Ana sayfa Haber Japonya’da Robot İşçiler İşten Çıkartılıyor

Japonya’da Robot İşçiler İşten Çıkartılıyor

0

Robotların bile bir işi yapmakta zorlandıkları ortaya çıktı. Japonya’daki Henn-na “Strange” Hotel; The Wall Street Journal tarafından bildirildiği gibi, çözebileceğinden daha fazla sorun yarattıktan sonra 243 robotunun yarısını bıraktı. Bu haber sizlerin de kafasını karıştırdıysa gelin yakından inceleyelim.

Japonya’da Yükselişte Olan Robotik Teknolojiye Darbe

İşten çıkarılmalardan biri de, Churi adlı bebek şeklinde bir asistanda oldu. Siri, Google Asistan ve Alexa yerel işletmelerin açılış ve kapanış saatleriyle ilgili soruları cevaplayabilir, ancak Churi bunu yapamadı.

Otel misafirleri Churi’ye “Eğlence parkı ne zaman açılıyor?” diye sorduğunda iyi bir cevabı yoktu. Bu bir problemdi, çünkü Churi’nin insan işçilerin yerine geçerek Strange Hotel’in personel eksikliğini azaltmasına yardım etmesi gerekiyordu.

Diğer hata yapan robotlar:

  • Check-in sırasında konumlandırılan iki velociraptor robotu da kullanımdan kaldırıldı. Çünkü insan işçiler, aslında işlerini kendileri yapmak zorunda kaldılar ve konukların pasaportlarının manuel olarak fotokopisini çektiler.

 

  • İki robotlu bagaj taşıyıcısı oteldeki 100’den fazla odanın sadece 24’üne ulaşabildi ve yağmurda ya da karda başarısız oldu. Ayrıca sık sık birbirlerinin yanından geçmeye çalışırken sıkışıp kaldılar.

 

  • Otelin ana konsiyerj robotu, uçuş programları ve yakındaki turistik yerler hakkında soruları nasıl cevaplayacağını da bilmiyordu. O zamandan beri bir daha kullanılmadı.

Görünüşe göre tamamen otomatik bir otel için henüz çok daha uzun bir yolumuz var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here