Ana sayfa Haber Huawei ilk Harmony OS 2.0 beta sürümünü çıkardı

Huawei ilk Harmony OS 2.0 beta sürümünü çıkardı

Huawei’nin ilk Harmony OS 2.0 beta sürümü, Android’i temel alıyor gibi görünüyor.

0

Harmony OS Beta, Huawei şirketinin mevcut GMS’siz Android yazılımı şirketin akıllı telefon potansiyelini ilerletmek için yetersiz olduğunu kanıtladığından, dizginleri ele geçirmeyi amaçlayan, Huawei birinci sınıf işletim sistemidir. Huawei kısa süre önce, belirli akıllı telefonlar ve tabletler için ilk Harmony OS 2.0 beta ile GMS’siz Android’den uzaklaşmaya başladı. Ancak bağımsız bir işletim sistemi, genel mobil ekosistemin Apple’ın iOS ve Google’ın Android ikilisinden kopması harika gibi görünse de, Harmony OS 2.0’ın bu ilk sürümü yine de Android’i temel alıyor gibi görünüyor.

WhatsApp 1 Ocak itibariyle bu telefonlarda çalışmayacak!

Bir geliştirici, Android’in daha eski bir sürümünü (özellikle Kitkat 4.4.4) hedefleyen basit bir “Merhaba Dünya” uygulaması geliştirdi. Uygulamanın hem Android hem de Harmony OS sanal cihazlarında çok benzer bir hata mesajı verdiğini gördü.

Soldaki ekran görüntüsü, daha yeni bir Android sürümüne dayalı sanal bir cihazda yüklü olan uygulamayı gösterir. Esasen uygulamanın daha eski bir Android sürümü için oluşturulduğu ve yeni sürümde düzgün çalışmayabileceği hatasını ortaya çıkarır.

Sağdaki ekran görüntüsü, Harmony OS 2.0 beta tabanlı sanal bir cihazda yüklü uygulamayı gösterir. Hata mesajı hemen hemen aynıdır. Aradaki fark, “Harmony OS” için “Android” kelimesinin basit bir şekilde değiştirilmesidir.

HUAWEI HARMONY OS BETA, ANDROID ÇERÇEVESİNİ İÇERİYOR

Ayrıca, talimatları HOS sanal cihazına iletmek için ADB’yi (Android Hata Ayıklama Köprüsü) kullanabilirsiniz. Bunu yaparken, bir geliştirici, sistem bölümünün çoğunu sanal cihazdan çıkarmayı başardı. Yapının Android çerçevesini içerdiğini ortaya çıkardı.

Tüm bunlar ilginç bir sonuca varıyor. Harmony OS 2.0’ın ilk beta sürümü görünüşe göre hala Android’e dayanıyor.

Şimdi, burada yapılabilecek birkaç açıklama var. Harmony OS 2.0’ın yalnızca Android’in bir yeniden markası olduğu ve bu şekilde kalmayı planladığı varsayılabilir. Ancak şu anda bu doğru olsa da her zaman böyle olmayacağını düşünüyoruz. Önceki sunumlara dayanarak Huawei, AOSP kullanmanın istenen Harmony OS deneyimini oluşturmaya yönelik bir geçiş adımı olarak hizmet edeceğini, aslında hem kullanıcılar hem de uygulama geliştiricileri için boşluğu doldurmanın bir yolu olacağını belirtti. Mevcut AppGallery ve HMS ekosisteminden yararlanmak ivme kazandırır. Bu nedenle böyle bir geçiş adımı, Harmony OS’nin yola tam hızda çıkması için tam da ihtiyaç duyduğu şey olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here