Ana sayfa Ürün İnceleme Huawei MateBook D16

Huawei MateBook D16

Huawei’nin yeni dizüstü bilgisayarı Matebook D16’yı teknik özellikleri, sıra dışı detayları ve kullanıcı deneyimi ekseninde inceledik.

0

Huawei’nin kısa zaman önce tanıttığı MateBook D16, üreticinin en son dizüstü bilgisayar hamlesi olarak karşımızı çıkıyor. Daha önce de pek çok farklı dizüstü modelini sunan firmanın, taşınabilir bilgisayar pazarında hatırı sayılır bir büyüme gösterdiğini söylemek hiç de zor değil. Huawei, bu iddialı model ile birlikte performans gerektiren günlük kullanım işlerinin üstesinden gelebilen ve başarılı bir ofis bilgisayarı çözümü arayan kullanıcıları hedefliyor. Bu, bir oyuncu dizüstü bilgisayarı değil… Fakat pek çok işin altından kalkabilecek kadar güçlü, kompakt bir çözüm.

Huawei MateBook D16 modelinde 16.1 inçlik IPS panele sahip bir ekran tercih edilmiş. Oldukça ince kenar çerçevelerinin kullanılmasına ilâveten Full HD çözünürlüğü de bünyesinde barındırdığını söylemeliyiz. Ekranın renk doğruluğu oldukça yüksek ve parlaklık düzeyi 300 nit seviyelerinde ve ekranda oldukça canlı renklerin görüntülenebiliyor.

Modelin genel tasarım detaylarına baktığımızda, gövdede alüminyum alaşıma sahip metal malzeme kullanıldığını görüyoruz. Buna rağmen ağırlık noktasında sadece 1,74 kg ağırlığıyla oldukça hafif olduğunu söyleyebiliriz. İki adet USB 3.2 portu ve 2 adet USB-C portuyla, çevre bağlantıları yönünden gayet yeterli seçenekler sunuyor. Klavyenin sağ ve sol tarafına konumlandırılmış çift hoparlör, beraberinde 4 farklı ses modunu barındırıyor. Güç tuşuna entegre edilmiş parmak izi okuyucusunu da unutmamalıyız. Huawei bu modelde parmak izi okuyucusunu önemli bir güvenlik detayı olarak kullanıcılarına sunuyor. Yine, tasarımla bütünleştirilen önemli çevre detayları arasında kamera da yer alıyor. Fonksiyon tuşlarının tam ortasına yerleştirilen kamera, kullanmak istediğinizde açılıyor ve işiniz bittiğinde kapanarak klavye üzerinde pürüzsüz bir görünüm sağlıyor.

İşlemci tarafında AMD Ryzen 5 4600H modelinin tercih edildiği bu dizüstü bilgisayarla birlikte AMD’nin masaüstü tarafındaki atılımından sonra mobil pazarda da Intel hakimiyetini kırmak için güçlü adımlar attığını görüyoruz. Huawei’nin pek çok diğer modelinde de AMD işlemcilerin kullanıldığı biliniyor. Fakat bu kez bir fark var, o da grafik işlemci tarafında… Huawei bu kez AMD işlemcinin yanında harici AMD Radeon grafik işlemcisine yer verdi. Bu detay, MateBook D16’nın performansını ciddi anlamda arttırıyor.

Hâlâ bir oyuncu bilgisayarı değil, fakat kesinlikle performanslı, kesinlikle oyun oynatabilir ve ciddi işlem gücü gerektiren projeleriniz ve çalışmalarınız için en kompakt boyutlarda en yüksek performansı size sunabilir. 8 GB veya 16GB RAM seçeneklerinin sunulduğu bu model, 512 GB NVMe PCI-E SSD depolamayı da bünyesinde barındırıyor.

Sonuç olarak Huawei MateBook D16, performanslı bir iş bilgisayarı olarak karşımıza çıkıyor. Sahip olduğu premium özellikleri ve premium kalite hissiyle taşınabilir dizüstü pazarının bu yeni üyesini değerlendirmek isteyeceğinizi düşünüyoruz.

Artılar:

Fiyat

Performans

Tasarım


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here