Ana sayfa Makale Keyifli Zaman Geçirebileceğiniz Uygulamalar

Keyifli Zaman Geçirebileceğiniz Uygulamalar

0

Smule

Karaoke ile aranız nasıl? Eğer fena değil, ayrıca çokça şarkı biliyorum diyorsanız Smule tam aradığınız uygulama. Kulaklığınızı takın, söylemek istediğiniz şarkıyı ‘search’ kısmından aratın ve müzik başlasın. Ardından da ekranda beliren şarkı sözleri… İşte her şey hazır, sıra sesiniz ve ritim duygunuzda, haydi en favori şarkılarınızı söylemeye başlayın.

Uygulama 7 günlük ücretsiz bir deneme sürümü ile geliyor. Ardından da ücretli olarak aylık ya da yıllık paket alıyorsunuz. En nihayetinde de dilediğiniz zaman şarkı söyleyip kaydedebileceğiniz, üstelik Instagram, WhatsApp, Twitter gibi mecralarda paylaşabileceğiniz içerikler oluşturuyorsunuz. Bitmedi, Smule’da düet seçeneği de var; bir şarkıyı rastgele biriyle beraber söyleyedebilirsiniz. Sosyalleşmenin farklı bir yolu özetle. Yaz ayları için olmazsa olmaz uygulamalardan biri.

Ücretsiz

Meditopia

Bir uygulama düşünün, açıyorsunuz ve karşınızda ‘bugün nasılsın’ sorusu. Kurcalamaya başladın mı? İlk önce ruh haline göre dinleyebileceğin sayısız ses kaydı ile karşılaşacaksın. Kendini sevmek, özgüven gibi temalarda ilgi çekici ses kayıtları ile adeta dopamin salgılamanı sağlayan Meditopia’nın yetenekleri bununla sınırlı değil.

Meditasyon seçenekleri, hikayeler ve bolca dingin müzik var. Günlük meditasyonlar övgüyü hak ediyor. Dahası da var; uyku sekmesinde sizi sofistike özellikler bekliyor. Burada ‘büyüklere yönelik’ hikayelerden yine uzman isimler tarafından seslendirilmiş kayıtlara sayısız içerik var. Çoğu ücretli olan bu tip içeriklerin bazılarını deneme süresi boyunca dinleyebiliyorsunuz.

Müzik sekmesi ayrı bir övgüyü hak ediyor. Yağmur sesleri, gölde dalgaların kıyıya çarptığında çıkardığı tını ve genel itibarıyla huzur dolu zihin açıcılar burada yer alıyor. Uykuya dalmadan önce gerçekçi yağmur seslerini açıp, süresini belirleyip dinleyebiliyorsunuz örneğin.

7 gün ücretsiz denemeden yararlanıp ücretliye geçiş yapabiliyorsunuz. Ücretli sürüm özellikle farkındalık meditasyonları ile zengin bir deneyim vadediyor. Diğer yandan tamamen ücretsiz kullanım olanağı da mevcut. Elbette bu seçim sizi sınırlı bir deneyimle baş başa bırakacak.

Ücretsiz

Dergilik

Dergilik zaman zaman sayfalarımıza konu olan popüler bir uygulama. Turkcell tarafından sunulan uygulamanın temel özelliği çok sayıda kategoride birçok derginin dijital sürümüne erişim içermesi. iPad & iPhone Magazin’in de aralarında yer aldığı en trend dergilerin zengin bir deneyimle okunabildiği Dergilik, yaz aylarının en keyifli seçeneklerinden.

Ücretsiz

MindNote

Gerçek bir dâhinin elinden çıktığına emin olduğumuz bir diğer uygulama da MindNote. Zihin fırtınası sonucu oluşan fikirler, ansızın aklınıza gelen şeyler, genel olarak ‘aklınızdan geçenler ve diğer her şey’ bu uygulamada çok daha efektif şekillerde not alınabilirlik kazanıyor. Fikirlerinizin devamını da kaydedebiliyorsunuz, bu sayede her şeyin devamlılığı prensibi, tam olarak girişimcilik serüveni, eğitim ya da iş hayatı, her ne derseniz ona entegre oluyor. Güzel bir arayüze sahip olduğunun da altını çizmekten mutluluk duyuyoruz.

Ücretsiz

Draw It

İhtiyacınız olan notları, fikirleri belki de karalamaktan, çizerek anlatmaktan hoşlanıyorsunuz. Öyleyse ihtiyacınız olan uygulama ile tanışmaktasınız. Draw It, son derece kaliteli bir ‘çizme’ uygulaması. Resim yapma imkânı da sunmakla beraber daha çok ‘hayallerinizi’ , aklınızdan geçenleri çizmenizde kolaylık sağlıyor bu sihir dolu uygulama. Dilediğiniz konuda çizin, yazın, paylaşın; Draw It ile tüm bunlar ücretsiz olarak sizinle.

Ücretsiz

Netflix

Son aylarda ilgi patlaması ile karşı karşıya kalan Netflix’in mobil uygulaması, Türkiye’deki en popüler multimedya yapımlarından biri. Netflix üyeliğiniz varsa açar açmaz size uçsuz bucaksız bir dünyanın kapılarını aralayan platformda sayısız dizi, film, belgesel arasından dilediğinizi seçip izliyorsunuz.

Son derece pratik bir arayüze sahip olan Netflix’te başarının anahtarı ise beğendiğiniz dizi veya filmleri işaretlemek. Böylelikle uygulamayı her açtığınızda karşınıza önceki beğenilerinizden yola çıkılarak hazırlanmış izleme önerileri geliyor. Elbette son izlediğiniz yapımların benzerleri de karşınıza çıkıyor.

Yaz aylarında uzun süredir izlemeyi düşündüğünüz diziye başlayabilir, merak ettiğiniz kişilerin isimlerini ‘search’ kısmına yazıp eğer varsa otobiyografilerini izleyebilirsiniz. Belgeselleriyle de göz dolduran Netflix’te son dönemde sayıları artan yerli sinema ve diziler de keyif dolu saatler vadediyor.

Ücretsiz

VOScreen

Keyifli bir uygulama olan VOScreen, İngilizce öğrenmek isteyenlere hitap ediyor. Dizi, film, vb. içeriklerden sahneler karşınıza çıkıyor, konuşmaları dinliyorsunuz ve karşınıza ne söylendiği ile ilgili bir soru ve altta da seçenekler geliyor. Böylelikle hem görsel hem işitsel deneyimle dil bilginizi geliştiriyorsunuz. Genel itibarıyla diğer eğitim uygulamalarından farklı bir yaklaşım sunan VOScreen, eğer boş zamanlarını dil konusunda ilerlemeye ayırmak isteyen biriyseniz uzun zamandır aradığınız uygulama olabilir.

Ücretsiz

Tinder

Çapkınlara özel bir uygulama algısına sahip olmakla birlikte dostça sohbetler için de ideal platformlar arasında gösterilen Tinder, Türkiye’deki en popüler tanışma alanlarından. Uygulamada bulunduğunuz konuma mesafesini seçtiğiniz alandaki kimselerin profil fotoğrafları sırayla ekranınıza geliveriyor. Ekranı sağa kaydırdığınızda ‘tanışmak istediğinizi’ ifade ediyorsunuz, sola kaydırma ise ‘hayır, bu kişiyi geçebiliriz’ demek. Tanışmak istediğiniz kişi, bu talebi görüyor. Talebi onayladığı taktirde mesajlaşabiliyorsunuz.

Bu sayede dilerseniz ve tabii ki iletişim yetenekleri konusunda iyiyseniz yeni bir aşkın kapısını aralıyor ya da kim bilir belki de arkadaş ediniyorsunuz. Ücretli üyelik alternatifleri de sunan Tinder, genel itibarıyla pratik ve eğlenceli bir uygulama olarak bulunduğu kategoride öne çıkmayı başarıyor. Bu arada şaşıracağınız bir bilgi; Tinder’in yıllık kazancı Instagram’dan bile yüksek.

Ücretsiz

Vectormator

Vectormator, 2020’nin ilginç uygulamalarından. Kolay adımlarla fotoğraflarınızı çok farklı arka planlara yapıştırmanıza yardımcı oluyor. Bu sayede sosyal medyada paylaştığınız içeriklere farklı dinamikler katabiliyorsunuz. Klişelerden sıkıldıysanız Vectormator, gerek WhatsApp’ta dostlarınızla paylaşabileceğiniz gerekse diğer sosyal mecralarda yayınlayabileceğiniz sürprizlerle dolu görsel içerikler vadediyor. Sanatsal bakış açınızı geliştirirken estetik boyutuyla zihninizi de harekete geçiriyor.

Ücretsiz

Gorogoa

Gorogoa bu listedeki tek oyun uygulaması, ancak listemiz sadece oyun uygulamalarından oluşsaydı bile, Gorogoa’ya benzer bir şey olamazdı. En basit haliyle, Gorogoa bir bulmaca oyunudur. Karmaşık bulmacaları çözmek için elle boyanmış dünyalarda güzelce gezinmenizi gerektirir. Oyunu incelediğinizde, Gorogoa’nın oyunun cömert dünyalarında ve soyut bulmacalarda zekice gizlenmiş mükemmel bir hikâye hazırladığını göreceksiniz. Muhtemelen daha önce Gorogoa’ya benzer bir şey oynamadınız, ancak bunun genellikle ne tür oyunlar oynarsanız oynayın, kaçırılmayacak bir deneyim olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretsiz

StarWalk

Uygulama sizin mobil cihazınızın hareketlerini gerçek zamanlı takip ediyor ve 200 binden fazla yıldızın gerçek zamanlı bilgisini verebiliyor. Ayrıca gökyüzünde gerçekleşecek olayların takvimi de sunuluyor böylece geceleri daha keyifli bir hale gelebiliyor ve sadece gökyüzü olmaktan çıkıyor.

Ücretsiz

Lumosity

Bu uygulama nöro-bilimciler tarafından tasarlanmış. Lumosity hafızanıza yönelik ve detaylara dikkat gerektiren akıl oyunları sunuyor. Uygulamanın amacı kavrama yeteneklerini geliştirmek üzere tasarlanmış.

Ücretsiz

Yarn

Hikayelere bayılırız ama bazılarına okuması biraz uzun sürebiliyor. Yine de onların ilgi çekici olduğunu biliyor ve merak ediyoruz. İşte Yarn, tam da bu ihtiyaca yönelik ‘bir miktar tembel işi’ bir uygulama. Çünkü nispeten kısa hikayeler içeriyor. Karşınıza çıkan bu nispeten kısa içerikleri keyifle okuyabiliyorsunuz. Sıklıkla güncellenen eserler bilimden korkuya kadar farklı çok sayıda kategoride sıralanıyor. Ücretsiz kullanım imkanı olduğu gibi işlevselliği artıran aylık ve yıllık abonelik planları da sunuluyor.

Ücretsiz 

Deezer

 

Deezer web tabanlı bir müzik yayını servisi. Kullanıcıların çevrimiçi veya çevrimdışı olarak cihazlarda müzik dinlemelerini sağlıyor. Deezer 35 milyondan fazla lisanslı müzik parçası, 30.000’den fazla radyo kanalı ve 12 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olan uygulamanın podcast bölümü de son derece renkli.

Türkiye’deki Deezer kullanıcıları en sevdikleri podcast’lere “Şovlar” sekmesi üzerinden ulaşabiliyor. Deezer’ın podcast arşivi en sevilen yerli yayınların yanı sıra global seçkilerden de oluşuyor ve hem ücretsiz hem de Premium kullanıcılar tarafından indirilebiliyor. Kullanıcılar müzik, kişisel gelişim, yemek, tarih, iş haberleri ve talk show gibi konularda 11 kategoride ve 15 farklı türde podcast arasından seçim yapabiliyor.

Ücretsiz


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here