Ana sayfa Makale İsmi, Kökeni ve Daha Fazlası ile Android Tarihi

İsmi, Kökeni ve Daha Fazlası ile Android Tarihi

Karşınızda Android işletim sisteminin geçmişten günümüze başarılarla dolu tarihi.

0

Android’in kuruluşu

2003 yılının Ekim ayında, “akıllı telefon” terimi halkın çoğu tarafından kullanılmadan hemen önce ve Apple ilk iPhone ve iOS’u duyurmadan birkaç yıl önce, Android şirketi Palo Alto, Kaliforniya’da kuruldu. Dört kurucusu Rich Miner, Nick Sears, Chris White ve Andy Rubin’dir.

Android 1.0’ın lansmanına hazırlanış

2007’de, Apple ilk iPhone’u piyasaya sundu ve cep bilgisayarlarında yeni bir dönem de başlamış oldu. O sırada, Google hala Android üzerinde gizlice çalışıyordu, ancak o yılın kasım ayında, şirket Apple ve diğer mobil platformlarla mücadele planlarını yavaş yavaş ortaya koymaya başladı.

Google’ın, 5 Kasım 2007’deki geliştiricilere yönelik sürüm 1.0’ın genel beta sürümünü piyasaya sürmeden önce şirketten dahili olarak piyasaya sürdüğü en az iki alfa sürümünün bulunduğunu ve aynı zamanda Open Handset Alliance’ı açıkladığı bildirildi.

Eylül 2008’de, ilk Android akıllı telefonu, dünyanın diğer yerlerinde HTC Dream olarak da bilinen T-Mobile G1 duyuruldu.

Bu tatlı isimleri de neyin nesi?

Çoğu Android sürümü şekerleme veya tatlı tarzı kod adlarına sahipken, 2008 yılının Eylül ayında halka açık olan ilk işletim sistemi sürümünün (1.0) dahili veya genel olarak bir kod adı yoktu. Şubat 2009’da yayınlanan Android 1.1’in de açık bir kod adı yoktu. Bununla birlikte, Google’da geliştirilirken “Petit four” dahili adını kullandığı bildiriliyor. Bu isim bir Fransız tatlısı olarak biliniyor.

Birkaç ay sonra Nisan 2009’da Android 1.5 piyasaya sürülmeden önce, işletim sistemi, sürümünün ilk genel kod adını aldı: “Cupcake”. Google Android 4.4 KitKat’ı piyasaya sürdüğünde, işletim sistemi sürümleri için çeşitli kod adlarıyla ilgili “resmi” bir ifade sundu ve “Bu cihazlar hayatımızı çok tatlı kıldığından, her Android sürümüne bir tatlının adı verildi” dedi.

Android logosu

Robot ve yeşil bir böcek kombinasyonu gibi görünen Android işletim sistemi logosu, Google tarafından çalışırken Irina Blok tarafından oluşturuldu. The New York Times ile 2013’teki bir sohbette Blok, tasarım ekibine Google tarafından verilen tek yönergenin logonun bir robot gibi görünmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Android 1.5 Cupcake


Videoların YouTube’a yüklenebilmesi, telefonun ekranının otomatik olarak doğru konumlara dönmesi gibi, şimdilerde hafife aldığımız özelliklerle birlikte üçüncü taraf klavyeleri için destek de dahil olmak üzere, ilk iki genel sürüme kıyasla oldukça yeni özellikler ve geliştirmeler eklendi.

Android 1.6 Donut

Google, Eylül 2009’da hızla Android 1.6 Donut’u yayınladı. Yeni özellikler, CDMA tabanlı ağları kullanan taşıyıcıları destekliyordu. Diğer özellikler arasında Hızlı Arama Kutusu’nun tanıtımı ve medya yakalama deneyimini kolaylaştırmak için Kamera, Video Kamera ve Galeri arasında hızlı geçiş yer alıyordu. Donut ayrıca Wi-Fi, Bluetooth, GPS vb. Özellikleri yönetebilmek için Güç Kontrolü widget’ını sundu.

Android 2.0-2.1 Eclair

2009 yılının Ekim ayında, Android 1.0’ın piyasaya sürülmesinden bir yıl sonra, Google, işletim sisteminin 2.0 sürümünü Eclair resmi koduyla yayınladı. Bu sürüm, metinden konuşmaya destek ekleyen ilk sürümdü ve ayrıca birçok yeni özellik ve geliştirmeye ek olarak canlı duvar kağıtları, çoklu hesap desteği ve Google Haritalar navigasyonunu tanıttı.

Android 2.2 Froyo

Mayıs 2010’da Android 2.2 Froyo resmi olarak yayınlandı. Froyo yüklü akıllı telefonlar, Wi-Fi mobil etkin nokta işlevleri, Android Cloud üzerinden Cihaz Mesajlaşma (C2DM) hizmeti, flaş desteği ve daha birçok yeni özellikten faydalanabiliyordu.

Android 2.3 Gingerbread

Eylül 2010’da piyasaya sürülen Android 2.3 Gingerbread, şu anda Google’ın aylık platform sürümü güncelleme sayfasında listelediği en eski işletim sistemidir.

Gerekli donanıma sahip akıllı telefonlar için yakın alan iletişimi (NFC) işlevlerini kullanma desteği eklendi. Hem Gingerbread hem de NFC donanımı ekleyen ilk telefon, Google ve Samsung tarafından ortaklaşa geliştirilen Nexus S idi.

Android 3.0 Honeycomb

Honeycomb, Google tarafından yalnızca mevcut akıllı telefonlardan daha büyük ekranlı tabletlere ve diğer mobil cihazlara kurulum için piyasaya sürüldü.

İlk olarak 2011 yılının şubat ayında, ilk Motorola Xoom tabletiyle birlikte sunuldu ve özellikle büyük ekranlar için özel olarak yeniden tasarlanmış UI gibi özellikler ve bir tabletin ekranının altına yerleştirilmiş bir bildirim çubuğu da yeniliklere dahil edildi.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Ana ekranda bir “sık kullanılanlar” bölümü ile birlikte,telefon kilidini açmak için kullanıcının yüzünün fotoğrafını çeken sistem ilk defa kullanıldı. Bu tür bir biyometrik oturum açma desteği o zamandan başlayarak önemli ölçüde gelişti. Google, tüm Android cihazların yüzde 0,7’sinin şu anda Android 4.0’ın bazı sürümlerini çalıştırdığını ve bunun sadece Gingerbread’ten biraz daha fazla olduğunu söylüyor.

Android 4.1- 4.3 Jelly Bean

Android’in Jelly Bean dönemi, Haziran 2012’de Android 4.1’in piyasaya sürülmesiyle başladı. Google, her ikisi de Jelly Bean etiketi altındaki 4.2 ve 4.3 sürümlerini sırasıyla Ekim 2012 ve Temmuz 2013’te yayınladı.

Android 4.4 KitKat

Resmi olarak Eylül 2013’de piyasaya sürülmeden önce, şirket o yıl Google I / O konferansında ve diğer yerlerde, Android 4.4 kod adının aslında “Key Lime Pie” olacağına dair ipuçları verdi. Android ekibi de bunun böyle olacağını düşündü.

Ancak daha sonra Nestle ile görüşen Google direktörü, ismin KitKat olmasında karar kıldı.

Android 5.0 Lollipop

İlk kez 2014 sonbaharında yayınlanan Android 5.0 Lollipop, işletim sisteminin genel görünümünde büyük bir değişklik idi. Android’in kullanıcı arayüzüne kâğıda benzeyen bir görünüm taklit etmek için ışıklandırma ve gölge efektlerinden serbestçe yararlanan, Google’ın yeni Materyal Tasarımı dilini kullanan işletim sisteminin ilk sürümü olarak tarihteki yerini aldı.

Android 6.0 Marshmallow

2015 sonbaharında piyasaya sürülen Android 6.0 Marshmallow, ateşin üstünde kampçıların tercih ettiği tatlı ziyafetini ana sembolü olarak kullandı. Önceden yüklenmiş Marshmallow ile birlikte gelen ilk cihazlar, Google’ın Nexus 6P ve Nexus 5X akıllı telefonları ve Pixel C tabletleriydi.

Android 7.0 Nougat

Google’ın mobil işletim sisteminin 7.0 sürümü, 2016 sonbaharında piyasaya sürüldü. Google ayrıca, premium akıllı telefon pazarına cesur bir adım atmak için sürümü kullandı. Şirketin kendi markalı akıllı telefonları, Pixel ve Pixel XL, LG V20 ile birlikte, Nougat önyüklemeli olarak piyasaya sürülen ilk cihazlardı.

Android 8.0 Oreo

Mart 2017’de, Google, Android 8.0 olarak da bilinen ilk Android geliştirici önizlemesini resmen duyurdu ve yayınladı. Ağustos’ta Google, Oreo’nun Android 8.0’ın genel adı olacağını doğruladı. Bu, Google’ın Android için ticari marka adını seçtiği ikinci seferdi. (Oreo Nabisco’ya aittir).

Android 9.0 Pie

Google, 7 Mart 2018’de bir sonraki Android güncellemesinin ilk geliştiricisi olan Android 9.0 P’nin ilk önizlemesini başlattı. 6 Ağustos 2018’de şirket, Android 9.0’ın son sürümünü resmen başlattı ve “Pie” resmi kod adını verdi.

Android 9.0 Pie, hangi uygulamaları kullanacağınızı ve daha sonra hangi uygulamaları kullanmayacağınızı tahmin etmek için cihaz içi makine kullanımı da dahil olmak üzere akıllı telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için tasarlanmış bazı yeni özellikler içeriyordu.

Android Q

Android Q için genel beta sürümü, 13 Mart 2019’da Pixel, Pixel 2 ve Pixel 3 serisi için başlatıldı. Yaz aylarında ‘final versiyonu’ ile son kullanıcıyla buluşmaya başlayacak olan işletim sisteminde çok sayıda yenilik olacak. Örneğin Deep Press ile telefon ekranına daha sert bir şekilde basılması işlemleri daha hızlı gerçekleştirme imkanı sunacak. Bildirimler için sohbet balonları özelliği ile cihazınızın her yeri tıpkı sosyal medya uygulamalarınızda olduğu gibi ‘tanıdık’ iletişim kutucukları ile dolacak. Merak edilen sorulardan biri de Android Q’nun nasıl adlandırılacağı. Q ile başlayan çok fazla tatlı yok, ancak bazı olasılıklar şöyle;

  • Queen of Puddings (Pudinglerin Kraliçesi)
  • Quiche
  • Quesito
  • Quindim
  • Queijadas

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here