Ana sayfa Makale iPhone Kamerasıyla Sosyal Medya Fenomeni Olmak

iPhone Kamerasıyla Sosyal Medya Fenomeni Olmak

iPhone kameranızı sınırların ötesinde kullanarak sosyal medyada fenomenler gibi fotoğraflar paylaşmaya ne dersiniz?

1

Sosyal medyada fenomenliğin mümkün olabilecek en yaratıcı açılara, en şık detaylara ve estetik anlayışta kendini sürekli gelişimin rüzgarında tutmayı bilenlere o sıcak yüzünü gösterdiğine şüphe yok. Kimse kolay kolay fenomen olamıyor, yoğun emekler, bolca yeni yer ve deneyim gerekiyor binlerce takipçiye, binlerce yorum ve beğeniye mazhar olabilmek için. Mükafatı sadece beğeni olarak da görmemek lazım. Açıkçası estetik kaygıyla yapılacak paylaşımların kişisel olarak önemli bir özgüven kaynağı olacağına da şüphe yok. Peki iPhone kullanıcıları için kendi kadrajları ve bilgilerine ek olarak akıllı telefonlarının yeteneklerine, teknik yönlerine odaklanarak ulaşabilecekleri ‘daha fazlası’ yok mu? Elbette var. iPhone kameranızı sınırların ötesinde kullanarak sosyal medyada fenomenler gibi fotoğraflar paylaşmanız mümkün.

Zoom, kötü bir etki bırakabilir!
Eğer güncel bir iPhone telefon kullanmıyorsanız, zoom özelliğinden (kamera lensinin fiziksel hareketi ile gerçekleşen yakınlaştırma) yeterince yararlanmıyorsunuz demektir. Fakat buna rağmen telefonunuzda zoom özelliği bulunuyor değil mi? Bu yakınlaştırma işlemi, telefonunuz tarafından yazılım vasıtasıyla yapılır. Piksellere yakınlaştırma uygulanarak, boşluklar yazılımla kapatılmaya çalışılır ve kenarlar kesilir. Sonuç: Eğer yeni nesil iPhone’lar kullanmıyorsanız puslu bir görüntü kalitesine sahipsiniz demektir.

Flaş ışığına dikkat edin

Kamera lensine yakın konumda bulunan flaşlar bir el feneri olarak iyidir. Ancak fotoğraf aydınlatması için pek de uygun olmayabilirler. Çoğu durumda flaş kullanmak, fotoğrafınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Eğer mecbur değilseniz, flaş kullanmaktan kaçınmanızı ve mevcut aydınlatmayı efektif biçimde kullanmanızı öneriyoruz. Öte yandan bazı kullanıcılar flaş ışığının üzerini kâğıtla kapatarak, ani parlamayı engellemeyi denemekteler. Arzu edersiniz, siz de bunu uygulayabilirsiniz.

Fotoğraf düzenleme uygulamaları kullanın

App Store’da birçok amatör ve profesyonel fotoğraf düzenleme uygulaması bulunuyor ve pek çoğu da ücretsiz. Bu uygulamalar sayısız efekte, aydınlatma ayarına, çerçeveye ve daha fazlasına sahip. Sonuçlar, sizi oldukça memnun edebilir.

Sabırlı olun
Kaliteli fotoğraflar çekmenin yolu, çoğunlukla sabırlı olmaktan geçer. Şipşak bir fotoğrafın kaliteli ve etkileyici olması, oldukça zayıf bir ihtimaldir. Işığınızı ayarlayın, akıllı telefonunuzun izin verdiği lens ayarlarını gözden geçirin, odaklamanızı doğru bir şekilde yapın ve en iyi olduğunu düşündüğünüz anda fotoğrafınızı çekin. Unutmayın, profesyonel stüdyo fotoğrafları da benzer bir disiplinle ortaya çıkmaktadır. Eğer kamera ayarlarınıza iyi derecede hâkim olursanız, iPhone’unuzla inanılmaz fotoğraflara imza atmanız hiç de zor değildir.


Fokus / odaklanma özelliğini kilitlemeyi deneyin
Apple kullanıcıları için en kolay, fakat en etkili ipucuyla başlamak istiyoruz. Geleneksel odaklanma sistemlerinden bildiğiniz üzere, kameranızı odaklamak istediğiniz noktaya odaklarsınız. Sonrasında yaşayacağınız bir titreşim ya da hareket, odağınızın bozulmasına sebep olur. Bu sebepten dolayı nice fotoğrafları çekebilmenin tam bir işkenceye döndüğünü biliyoruz.

Bunun çözümü olarak, iPhone’larda kamera odağını bir hedefe sabitlemek ona kilitlenmek mümkündür. Kameranın odaklanmasını istediğiniz noktaya parmağınızla basarak, odak ayarını o noktaya kilitleyebilirsiniz.

Bu özellik, titreşimlerden kaynaklanan odak kayıplarından kurtulmanız anlamına geliyor. Kollarınız serbest kalacağını için, odak sırasında daha iyi pozlar almak için hareket etmeniz mümkün olacaktır. Ekranın üzerinde yer alan AE/AF Kilidi ile odak kilidinin durumunu takip edebilirsiniz.

Sahte bir bokeh efekti oluşturabilirsiniz
İlginç bir özellikle devam ediyoruz. Bu defa, arka plan aydınlatmalarını nasıl bulanıklaştıracağınızı ve kendi bokeh efektinizi hile yardımıyla nasıl oluşturacağınızı anlatacağız. Burada, ilk başlıkta yer alan odak kilitleme özelliğinden faydalanacağız. Kameranızın görüş alanındaki bir nesneye odaklanarak o nesneye odak kilidi uygulayın.

Daha sonra odaklandığınız nesneyi görüş alanından çıkarın ve arka planda bulanıklaşan ışıkları seyredin. Çok profesyonelce görünmüyor olabilir fakat birkaç denemenin ardından, tıpkı gerçek bir bokeh efekti yaratıyormuşsunuz gibi fotoğraflar çekebilirsiniz. Odak kilidini uygulamak için elinizi kullanmak iyi bir seçenektir. Elinizi gösterip odaklanır ve poz değişimine gerek kalmadan hızlıca kadrajdan elinizi çekebilirsiniz. Biraz hile içeriyor, ancak denemesi oldukça keyifli.

“Yavaş çekim” hatalarına elveda!
iPhone SE ve üzeri bir iPhone modeli ya da iPad Pro sahibiyseniz, videolarda yavaş çekim moduyla çoktan tanıştınız demektir. Bu mod üzerinde en mükemmel sonuçları alabilmek için, kayıt butonuna basmadan önce odak ve pozlama için gerekli ayarları yaptığınızdan emin olmalısınız. Ardından, videonuzu kaydetmeye başlayabilirsiniz.

Fakat o da ne? Beklediğinizden daha erken veya daha geç yavaş çekim modunu kullandınız ve çekiminiz istediğiniz gibi olmadı mı? Üzülmeyin, bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Galerinize gidin ve videonuzun altında yer alan düzenleme bölümüne girin. Burada, videonuzun tam olarak ne kadarını yavaşlatmak istediğinizi seçebilirsiniz. Eğer yanlışlıkla bütün bir videoyu yavaş çekimde kaydettiyseniz, yine aynı bölümden tüm yavaş çekim efektini iptal ederek, videonuzun orijinal çekim hızıyla görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Portre efektleri kullanın

Eğer çift arka kameraya sahip bir iPhone modelini kullanıyorsanız, portre modunu mutlaka deneyimlemişsinizdir. Çekim yapmak istediğiniz nesnenin arka plân bölgesini DSLR fotoğraf makinelerine benzer biçimde bulanıklaştırarak, profesyonel çekimler yapmanıza imkân tanımaktadır. Portre modunun kullanımı sırasında ekranda yer alan küp simgesine dokunarak, bu mod için geliştirilen farklı aydınlatma efektlerini görebilirsiniz.

Eğer hangi efekti kullanmanız gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşarsanız, ya da mevcut bir portre modu efektini silmek / değiştirmek isterseniz, ilgili fotoğrafa ait düzenleme menüsünde efekt ayarlarını rahatlıkla yönetebilirsiniz. Hatta isterseniz, efekt listesine yine bu menüden erişebilir ve efekti değiştirebilirsiniz.

Live Photo özelliğini kapatabilirsiniz
Varsayılan olarak “açık” konumda gelen Live Photo özelliğini, dilerseniz daha sonra kapatabiliyorsunuz. Peki ya hâlihazırda Live Photo efektiyle çekilen bir fotoğrafınız varsa? Bu fotoğrafı orijinale döndürmek oldukça kolay.

İlgili fotoğrafı galerinizde belirleyin ve düzenleme menüsüne giderek, oradan Live Photo simgesine dokunun. Eğer istediğiniz gibi kaydedilmezse ya da görüntü değişirse, yapabileceğiniz bir çözüm daha mevcuttur. İlgili Live Photo’nuzun altında yer alan zaman bölümünü kullanarak, yakalamak istediğiniz kareye ilerleyin. İlgili kareyi bulunca, fotoğraf oluşturmanıza imkân tanıyan arayüz otomatik olarak açılır ve siz de istediğiniz kareden bir fotoğrafı kolaylıkla oluşturmuş olursunuz.

Live Photo’lar için daha çok özellik!


iPhone 6S modelinden itibaren Apple akıllı telefonlarında Live Photo’ları kullanabiliyoruz. iOS 11 işletim sistemiyle beraber Apple, Live Photo’lar için daha fazla işlevsellik getirdi. Galerinizde Live Photo’nuzu seçin ve 4 farklı animasyondan dilediğinizi uygulayın. Bu animasyonlarla videonuzu normal oynatabilir, sonsuz döngüde hareket imkânı verebilir, trafik veya hareketli su görüntüsü için daha başarılı sonuçlar ortaya koyan modları deneyimleyebilirsiniz.


Tüm kadrajlar farklıdır ama…
Kadrajlar, iPhone kamerasıyla görebildiğiniz, ekrana yansıyan çekilmeyen hazır anlar olarak tanımlanabilir. Bu anların belirlenmesi tamamen kullanıcının inisiyatifindedir. Ve çok iyi bilinir ki her kadraj farklıdır. Peki doğru kadraj nedir?

Bu aşamda iPhone’unuzun kamerasını olabildiğinde hareket ettirmeden çekim yapmanız, kadraj kaliteniz için iyi bir başlangıç olabilir. Ayrıca örneğin gökyüzü çizgisinin kadrajdaki oranı ya da yüzün vücutla oranı gibi ileri fotoğrafçılık teknikleri kapsamındaki bilimsel gerçekleri de uygulayabilirsiniz. PhotoLine dergisini inceleyerek fotoğrafçılıkla ilgili bilgiler edinebilir, bunları mobil fotoğraflarınız için de uygulayabilirsiniz.

Kamera lensinizi temiz tutun
Pek çok akıllı telefon kullanıcısının ihmal ettiği en önemli ve temel detay, hiç şüphesiz ki kamera lensinin temizliğidir. Kamera lensini koruyan koruyucu cam, parmak izi, ortam kiri, toz ve yağdan kolaylıkla etkilenir ve kirlenir. Eğer düzenli olarak kamera lensinizi temizlemezseniz, bir müddet sonra fotoğraflarınızın daha bulanık çıktığını fark edeceksiniz. Kamera arızası olduğunu düşünmeden önce, yumuşak bir gözlük silme beziyle kameranızı silmenizi öneriyoruz.

Fotoğraflarınızı bir ‘yıldıza’ dönüştürecek 5 uygulama

Snapseed: Fotoğrafta yer alan parlaklık, kontrast gibi ögelerin değiştirilebilmesine imkan tanıyan uygulama, otomatik düzenleme seçeneği ile de görsellerinizi saniyeler içinde istediğiniz ölçüye oluşturma şansı veriyor. Daha çok ayrıntı ve mükemmellik arayanlar için ideal.

Cymera: Daha sanatsal ve estetik çalışmak isteyenler için önemli bir adres. Uygulama bünyesinde çok sayıda lens ve kayıt modu sunuyor. Özellikle portre fotoğrafı ile ilgilenenlerin muhakkak kullanması gereken önemli bir uygulama. Yirmiden fazla filtre içeriğinin olması ve görüntülerinizi anında Facebook, Twitter ve Tumblr’da paylaşmanıza imkan tanıması da hoş ekstraları. 

Picsart: Fotoğraflarınızı Instagram’da olduğu gibi filtrelemenize yardımcı oluyor. İçeriğinde yer alan ayrı bir bölüm ile tüm görsellerinizi yeniden yapılandırabileceğiniz bir alan da mevcut. Picsart’ın bir diğer avantajı ise kamera özelliğinin bulunması ve e-postada da dahil olmak üzere birçok ağ üzerinden içeriklerinizi paylaşabiliyor olmanız.

Aviary Photo Editor: Diğerlerinden farklı olarak bu uygulama görselleriniz üzerimde yazı yazmanıza, kırmızı gözleri yok edebilmenize (makyaj yapabilmenize), ayrıca fotoğrafların üzerine metinler girerek daha eğlenceli bir içerik hazırlamanıza katkıda bulunuyor.

Pixlr Express: Kullanıcılarını hızlı olmayı vaat eden Pixlr Express, fotoğraflarınızı düzenlerken, pürüzleri ortadan kaldırmanıza, ışık ayarı ile oynamanıza ve gölgeleme oluşturarak daha şık fotoğraflar elde etmenize katkı sağlıyor.

Sezgin Yılmaz: “Kendin ol…”

Fotoğraf biraz da içinizden geldiği gibi davranma sanatıdır. 2 milyona yakın takipçiye sahip ünlü Instagram fenomeni Sezgin Yılmaz, fotoğraflarını çekerken çok düşünmediğini, planlar yapmadığını söylüyor. Hatta fotoğraf yazılımlarından çok az faydalandığını da ekliyor.

Steve McCurry: “Kendini geliştir, sürekli çek”

Ünlü Afgan Kızı’nı çeken dünyanın en ünlü fotoğrafçılarından Steve McCurry, 2012 yılında Newtech dergisinde yer alan röportajında başarısının sırrını, sürekli ‘çekmeye’ bağlıyor. Daha fazla fotoğraf çekmenin kendisini geliştirdiğini, günümüzde bile yeni fotoğrafları sayesinde düne göre daha çok gelişim kaydettiğini hissettiğini belirtiyor.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here