Ana sayfa Mobil iPhone 4S hakkında herşey!

iPhone 4S hakkında herşey!

0
Apple’ın yeni CEO’su Tim Cook tarafından iPhone 4S dünyaya tanıtıldı. iPhone 4S, artık tüm çıplaklığıyla karşımızda. Beklentiler, gerçekler, eleştiriler, sürprizler ve daha birçoğu… iPhone 4S’i tam kapsamıyla bu yazıda inceliyoruz!
 
iphone 4s
 
iPhone 4S ile tanışma

Apple’ın merakla beklenen yeni iPhone’u, meraklı bekleyicileri şaşırtarak iPhone 5 yerine iPhone 4S adıyla piyasaya sunulacak. iPhone 4S ile birlikte iPhone hayalleri de bir sonraki seneye kaldı. iPhone 4S’in adına alışmaya başlasak iyi olur. Zira iPhone serisinde şu ana kadar en çok konuşulacak iPhone modeli olacağa benziyor. Bunun başlıca sebepleri arasında iPhone 4S’in, geçtiğimiz ay içerisinde (iPhone 4S’in tanıtılmasından yalnızca bir gün sonra) hayatını kaybeden, Apple’ın kurucusu ve teknoloji dünyasının efsanevi ismi Steve Jobs’ın, diğer iPhone modelleri kadar üzerinde çalışamadığı ilk iPhone modeli olması gösterilebilir. iPhone 4S, ilk bakışta iPhone 4’ten farklı özelliklere sahip yok gibi görünebilir, fakat telefonu teknik anlamda inceledikçe, iPhone 4S’in gücünü daha iyi bir şekilde görebiliriz.

 

Neler Yeni?

iPhone 4S, 800 MHz’de çalışan çift çekirdekli A5 işlemciyi kullanıyor. Bu işlemci Apple hayranlarına tanıdık gelecektir. Zira iPad 2 de A5 işlemci kullanıyor (Fakat iPhone 4S’teki A5 işlemci çeşitli benchmark’larda 800 MHz performansı gösterebildi. Aynı testlerde iPad 2’nin A5’i ise vadettiği 1 GHz performansı göstermeyi başardı). A5 ile birlikte iPhone 4S, iPhone 4’e kıyasla 9 kat daha güçlü grafik işlem gücüne sahip (öte yandan Apple’ın iPad 3’te A6 işlemci kullanmak istediğini ve A6 için de 2012 ilk yarısını beklememiz gerektiğini biliyoruz. Dolayısıyla bir sonraki iPhone’da işlemcinin yine değişebileceğini göz önünde bulundurmalıyız).
 

iphone
 
iPhone 4S ile birlikte Apple, sonunda iPhone’ların dijital fotoğraf işleme teknolojisini de geliştiriyor ve iPhone 4S’in kamerasını 8 MP’e çıkartıyor. Kameradaki iyileştirme bununla sınırlı kalmıyor. iPhone 4S artık 30 fps’de 1080p video da kaydedebiliyor. iPhone 4S, 3G üzerinden 8 saate kadar, 2G üzerinden ise 14 saate kadar telefon ile konuşma imkanı sağlıyor. Cihaz üzerinden 40 saate yakın müzik dinleyebilmek de mümkün.

 

Neden iPhone 5 değil?

Demonstrasyon sonrasında iPhone 4S ile ilgili olarak gelen ilk eleştirilerin başında, model ismi ile ilgili eleştiriler yer alıyordu. Birçok kesim işlemcisi dahi yepyeni olan bu iPhone’un neden iPhone 5 olarak değil de iPhone 4S olarak adlandırıldığını merak ediyor. Zira iPhone 4S, teknik açıdan daha yenilikçi olmasına rağmen, eski bir model olan iPhone 4’ün ismini devam ettiriyordu ve bu da Apple’ın alışılagelmiş pazarlama stratejilerine biraz ters düşüyordu. Konuyla ilgili olarak ortaya adılan bir iddia ise oldukça ilgi çekici. Kaynağı belirtilmeyen iddialara göre Tim Cook ve ekibi, Steve Jobs’a olan minnettarlıklarını göstermek için cihaza iPhone 4S ismini verdi. Zira fonetik açıdan baktığımızda İngilizcedeki “Four” (4) ile “For” kelimelerinin telaffuzlarının birbirine benzemesi, iPhone 4S’in açılımının “iPhone For Steve” (Steve için iPhone) olabileceğine dair izler taşıyor. Bu son derece sıra dışı ve uçuk bir komplo teorisi olsa da, aklımızın bir köşesinde yer etmesinde bir sakınca yok.
 

ios 5
 
iOS 5

Tahmin edeceğiniz üzere iPhone 4S, piyasaya sürüldüğünde iOS 5 işletim sistemini kullanıyor olacak. iOS 5 güncellemesiyle birlikte birçok yenilik de iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPhone 4S sahiplerini bekliyor. İşin geliştirici kısmını bir kenara bırakalım ve kullanıcı tarafında ne gibi değişikliklerin bizleri beklediğine bakalım. İlk aşamada iOS 5’in daha farklı bir uyarı (notification) sistemine sahip olduğunu görüyoruz. Bundan böyle iPhone’un ana ekranına düşen uyarılar daha gelişmiş bir yapıya sahip olacak. İkinci olarak mesaj/elektronik posta yazma panelinin (daha genel bir ifadeyle tüm metin kutularının) yapısının değiştiğini görüyoruz. Takvim özellikleri arasına artık “To Do List”, yani “Yapılacaklar Listesi” ekleniyor. Buraya yazılan işler, tarihe göre sıralanıyor. öte yandan iOS 5, Siri ve iCloud desteğiyle birlikte geliyor.

 

Siri

iPhone 4S ile birlikte gelecek olan yeni özelliklerin başında Siri geliyor. Siri, 2010’un Şubat ayında kişisel asistan servisi olarak piyasaya sürüldü. Kısa sürede başarı yakalayan servis, Nisan 2010’da Apple tarafından satın alındı. 1 seneden fazla süredir Siri üzerinde geliştirmeler yapan Apple, nihayet bu özelliği iPhone’a ekledi. Siri sayesinde artık tam kapsamlı bir kişisel asistana sahip oluyoruz. Siri, bizim sesimizle kişi listenizdeki birine SMS atabilir, komut ile takviminizi güncelleyip, toplantılarınızı ayarlayabilir, iPhone 4S üzerinde yapacağınız bir işlem için size bilgi verebilir ve ilgili sorularınızı dinleyerek cevap verebilir. örneğin sabah yataktan kalktınız ve işe/okula gitmek için hazırlanıyorsunuz. Hava bulutlu. Yağmur yağıp yağmayacağını kestiremiyorsunuz. Siri’ye “Bugün şemsiyeye ihtiyacım olacak mı?” diye soruyorsunuz ve Siri de internetten hava durumu bilgilerini araştırarak size gerekli cevabı veriyor. Tabii ki Siri şimdilik Türkçe desteği içermiyor, sadece İngilizce, Fransızca ve Almanca desteği içeriyor. Siri, iOS 5 desteğiyle gelecek. Tim Cook, Siri’ye çok güveniyor. öyle ki, iPhone 4S demonstrasyonunda Siri için “Siri not only remembers, Siri knows…” (meali: Siri sadece hatırlamakla kalmaz, Siri bilir) cümlesini kullandı.
 

icloud
 
iCloud

Her yerde uzun süredir yazılıp çizilen cloud computing, sonunda iOS cihazlarında da yerini alıyor. iCloud ismiyle tüm iOS 5 destekli cihazlara gelecek olan kişisel cloud servisi iCloud, dosyalarınızı ve uygulamalarınızı internet ağına yükleyerek, cihazlar arasında eş zamanlı senkronizasyon imkanı sağlıyor. Böylece hangi iOS 5 cihazında veya Mac’te olursanız olun, iCloud kimliğiniz sayesinde bu dosyalarınıza ulaşabiliyorsunuz. Apple’ın kullanıcılarına sunduğu iCloud servisini kullanmak için herhangi bir ücret ödemeye gerek yok. iOS 5 veya Mac kullanıcısı olan herkes iCloud kullanabilecek.

 

Teknik özellikler

İşlemci: 1 GHz çift çekirdekli A5 yongaseti (ARM Cortex-A9 işlemci)
Kapasite: 16/32/64 GB
Boyutlar: 115.2 x 58.6 x 9.3 mm
Ağırlık: 140 gram
Ekran: 3.5 inç çoklu dokunma destekli retina ekran
Ekran çözünürlüğü: 960×640 piksel
Kamera: 8 MP (LED flaş) arka kamera, VGA ön kamera
Video: 30 fps’de 1080p kayıt
İşletim Sistemi: iOS 5
Ek özellikler: AirPlay, Siri, iCloud
 

siri
 
iPhone 4S’in rakipleri

Samsung Galaxy S2

Samsung’un Haziran 2011’de piyasaya sürdüğü Galaxy S2, birçok açıdan iPhone 4S ile yarışacak kapasiteye sahip bir telefon. iPhone 4S’ten 21 gram daha hafif olan Galaxy S2, iPhone 4S’in A5 yongasetini de barındıran Cortex-A9. Ne var ki Galaxy S2’nin işlemcisi 1.2 GHz’ken iPhone 4S’inki 1 GHz. Galaxy S2 daha büyük bir ekrana sahip olmasına rağmen daha düşük bir çözünürlük sunuyor. Ayrıca Galaxy S2’ni 64 GB modeli yok. Anlaşılacağı üzere Galaxy S2 bir konuda daha iyiyken diğer konuda iPhone 4S ağır basıyor.

 

Nokia N8

Nokia’nın 2011 yılı boyunca medar-ı iftiharı konumunda bulunan N8, birçok açıdan iPhone 4S’in gerisinde kalsa da yer yer öne çıktığı özellikleri de yok değil. Her şeyden önce N8’in 12 MP’lik kamerası karşısında iPhone 4S’in 8 MP’lik kamerasının herhangi bir şansı yok. öte yandan N8, sadece 16 GB’lık bir modele sahipken, iPhone 4S bu alanda N8’i 4’e katlıyor. İşlemci bazında da i4S’in N8’e üstünlük sağladığını görüyoruz. 680 MHz’de çalışan ARM 11 işlemci, iPhone 4S’in 1 GHz’de çalışan A5 yongasetine sahip Cortex-A9 işlemcisi karşısında çok fazla şansı yok.
 

iphone 4s in rakipleri
 
HTC Radar

Windows Phone 7.5 Mango işletim sistemini kullanan HTC Radar ile i4S karşılaştırması yapmadan önce WP 7.5 Mango ile iOS 5 arasındaki avantajları/dezavantajları tartışmak gerekiyor. Radar, i4S ile hemen hemen aynı ağırlıkta. i4S’nin retina ekranına karşılık olarak Radar, 3.8 inç S-LCD ekran ile karşımıza çıkıyor. Ekran boyutu i4S’ye kıyasla biraz daha büyük. Fakat çözünürlük olarak i4S’nin gerisinde. Sadece 8 GB depolama kapasitesine sahip. İşlemcisi ise 1 GHz Scorpion ve Snapdragon yongaseti kullanıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here