın size zaman kazandıracak, ve hedeflediğiniz sonuca ulaşmanıza yardımcı olacak özelliklerini bilmek ve bunları sizden istenen sonuçtan tamamen kopmadan, kişisel bir yorumla harmanlayarak sonuca ulaşmak. Bunun için Smoke’un sunduğu onlarca yol içinde temel Editing araçları en sık kullanacağınız yardımcılar olacak.
 
mac ortamında video prodüksiyonu
 
Bir önceki yazımızda belirttiğim gibi; Smoke’da kurgu ve düzenleme yapabilmek için en temel alan olan Timeline (Zaman çizelgesi) incelemek açısından 3 ana başlık içeriyor;

Timeline Editing, Timeline Assembly ve Timeline Effects.

Ve bu yazıda inceleyeceğimiz Cut, Dissolve ve Wipe efektleri, teknik olarak üç sınıftan da besleniyor.

Elinizdeki kişisel çalışma dosyaları ya da Smoke 2012 ile birlikte gelen “Gladiator” temalı tutorial dosyaları ile çalışmaya başlamadan önce önemli bir uyarıyı tekrarlamak istiyorum:

Projeyi hangi çözünürlük ve FPS ayarıyla açmış olursanız olun, oluşturduğunuz sekansa sürüklediğiniz ilk klip Timeline için final Frame Rate ve çözünürlüğü belirler.

 

örneğin projeyi 1080p 25 FPS olarak açtınız, ama kaynak dosyalarınızdan biri 720P ve 24 FPS. Eğer bu dosyayı Timeline’a sürüklerseniz, Timeline’ınız 720P ve 24 FPS olarak açılacak, Output monitöründen önişleme yaptığınızda 1080p’lik bir alanın ortasına yerleşen 720p’lik bir görüntü göreceksiniz. Bu nedenle Timeline’a sürüklediğiniz ilk klibin projenizle uygun çözünürlük ve FPS’de olmasına dikkat edin.

Temel Editing araçlarını kullanmadan önce, bir önceki yazıda detaylı biçimde anlattığım yöntemlerden birini kullanarak, gelişmiş bir kurgu yapmak üzere Timeline’a kliplerinizi sürüklemeye başlayın. Kabataslak olarak adlandırabileceğimiz biçimde görüntülerin taslak dizilimini oluşturduktan sonra çalışmaya başlayabiliriz.
 

video prodüksiyonu
 
Bu noktada öne çıkan temel bir ayrım var:

Kurgunuzu özgün biçimde, yalnızca müşterinizin ya da kişisel zevklerinizin sonuçlanmasını öngördüğü biçimde mi gerçekleştireceksiniz? Yoksa, elinizdeki OFFLINE adı verilen, özel efekt kullanılmamış ve gelişmiş düzenlemelere tabi tutulmamış ham görüntüleri mi kullanacaksınız? Bu ayrım oldukça önemli çünkü bütün çalışma prensibinizi en başından değiştirecek bir fark içeriyor.

İlk senaryoda kullanacağınız geçişler, efektler ve tarz, belirli tasarımlar akımların ve video düzenleme işinin gereksinimlerinin ışığında olsa da daha özgür bir alanda hareket etmenize müsaade ederken; ikinci senaryoda zaman kullanımından, tercih edeceğiniz efekte, geçiş süresinden, geçişin başladığı milisaniyelik ana kadar baz almanız gereken bir sınırlayıcınız olacak. Bu nedenle ikinci senaryoya evrensel bir tanımlama olan “Conforming” aşaması adını veriyoruz.

Bu yazıda Conform senaryosunu değil, kurguyu kişisel zevklerimize göre yönlendirebileceğimiz özgün senaryoya göre hareket edeceğiz.

 

The best cut is the cut.

Yabancı kurgu sanatçılarının sıklıkla kullandığını bu deyimi nasıl Türkçeleştirebileceğimize emin olamadım. Sanırım birebir olarak cümlenin Türkçe “ye çevirisi olmasa da anlatılmak isteneni veren en doğru anlam; “En iyi kurgu, sade olandır” diyebiliriz.

Dissolve, Maske Efektleri, Wipe vb. gösterişli geçişlerin yanında, bir görüntüden diğerine geçişin en basit yöntemi olan CUT, bu işte kullanacağınız en temel ve en profesyonel seçenektir. Doğru şekilde kullanılan CUT efekti, videonun özünü oluşturan hikayenin / temanın izleyiciye aktarılması görevinde en temel sorumluluğu yüklenir:

Doğru yer, doğru zaman.

Kurgunuzu dinamikleştirmek için sık, hızlı ve tekrarlı CUT’lar kullanırken, dramatik anlatımı güçlendirmek için daha uzun planlar, dolayısıyla daha az CUT kullanabilirsiniz.

Bu işin tam anlamıyla bir kullanım kılavuzu yok, ama daha çok alıştırma yaptıkça, daha doğru sonuç elde etmeyi öğreneceksiniz. Kendinizi geliştirmenin en etkili yollarından biri olarak, özellikle yabancı prodüksiyonları izlerken, en iyi kurgu ödülünü almış hikayelerde hikayenin kendisi kadar, aktarılma şeklini de detaylarıyla incelemeniz olacaktır.
 

mac os x
 
Hikayeyi aktarmak için nasıl geçişler kullanmışlar? Ses, müzik, renk düzeltme vb. farklı bileşenlerle kullanılan geçişler, senaryonun dinamizmini nasıl etkiliyor? Bunlardan çıkaracağınız dersler ve bunun gibi yapımları özgün olarak yorumlama biçiminiz, size kimsenin veremeyeceği altın bir ders niteliğinde olacaktır.

Kurgu yaparken kullanacağınız yöntem, konuştuğunuz dil gibidir. Tercih edeceğiniz geçiş; cümlelerinizin dilbilgisi gibidir. Nasıl ki gereğinden fazla devrik cümle kullanmak anlatımınızı algılanması imkansız hale getiriyorsa, gereğinden fazla efekt kullanmak da görüntülerinizle forma kavuşan hikayenizi seyirciye aktarmanızı sekteye uğratabilir. Aynı şekilde nasıl ki gereğinden fazla resmiyet; anlatmak istediklerinizi samimiyetten uzak, heyecansız ve mekanik bir hale getiriyorsa, kurguda kullanacağınız standartlığın dozajı aynı şeyi hikayenizin başına da getirebilir.

Nasıl bir kurgu yapacağınıza karar verebilmek için çekim teknikleri, temel sinematografi kurallarını, senaryo dinamikleri vb. şeyleri öğrenmeniz gerekiyor. Bunların tamamından tek yazıda bahsetmemiz mümkün değil; ama bir özet yapabiliriz.

 

Kamera Planları

Boy, Amerikan, Kalça, Bel, Göğüs, Omuz, Yakın, Genel, Amors gibi isimlerle adlandırılan kamera planları, kurgunuzun nasıl gelişeceğini yönlendiren en temel unsurlardır. örneğin Amors tekniğinde karşılıklı konuşan iki kişiyi birbirlerinin hafifçe arkasından, omuzlarının biraz üstünden görürüz. Bu diyaloğun devamlılığını sağlarken sahnedeki objelerin, kişilerin birbiriyle ilişkisini güçlendirir.
 

mac os
 
Bu gibi diyalog ve sahne devamlılığını etkileyen durumlarda, kafanıza göre kurgu yapmanız hoş karşılanmayacaktır. örneğin, iki kişinin Amors planlarında, farklı ışık denemeleri için çekilmiş ters açılı planları kullanırsanız aks kuralını kırarsınız. Bu sebeple seyircinin bilinçli olarak (ya da bilinçaltında) oyuncuların konumlarını, dolayısıyla izlediği hikayenin gerçekliğini sorgulamasına neden olursunuz.

 

30 Derece Kuralı

Kurgunun önemli ama fazla bilinmeyen kurallarından biri 30 Derece Kuralı”dır. Buna göre iki sahne arasında Cut yapabilmek için en az 30°lik bir değişim olması gerekli görülür. Bunu açıyla ifade etmelerinin önemli bir sebebi, bu kuralın sıklıkla ihlal edildiği eksen bazlı Cut”lar olmasıdır. Eğer bir plandan diğerine CUT ile geçerken, seyirciye hissedebilir oranda bir bilgi vermiyorsanız, kesmeyi yapmanın estetik kaygılar dışında hiçbir anlamı yoktur. Ve gereksiz Cut”lar anlatımın bütünlüğünü bozar, sizi / yönetmeni amatör gösterir ve seyircinin algı eşiğini gereksiz yere meşgul ederek onu yorar.
 

mac
 
Cutaway Shots

Tam olarak nasıl Türkçeleştirildiğini bilmediğim için orijinal diliyle aktarmayı doğru buldum. Bu teknik, kurguda ana aksiyonun öne çıkarılması için sıklıkla kullanılan ve kurguyu / hikayeyi güçlendiren bir tekniktir. örnekle açıklamamız gerekirse; kitap okuyan bir karakterle diyaloğa giren ikinci karakterin, kitap okuyan karakteri “KİTAP öNE çIKARILACAK ŞEKİLDE” görmesidir. İster genel plan kullanın, ister Amors planı, araya kitabı öne çıkaracak bir plan koymanız ve bunu sinematografik kurallara uygun biçimde yerleştirmeniz kurgunuzu zenginleştirecektir.

 

Boşlukları Doğru Kullanmak

Kesilen kafalar, kahve içen bir karakterin dirseğinin kadraj dışına çıkması vb. şeyler düzenleme yaparken kabul edilemeyecek hatalardır. Baş ve bakış boşluklarını doğru kullanmayı öğrenmeniz gerekir.

Bunların dışında plan bağlamaları, dinamizm, renk modları vb. kuralları da öğrenmeli ve kurgunuzu bunlara uygun biçimde yapmalısınız.
 

macintosh
 
Kaynak, okumanız gereken çok fazla kitap var. Bilgilerinizi hayata geçirmenin tek yolu da bol bol kişisel çalışmalar yapmak. Ve aklınızda bulunsun; Devamlılık Kurgusu, Kuleshov Etkisi, Paralel Kurgu gibi temel ve Sinema Tarihi”ne yön veren kavramları araştırmayı unutmayın.
Araçları, menüleri, komutları ve kısa yolları öğrenmeye başlamadan önce, olaya en önemli tarafından bakmaya çalışarak, kurgu sanatının en temel yönünü özümsemeye çalışın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here