Ana sayfa Blog Live Stream ne demek, nasıl kullanılır?

Live Stream ne demek, nasıl kullanılır?

0

İşleri güçleri bilgisayar ve internet olan birçoğumuz, farkında olmadan hemen her gün gerek Youtube olsun gerek internet sitelerindeki diğer videolar olsun Live Stream video izliyoruz.

İnternetten video izlemek bundan 10 sene öncesine kadar lüks ve bir o kadar da sıkıntılı bir işti. Şimdi ise durum çok daha farklı. Artık cep telefonumuzu cebimizden çıkarıp, saniyeler içerisinde bir haber sitesinden video izleyebiliyoruz. Öte yandan dergimizin iOS uygulamasında da kendi hazırladığımız birçok video yer alıyor ve okurlarımıza sunabiliyoruz. Artık internetten video izlemek çok kolay.

Bu altyapı nasıl sağlanıyor? Stream denilen akıcı video izlemenin altında yatan teknoloji nedir? Bu makalede bu sorulara bir cevap veriyoruz.

Live Stream ne demek?

İngilizce anlamı “Canlı yayın” olan “Live Stream” sizlere canlı yayın yapma seçeneği sunuyor. Daha çok TV yayınlarında gerçekleşen bu özellik artık sanal ortamda da artmış durumda… Peki Live Stream nedir? Nasıl kullanılır? Gelin birlikte inceleyelim…

1. LIVE STREAM NEDİR?

Gelişmiş özellikleri bulunan canlı yayın yapabileceğimiz çok yararlı bir sitedir. ßu sitede birden fazla kamera ile yayın yapabilir izleyenlere farklı bir deneyim ile bilgi aktarabilirsiniz. Online dersler ve Uzaktan Eğitim için kullanılabilir.

2. AVANTAJLARI NELERDİR?

Sadece video izlemek isteyenler için “Watch” aynı zamanda yayın yapmak isteyenler için “Broadcast” olmak üzere iki farklı üyelik şeklinin bulunması. Çektiği videoyu paylaşmak isteyen insanlar için paylaşım sitesi. Herkesin üye olabileceği ücretsiz bir üyelik olması.

3. NASIL ÜYE OLURUZ?

İlk olarak Livestream’a giriş yaptıktan sonra üyelik için başlıyoruz.

4. Daha sonra karşımıza gelen ekrandan kendi kanalımızı oluşturmak istediğimiz için BROADCAST buttonuna tıklıyoruz.

5. Daha sonra karşımıza gelen ekrandan Channel Name yazarız Diğer alt kısımdaki gerekli yerleri kendi dolduracak Channel Page yazan yerdeki adres ise bizim yapacağımız yayının izlenmesi için adres olarak ortaya çıkacaktır. Channel Name isim girdikten sonra ücretsiz olarak kayıt için Launch Free Channel’i seçiyoruz.

6. Üyelik için gerekli bilgileri gireriz. First Name: kısımına bir isim, Last Name kısmına bir soyisim, Username kısmına bir takma isim, Email: ve Confirm Email kısmına mail adresimiz, Password ve Confirm Password Kısımına belirleyeceğimiz şifremiz, Date of Birth kısmına gün, ay, yıl, olarak doğum tarihimiz Gender kısmına ise cinsiyetimiz, Spam Protection kısmına ise sol taraftaki karakter ve sayıları karşısındaki boşluğa giriyoruz. Ve son olarak Fine Print: kısmını işaretleyerek SİNG UP buttonuna tıklıyoruz.

7. Sadece Webcam yayını için “WebCastıng” hem webcam hem Masaüstü yayını için “Procastıng” Gelişmiş webcam ve masaüstü yayını için “Studio”seçeneklerinden birini seçiyoruz.

8. Go to Account Center Tıklıyoruz

BİRÇOK KURULUŞ BU MODELE GEÇTİ

BBC geçtiğimiz yaz düzenlenen Olimpiyatları 24 saat canlı olarak internetten stream olarak yayınladı. Bu bile stream video izlemenin internet dünyasında ne denli yol kat ettiğinin bir göstergesi esasında. öte yandan onlarca önemli etkinlik, televizyon kanallarından önce internetten video stream yoluyla izlenebiliyor. İlk akla gelen ise şüphesiz ki NASA”nın kanalı olan NASA TV.

İnternet üzerinden yayın yapan bu kanal, birçok mekiğin kalkış etkinliğini veya ISS”e parça takılması gibi önemli etkinlikleri an be an video stream yoluyla tüm dünyaya sundu. Bu sistem sadece mevzubahis etkinliklerde değil, birçok alanda kullanıcıların imdadına yetişiyor. İnternet üzerinden yayın yapan kanallar, dizi ve film izleme servisleri vs. hepsi video stream dünyasının nimetlerinden faydalanıyor.

Stream bir video izlemek için eskiden çok güçlü bir CPU”ya ihtiyaç duyulurdu. Zira hem karşı sunucudan gelen görsel veri paketlerini alıp işleyecek hem de içerisindeki sayısal video karelerini doğru sıralamayla gösterecek ve bu sayısal verileri ekrana yansıtacak bir CPU, büyük bir işlem kapasitesi gerektiriyordu. Artık hemen her CPU bu işlemi kolayca yapabiliyor. Peki sunucudan gelen sayısal veriler nasıl aynı anda milyonlarca kişiye iletilebiliyor? Bu sorunun da cevabı multicasting, yani çoklu yayınlamada yatıyor.

YOUTUBE EN İYİ ÖRNEK

Medya sunucusundan sunucuya iletilen veriler (IT deyimiyle sunucuda bulunan video), gelen talepler doğrultusunda multicast router”lara aktarılıyor. Bu router”lar, yapıları gereği birden fazla noktaya veriyi sağlıklı bir şekilde iletebiliyor (Youtube gibi günde milyonlarca kullanıcıya hizmet veren bir sitedeki multicasting router”ların ne kadar güçlü olduğunu şimdi daha net düşünebiliyoruz.

Ne var ki Kullanıcı olarak bize gelen veriler, direkt multicasting router”dan gelen veriler değil. Eğer öyle olsaydı bir videoyu aynı anda binlerce kişi izleyemezdi. Sistem bu sorunu aşmak için multicasting router”ların yayını çoklamasını sağlayan bir yapıya sahip.

Ara kontrol noktasında yayın, çoklama işlemine tabi tutularak bir anda onlarca farklı kopyaya sahip oluyor. Hızlı işlemciler, hızlı bellekler yani genel olarak hızlı teknoloji, bu işlemi salise mertebesine taşıdığı için de, kullanıcı olarak bu çoklama işleminden haberimiz bile olmuyor. Böylece biz, kullanıcı olarak sadece “Oynat” tuşuna basarak anında videonun kendi ekranımızda yayınlanmasını sağlayabiliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here