Ana sayfa Haber iOS 14 ile gelen ekranın sağ üstündeki turuncu ve yeşil nokta özelliği...

iOS 14 ile gelen ekranın sağ üstündeki turuncu ve yeşil nokta özelliği ne işe yarıyor?

Apple, geçtiğimiz günlerde yeni iOS 14 güncellemesini kullanıcılarına sunmuştu. Bu güncellemelerle birlikte gelen yeni özellikleri cihazlarında deneme şansı bulan kullanıcıların kafasında bazı soru işaretleri oluştu. Bunlardan birisi de iPhone'un sağ üst bölümünde mobil şebeke çubuklarının üstünde beliren turuncu ve yeşik noktanın ne işe yaradığı... İşte iOS 14 ile iPhone'lara gelen ekranın sağ üstündeki turuncu ve yeşil noktanın işlevi...

0

Bu hafta piyasaya sürülen iOS 14, kullanıcıların mikrofonlarının etkinleştirildiğini bilmelerini sağlamak için iPhone ekranının üst köşesinde küçük bir turuncu nokta görünür. Küçük ama dikkat çekici nokta, sinyal çubuklarının hemen üzerinde ve pil göstergesinin yanında yer alır. Kamera etkinleştirildiğinde koyu yeşile döner ve iPhone kullanıcılarına uygulamaların ‘izlediğini’ söyler.

Bu özellik kullanıcılara, çalışmak için kamera ve sese ihtiyaç duyan Zoom ve Facebook Messenger gibi uygulamalar üzerinden görüntülü görüşmenin tadını çıkardıklarında endişelenecek bir şey olmadığı söyler. Ancak, aynı zamanda yeni iPad yazılımının bir özelliği olan nokta, diğer uygulamaların olmaması gerektiğinde gözetlediklerinin çok önemli bir göstergesi olacak.

ERİŞİMİ KAPATMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

iPhone kullanıcıları, uygulamalarının mikrofon ve kameraya erişimini kapatmak için Ayarlar ve Gizlilik’ten bu özelliği kapatabilir. Ancak bu iki noktanın oldukça yararlı bir özellik olduğu belirtiliyor. Apple’ın yeni iOS’un bir parçası olarak gizliliğe odaklanmasının bir parçasının göstergesi olarak ön plana çıkıyor.

Apple’ın web sitesinde, “Gizlilik temel bir insan hakkıdır ve yaptığımız her şeyin merkezinde yer almaktadır. İşte bu nedenle iOS 14 ile, paylaştığınız veriler üzerinde size daha fazla kontrol ve bunların nasıl kullanıldığına dair daha fazla şeffaflık sağlıyoruz.” ifadeleri yer alır.

TURUNCU VE YEŞİL NOKTA NE İŞE YARIYOR?

iOS 14’ün kurulu olduğu cihazlarda, bir uygulama kamerasız mikrofonu kullanıyorsa iPhone ekranının sağ üst kısmında turuncu gösterge belirir.

Bir uygulama kamerayı her kullandığında – kamera ve mikrofon birlikte kullanıldığında da dahil – yeşil bir gösterge belirir.

iPhone kullanıcıları, bir uygulamanın mikrofonu veya kamerayı kullanıp kullanmadığını görmek için telefonlarından ‘Kontrol Merkezi’ne gidebilir. Kontrol Merkezi’nin üst kısmında, bir uygulamanın son günlerde ne zaman kullanıldığını kullanıcılara bildirmek için ekranın altından parmağınızı yukarı doğru kaydırarak görüntülenebilen bir mesaj gösterir.

Apple tabletler için yeni işletim sistemi olan iPadOS 14 için, küçük nokta ayrıca mikrofon kullanımdayken turuncu ve kamera kullanımdayken yeşildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here