Ana sayfa Blog IMEI Nedir, Ne İşe Yarar?

IMEI Nedir, Ne İşe Yarar?

0
imei sorgulama nasıl yapılır

Uluslararası Mobil Cihaz Kodu olarak adlandırılan IMEI, her GSM telefon cihazına üretim aşamasında yüklenen bir numaradır. Daha anlaşılır bir ifade ile telefonların kimlik numarası da diyebileceğimiz kod, her cihaz için bir tane bulunur. Toplamda 15 haneden meydana gelen bu kodun Samsung ve Apple gibi günümüzün en popüler akıllı telefonlarında ne amaçla kullanıldığını öğrenmeye ne dersiniz?

Günümüzde birçok insanın günlük ve iş hayatını tek bir telefonla planlayabiliyor olması gelişen teknoloji ile birlikte mümkün. Pek çok önemli bilgi ve uygulamaların yüklü olduğu telefonların çalınma ya da kaybolması durumunda oldukça büyük zorluklar yaşanabiliyor. İşte IMEI numarası bu noktada devreye giriyor. Bireylerin TC kimlik numarası ile eş değer bir önem taşıyan bu kodu, akıllı telefon edinen herkesin ilk anda kaydetmeleri gerekiyor. Karşılaştığınız her durumda hizmet sağlayıcınızı bilgilendirip akıllı cihazınızın mobil ağlardan engellenmesini sağlayıp; çalıntı durumunda polisin bu kod ile cihazınızı takip etmesini sağlayabilirsiniz.

telefonun imei ne nasıl bakılır

IMEI Kodu Nasıl Sorgulanır?

Sizin ve telefonunuz için ayrı bir öneme sahip kodunuzu akıllı telefonların çoğunda *#06# yazarak ekranınızda görebilirsiniz. Bu yöntemle numaranızı elde edememeniz durumunda sıralanan adımları da takip edebilirsiniz:

iOS işletim sisteminde: Ayarlar > Genel > Hakkında menüsünde.

Android işletim sisteminde: Ayarlar > Telefon hakkında menüsü altında.

imei bakma

Özellikle ülkemizde büyük bir ilgi gören akıllı cihazlar ile ilgili yukarıda bahsedilen kayıp veya çalınma durumlarında, tüketicinin karşılaşabileceği zorluklara karşı tedbir amaçlı kullanılabilen IMEI numarası,  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından online olarak sorgulanabiliyor. Böylelikle bu sorgulama işlemini gerçekleştirerek tablet, bilgisayar ya da bir akıllı telefonun çalıntı olup olmadığını ücretsiz bir şekilde öğrenebiliyorsunuz. Hem online hem ücretsiz hem de dakikalar içerisinde yapılan bu sorgulama işlemi tüm artı yönleriyle bireylere büyük kolaylık sağlıyor.

Telefonunuzun IMEI kodunu sorgulamak için aşağıdaki linke tıklaya bilirsiniz:

https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

Bu hizmet ile mobil cihazınızın yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup olmadığını, cihazınıza ait IMEI numarasını sorgulatarak öğrenebilirsiniz. Bu hizmet Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu işbirliği ile e-Devlet Kapısı altyapısı üzerinden sunulmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here