Ana sayfa Haber Instagram Güvenlik Açığı Büyük Sorunlara Neden Oluyor: İşte Detaylar

Instagram Güvenlik Açığı Büyük Sorunlara Neden Oluyor: İşte Detaylar

0
Sinovac web sitesi hackerlar

Son zamanlarda tespit edilen Instagram güvenlik açığı büyük sorunlara sebep olabiliyor. Özellikle de hassas bilgilerin kolayca dışarıya aktarılması en büyük sorun olarak kendisini gösteriyor.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından bir tanesi olarak bilinen Instagram kullanıcı sayısını giderek arttırıyor. Aynı zamanda güvenlik açığında da büyük bir yükseliş meydana geldiği söylenebilir. iOS ve Android sürümlerinde kritik hatalar olduğu görülen Instagram, çok ciddi bir şekilde sömürülebilir.

Instagram güvenlik açığı büyük sorunlara neden oluyor

Check Point’ten Gal Elbaz öncülüğünde hazırlanan raporlara bakılırsa, aslında Instagram üzerinden büyük veri hırsızlığı yapılabiliyor. Üstelik bunu önleyebilecek neredeyse hiçbir engelleme yok. Tüm bu problemler Facebook şirketine bildirildi ve hızlıca kapatıldı.

Instagram güvenlik açığı

Üçüncü taraf kod entegrasyonu olarak da bilinen yeni bir sistem kullanıldı. Bu sistem sayesinde kullanıcıların tüm verilerine ulaşmak mümkündü. Açık kaynak kodlu JPEG kodlayıcısı ile birlikte, kullanıcılara ait fotoğraflar üzerinden bazı e-mail bilgileri bulunabiliyor. Bu kişiye yaklaşık olarak 4GB boyutunda mail atılıyor.

Mail atmak hackerlar tarafından en çok kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Bu mailler sayesinde istedikleri kadar kişiye ulaşma imkanları ortaya çıkıyor. Ayrıca özellikle bazı kişiler seçilebiliyor. Onlarla ilgili kazançları daha fazla oluyor.

Gönderilen mailler, kişinin cihazını ele geçirebiliyor. Eğer bu da olmazsa, Instagram hesabındaki veriler deepweb gibi platformlarda satışa çıkarılıyor. Tüm bu nedenlerden dolayı kullanıcıları daha dikkatli olmaya davet ediyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here