Ana sayfa Mobil IGTV’de kanal oluşturma ve video yükleme nasıl yapılır?

IGTV’de kanal oluşturma ve video yükleme nasıl yapılır?

0

Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapıldığında büyük ses getiren İnstagram’ın video pltformu olan IGTV tanıtımından sonra youtube’a alternatif olabilir mi gibi soruların sorulmasına neden olmuştu. Bir kaç gün içinde 500 binden fazla indirme rakamına erişen IGTV’ye içerik yükleme, video yükleme, kanal oluşturma gibi adımları değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.

IGTV’de kanal nasıl oluşturulur?

IGTV’ye içerik yüklemeden önce platformda bir kanal oluşturmanız gerekiyor. IGTV’yi tasarlarken kullanım kolaylığına ve kaliteli içeriklere öncelik veren Instagram kullanıcılara aynı kullanım kolaylığını kanal oluştururken de sunuyor.

IGTV kanalı oluşturmak için ilk etapta IGTV uygulamasına giriş yapmanız gerekiyor. Ardından karşınıza çıkan ekranın ayarlar kısmına basarak kanal oluştur seçeneğini tercih etmeniz yeterli olacaktır.

IGTV’ye nasıl içerik yüklenir?

Bu adımın sonrasında ise sağ tarafta yer alan butona basarak oluşturduğunuz kanala gitmeniz gerekiyor. Kanala gittiğinizde profilinizde yer alan bio bilgilerinin IGTV’ye aktarıldığını göreceksiniz. Bu ekranın aşağı kısmında yer alan “video yükle” kısmından telefonunuzun galerisine ulaşarak videonuzu yükleyebilirsiniz.

Bu arada tıpkı Instagram gönderilerinde olduğu gibi ekranın sol üst köşesinden telefonunuzda yer alan Galeri veya WhatsApp Videoları gibi farklı klasöre erişmeniz de mümkün. Kanalınıza eklemek istediğiniz videoyu seçtikten sonra ise başlık ve açıklama ekleyerek kanalınıza videonuzu yükleyebilirsiniz.

IGTV’nin yükleme işleminden önce kapak fotoğrafını değiştirme ve içeriği Facebook sayfanızda paylaşma gibi seçeneklerini sunduğunu da belirtelim. Videonuzun kapağını değiştirmek için film rulosundan görsel yükleyebildiğiniz gibi, video içindeki görüntüler arasından da seçim yapabiliyorsunuz. Videoyu Facebook sayfanızda paylaşmak için ise Instagram’ın yönettiğiniz Facebook sayfalarına erişmesine izin vermeniz gerekiyor.

Videoyu kanalınıza yükledikten sonra IGTV’nin Hikaye’ye olan benzerliği dikkatinizi çekebilir. Ancak uzunluğunun dışında IGTV’nin Hikayelerden farklı olarak doğrudan beğeni, yorum ve paylaşım seçeneğine sahip olduğunu belirtelim.

Aynı zamanda IGTV’de videonun bağlantısını doğrudan kopyalayabiliyor ve detaylı istatistiklere erişebiliyorsunuz. İstatistiklerin etkileşim kısmında Görüntüleme, beğenme ve yorum rakamları belirtilirken, hedef kitle tutma başılığı altında ortalama izlenme yüzdesi belirtiliyor.

Ortalama izlenme yüzdesinin, insanların videonuzu izleme yüzdesi olduğunu da belirtelim. Bu veri, videonun izlenme oranının tüm oynatımlardaki ortalaması olarak hesaplanıyor. Görüntülemeler ise insanların videoyu en az 3 saniye izleme sayısını veriyor.

Kaynaklar;
Instagram Yardım Sayfası
Webrazzi
Techdaily
Technohash

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here