Ana sayfa Haber Köpekler Koronavirüs Hastalarını Bakın Nasıl Tespit Ediyor

Köpekler Koronavirüs Hastalarını Bakın Nasıl Tespit Ediyor

0
köpekler koronavirüs hastalarını
Jack russell terrier dog lying on armchair with laptop

Bugünlerde yeni yeni kullanılmaya başlanan köpekler koronavirüs hastalarını koklayarak bulabiliyor. Böylece hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlanabiliyor. Peki bu nasıl mümkün oluyor?

Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu’ndaki araştırmacılar, yaptıkları uzun testler sonucunda köpeklerin iyi eğitilerek bambaşka işlerde kullanılabileceğini gördü. Bu sefer köpekler, koronavirüs hastalarının tespiti için kullanıldı. Dünya Sağlık Örgütü standartlarını bile aşabilen köpekler, son derece iyi bir başarılı profil yakalayabiliyor.

Köpekler koronavirüs hastalarını hemen tanıyabiliyor

Finlandiya’daki araştırmacılar laboratuvar çalışmalarını ileri bir seviyeye taşıyarak köpeklerin koronavirüse sahip hastaları bulabildiğini açıkladı. Böylece, hastaların çok rahat bir şekilde tespiti sağlandı.

Helsinki’deki havalimanında yolcular üzerinde kullanılmaya başlanan köpekler daha şimdiden yüzde 100 başarı yakalayabildi. Böylece tüm Dünya genelinde kullanılmalarının önü açılmış oldu. COVID-19 hastası olup olmadıkları konusunda tereddütte olan kişiler, bu sayede kesin emin olabilecek.

Koronavirüs testleri her ne kadar kolay ulaşılabilir olsa bile yine de biraz maliyetli olabiliyor. Uzmanlar ortaya çıkan sonuçlara baktıklarında bu köpeklerin test yerine kullanılabileceğini ifade ediyor. Genele bakarsak, şimdilik bu köpekler son karar verici olmayacak. Sizce bu yöntemin uygulanması doğru mu? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here