Ana sayfa Haber Huawei’den AI Çağı için Üretilen İlk Veri Merkezi Anahtarı: CloudEngine 16800

Huawei’den AI Çağı için Üretilen İlk Veri Merkezi Anahtarı: CloudEngine 16800

Huawei, “A CloudEngine Built for the AI Era” etkinliğinde Yapay Zeka (AI) çağı için tasarladığı ilk veri merkezi anahtarı olan CloudEngine 16800 duyurdu.

0
Huawei’nin Veri Merkezi Anahtarı: CloudEngine 16800

Huawei, veri merkezi anahtarlarının AI çağındaki üç özelliğini, yerleşik yapay zeka çipi, yuva başına 48 bağlantı noktalı 400GE hat kartı ve otonom sürüş ağına dönüşme yeteneği olarak tanımlıyor. Bu yapay zeka teknolojilerini de inovatif bir şekilde veri merkezi anahtarlarına dahil ediyor. Yapay zekanın yaygın kullanımı, müşterilere akıllı dönüşümü hızlandırmalarında yardımcı olacaktır.

Huawei CloudEngine 16800

Huawei’in Global Industry Vision (GIV) 2025 Raporu

Huawei’in Global Industry Vision (GIV) 2025 raporuna göre, 2015 yılındaki %16 yapay zeka edinme oranı, 2025’te %86’ya yükselecek. Yapay zekayı kullanabilme becerisi, iş modellerini yeniden şekillendirmek, kararlar almak ve müşteri deneyimlerini iyileştirmek için kilit bir itici güç olacak. Huawei Ağ Ürünleri Grubu Başkanı Kevin Hu, “Tamamen bağlantılı, akıllı bir dünya hızla yaklaşıyor. Veri merkezleri, 5G ve AI gibi yeni altyapıların temeli haline geliyor. Huawei, AI teknolojisini ilk önce veri merkezi anahtarlarına getirecek ve veri merkezi ağlarını bulut çağından yapay zeka çağına taşımaya öncü olacak” dedi.

Yapay zeka döneminin ortaya çıkışıyla, AI bilgi işlem gücü, ticari AI sürecinde ciddi bir darboğaz haline gelen veri merkezi ağlarının performansından etkilenmektedir. Geleneksel bir Ethernet üzerinde, veri merkezlerinin AI bilgi işlem gücü, %1’lik bir paket kaybı oranı nedeniyle yalnızca yüzde 50’ye ulaşabiliyor. Aynı zamanda sektörde, 2018’de 10 zettabayt olan dünya genelindeki yıllık veri hacminin, 2025’te 180 zettabayta (180 milyar terabayt) çıkması beklenmektedir. Mevcut 100GE veri merkezi ağları, öngörülen veri selini yönetemeyecektir. Ek olarak, geleneksel manuel İşletme ve Bakım yöntemleri, veri merkezi sunucularının sayısı artmaya devam ettikçe ve bilgisayar ağı, depolama ağı ve veri ağı birleştikçe gereksinimleri karşılayamayacak. Bu nedenle, akıllı İşletme ve Bakım kapasitesini geliştirmek üzere yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi ve tanıtılması zorunludur.

Kevin Hu, “AI dönemi için üretilen veri merkezi anahtarı üç önemli özelliğe sahiptir” dedi. “Yerleşik yapay zeka çipi, yuva başına 48 bağlantı noktalı 400GE hat kartı ve otonom sürüş ağına geçme yeteneği.”

CloudEngine 16800

Huawei CloudEngine 16800

Yerleşik AI çipiyle %100 AI bilgi işlem gücüne ulaşan, sektörün ilk veri merkezi anahtarı
Yerleşik yüksek performanslı bir AI çipinin gücünden yararlanan sektördeki ilk veri merkezi anahtarı olan CloudEngine 16800, trafik modelinin otomatik algılanmasını ve otomatik optimizasyonunu gerçekleştirmek için yenilikçi iLossless algoritmasını kullanıyor. Bu nedenle, sıfır paket kaybına dayanan düşük bekleme süresi ve yüksek performans elde ediliyor. CloudEngine 16800, geleneksel Ethernet’teki paket kaybının neden olduğu bilgi işlem gücü kısıtlamalarının üstesinden geliyor. Ağ anahtarı, AI bilgi işlem gücünü yüzde 50 oranından yüzde 100’e yükselterek veri depolama Giriş/Çıkış işlemlerini (IOPS) yüzde 30 oranında artırıyor.

Sektörün en yoğun 48 bağlantı noktalı 400GE hat kartı, AI çağında 5 kat trafik artışının getirdiği ihtiyaçları karşılıyor.

CloudEngine 16800, yükseltilmiş bir donanım değiştirme platformuna sahiptir. Ortogonal mimarisi ile, yüksek hızlı sinyal iletimi, ısı yayılımı ve güç kaynağı gibi birçok teknik zorluğun üstesinden gelir. Sektörün en yoğun, 48 bağlantı noktalı 400GE hat kartını ve AI çağındaki trafik artışı ihtiyaçlarını karşılayan sektörün en geniş 768 bağlantı noktalı 400GE anahtarlama kapasitesini (sektör ortalamasının beş katı) sunar. Ek olarak, bit başına güç tüketimi %50 azaltarak daha çevre dostu bir işletim sağlar.

A CloudEngine Built for the AI Era Etkinliği

Otonom sürüş ağını etkinleştirir, hataları saniyeler içinde belirler ve otomatik olarak konumlandırır.

Yerleşik AI çipine sahip CloudEngine 16800, ağ tarafında konuşlandırılmış cihazların zeka seviyesini büyük ölçüde artırarak anahtarın yerel müdahale ve gerçek zamanlı hızlı karar verme uygulamasını sağlar. CloudEngine 16800’ün yerel zekası ve merkezi ağ analizörü FabricInsight, dağıtılmış AI İşletme ve Bakım mimarisi ile hataları saniyeler içinde tespit eder ve dakikalar içinde otomatik olarak konumlandırarak otonom sürüş ağının gelişmesini hızlandırır. Ayrıca, bu mimari, İşletme ve Bakım sistemlerinin esnekliğini ve konuşlandırılabilirliğini büyük ölçüde geliştirir.

Huawei Veri Merkezi Ağı Alanı Genel Müdürü Leon Wang, “Huawei CloudEngine serisi veri merkezi anahtarları, 6000’den fazla müşteri için ticari kullanıma açılarak finans, İnternet ve operatör gibi sektörel müşterilerin dijital dönüşümüne yardımcı oldu. Huawei, müşterilerin akıllı dönüşümü hızlandırmasına, yaygın AI kullanımına ulaşmasına ve birlikte tamamen bağlantılı ve akıllı bir dünya kurmasına yardımcı olmak için CloudEngine 16800’ü duyurdu”.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here