Yakın gelecekte elektrikli araç sayısı daha da katlanmış olacak. Hyundai de bu gelişimi takip ederek çalışmalarını yapan otomotiv üreticilerinden. İlk %100 elektrikli minibüsü tanıttılar.  

Sadece hususi otomobiller değil, toplu taşıma araçları da öyle olacak. Hyundai Country Electric, bu tarz bir tasarım. 

Dizel hala daha ucuz maliyetleri ve daha yüksek torku nedeniyle tercih edilmektedir. Her ülkede böyle değil tabi. Ama özellikle ülkemizde, dizel daha az tüketim sağlıyor bilgisi ve tecrübesiyle, daha çok tercih ediliyor. Ancak elektrikli çözümler pek yakında hayatımıza daha da yerleşmiş olacak.

Çoğunlukla kentsel alanlarda çalışmak üzere tasarlanmış 15-33 kişilik bir minibüs olan County Electrik, 72 dakika içinde şarj edilebilen 128 kWh lityum-iyon polimer pili ile tasarlandı. Normal ev tipi 220V şarj cihazı, minibüsü 17 saat içinde şarj edebiliyor. Tam şarjlı Hyundai County Electric, 250 km seyahat edebiliyor.

Hyundai Motor Başkan Yardımcısı ve Ticari Araç Ürün Grubu Başkanı Yoon Lee, “County Electric, sürücüler ve yolcular için muazzam güvenlik ve rahatlık özellikleri sunan sıfır emisyonlu bir otobüstür. Ticari araç pazarında elektrikli araçlara olan talebin artmasıyla Hyundai, County Electric gibi araçların tanıtımını hızlandırıyor ”dedi.

Otobüsün elektrik gücü ile ilgili olmayan başka güvenlik önlemleri de var. Hyundai County Electric, yolcuların gövde kısmı otomatik kapıya takıldığında kazaları önleyen birçok farklı sensöre sahip. Aracın çevresinde noktalı birkaç kapı ve acil durum çıkışı var. 

Başta da bahsettiğimiz gibi, yakın gelecekte elektrikli araçlar tam anlamıyla hayatımızda yer edinecekler. Toplu taşıma araçlarının da elektrikli olması, sektör için de geleceğimiz için de çok önemli. Sizce de öyle değil mi? 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here