Ana sayfa Donanım 12. Nesil Intel işlemcileri duyuruldu

12. Nesil Intel işlemcileri duyuruldu

Intel’in 12. Nesil yongaları, bu yılın sonlarına doğru Arm ve Apple’ın M1 CPU'larına meydan okuyacak

0

Intel, CES’te bir sonraki büyük yonga sürümünün bir önizlemesini sunmak için yer aldı: Arm’nin BIG.little teknolojisine benzer bir yaklaşımdan yararlanacak olan hibrit Alder Lake yonga setleri, tek bir pakette yüksek performanslı ve yüksek verimli çekirdekler kullanarak hem gücü hem de verimliliği en üst düzeye çıkarıyor.

Lakefield yongalarının büyük ölçüde mobil cihazlara odaklandığı yerlerde Intel, Alder Lake‘in bunun yerine gelecekteki masaüstü ve mobil işlemciler için bir temel oluşturmaya yardımcı olacağını söylüyor. Üstelik bu yılın ikinci yarısında geleceğini de duyurdular.

12. Nesil Alder Lake yongaları, Intel’in 11. Nesil Tiger Lake yongalarında zaten bulunan 10nm SuperFin tasarımlarının “yeni, geliştirilmiş bir versiyonunu” içerecek ve Golden Lake adını verdiği yeni yüksek güçlü çekirdekler ve verimlilik için yeni Gracemont çekirdeklerinin bir kombinasyonu olacak. (Tiger Lake’in CPU çekirdekleri Willow Cove olarak biliniyordu.)

Ancak burada dikkate değer olan şey, Intel’in basit mobil cihazların çok ötesine ölçeklenecek hibrit yonga planları ile kapsamıdır. Zamanlama özellikle uygun: Alder Lake yongaları, Intel’in Kasım ayında piyasaya sürdüğü ezber bozan M1 işlemciler gibi inşa edilen Arm tabanlı yongalara en yakın ürünü temsil ediyor. Intel’in hibrit yongalarını kendi serisinde ölçeklendirmeye çalıştığı gerçeği, şirketin ileride kendi teknolojisiyle Apple’ın Arm başarısını taklit etmeye çalıştığını gösteriyor. Özellikle Intel’in daha geleneksel yonga stratejileri gecikmelerle karşı karşıya kaldığını bildiğimize göre, bu ilgi çekici bir fikir.

Fiyatlandırma konusunda ise herhangi bir bilgi henüz yok. Yılın ilerleyen günlerinde daha fazla ayrıntı duyurulacaktır. Yeni haberler için takipte kalın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here