Ana sayfa Haber Koronavirüs Beyin Hasarına Nasıl Katkıda Bulunuyor: Bilim İnsanları Şaşkın!

Koronavirüs Beyin Hasarına Nasıl Katkıda Bulunuyor: Bilim İnsanları Şaşkın!

0
Koronavirüs Beyin Hasarına Neden Olabiliyor: İşte Merak Edilen Detaylar

Yapılan uzun araştırmalar sonucunda bilim insanları koronavirüs beyin hasarına neden olabiliyor çıkarımında bulundu. Hadi gelin tüm detaylara birlikte bakalım.

Dünya genelinde birçok kişiye bulaşan koronavirüs, nörolojik hasarlara yol açabildiği ile ilgili bazı araştırmalardan geçti. Araştırmaların sonucunda beyinde bazı ilginç hasarların ortaya çıktığı ifade edildi. Covid-19 ile ilgili yapılan çalışmalarda zaten çok farklı etkilerinin olduğu söyleniyordu.

Üreme organına bile etki etmeyi başaran bu virüs elbette söz konusu beyin olunca boş durmayacaktı. Tıp alanında kendisini ispatlamış olan birçok araştırmacı konuyla alakalı önemli değerlendirmelerde bulundu. Buna göre virüsün beyinde hasara yol açtı ortaya çıktı.

Koronavirüs beyin hasarına nasıl neden oluyor?

Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi içerisinde yer alan uzmanlar çeşitli araştırmalarda koronavirüs hastalığını az hasarla atlatmış olan kişilere yer verildi. Özellikle de 21 ila 44 yaş arasındaki hastalar incelendi.

koronavirüs beyin hasarına

Yapılan çalışmalar sonucunda bu hastaların yaklaşık olarak yüzde 20 gibi bir bölümünde denge problemleri ortaya çıktığı görüldü. Bu gerçekten de çok yüksek bir rakam. Halsizlik, denge bozukluğu ve yürümede zorluk yaşandığını ifade eden bilim insanları bunun başka sorunlarla da birleşebileceğini ifade etti.

Şu anda ileriki yıllar için ne tür yan etkilerin ortaya çıkacağı bilinmiyor. Belki de nörolojik etkiler çok daha hızlı bir şekilde artış gösterecek. Ya da bunun tam tersi de olabilir. Bu nedenle bir süre daha bekleyip ilerleyen dönemlerde hastaların ne tür sorunlarla karşılaşacağı incelenecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here