Ana sayfa Donanım Harpejji

Harpejji

0

Piyano içgüdüsüyle gitar ruhunun birleşimi…
 

2007″de Tim Meeks tarafından geliştirilen Harpejji, örnekleri çok az sayıda olan “tapping” enstrümanlarından biri. Elektrogitarla aynı soydan gelen Harpejji , diğer tapping enstrümanları gibi tellere hafifçe vurularak çalınıyor. Bu tekniğin en büyük avantajı, diğer telli enstrümanlarda bir nota çalmak için en az iki parmak kullanmak gerekirken, Harpejji”de sadece tek bir parmak dokunuşuyla ses çıkarmanın mümkün olması. Böylece müzisyen diğer enstrümanlara göre daha fazla sayıda boş kalan parmakla daha serbest beste ve performanslar üretebiliyor.
 
harpejji
 
Tasarımcının, piyano ve gitar çalışı arasındaki teknik ve ses farklılıklarını birleştirmek amacıyla yaptığı enstrümanın 16 telli 4 oktava sahip g16 ve 24 telli 5 oktava sahip k24 olmak üzere iki modeli bulunuyor. Her iki modelde de boşa kalan tellerin istenmeyen sesler çıkarmasını engellemek için elektronik mute sistemi kullanılmış. 16 telli modelin boyutları 80cm x 26cm x 4 cm ve bambudan yüzeye gerilen 16 telin altında 19 perde demiri yerleştirilmiş. Bu modelin üstünde birer adet ses ve ton kontrol düğmesi ve tek bir ses çıkışı var. 24 telli modelin boyutları 98 cm x 38 cm x 4 cm ve tellerin 8 tanesi bas tel. Yani 16 telli modele 8 kalın tel yerleştirilerek ana melodiye eşlik amaçlı bir tasarım oluşturulmuş.

 

Bu modelde artan tel sayısı, 15 perde demiriyle birlikte 5 tam oktava ulaşma olanağı veriyor. Modelin diğer g16″dan farklı olarak bir bas bir de tiz olmak üzere iki adet ses çıkışı var. Her iki modelde de herbiri tellerin yarısının sesini yükseltecek şekilde iki ayrı preamfi kullanılmış. Enstrümanda kullanılan normal elektrogitar tellerinden gelen titreşimi her telin altına ayrı ayrı yerleştirilmiş piezo elektrik manyetikler elektriğe dönüştürüyor. Enstrümanın telleri çalanın durduğu taraftan akord edilebiliyor.
 
piyano
 
Harpejji, teller çalana dik gelecek şekilde düz bir yüzeye konularak her iki elle çalınıyor. Müzisyen tek eliyle iki oktavı rahatça kontrol edebiliyor. Harpejji”de notalar her oktav için aynı şekilde yerleştirildiğinden ve piyanodan daha rahat ulaşılabildiğinden, piyano veya gitarda parmak kombinasyonu açısından mümkün olmayan yepyeni akorları çalabiliyorsunuz. Her oktav için notaların aynı şekilde yerleştirilmiş olması- ki bu özelliğe Tim Meeks isomorphic diyor- sayesinde herhangi bir pozisyonda çaldığınız akoru aşağı veya yukarı doğru kaydırdığınızda diğer akorları rahatça elde edebiliyorsunuz.

 

Bu özelliği nedeniyle öğrenmesi ve çalınması oldukça kolay olduğu iddia edilen enstrümanda ayrıca piyano klavyesine benzer şekilde beyaz ve siyah renkler tam ve yarım sesleri işaret etmek için kullanılmış. Ayrıca enstrümanın üstünde tüm oktav ve pozisyonlardaki Do notaları baklava şeklindeki beyaz sembollerle işaretlenmiş. Böylece notaların yerlerini şaşırmak pek mümkün değil.
 
gitar
 
Tim Meeks enstrümanın yapımında doğal malzemelerle çalışmayı tercih etmiş ve gövde için bambu, vernik için de hiçbir sentetik madde içermeyen su bazlı vernikten yararlanmış. Sipariş üzerine değişik renklerde üretilebildiği gibi, siyah, sunburst ve akçaağaç renkleri standart olarak belirlenmiş.

Harpejji”nin ilk ticari kaydı God of War III video oyunu için Dream Theater”ın Jordan Rudess”ı tarafından yapılmış. 2011″de A. R. Rahman, Dido”yla birlikte Akademi ödüllerine aday gösterilen “If I Rise””da sadece Harpejji kullanmış. Youtube”da şarkının videosunu ve Harpejji”nin kendine özgü sesini dinleyebilirsiniz.

Harpejji”nin 16 telli modelinin fiyatı 2000, 24 telli modelinin fiyatı ise 4000 dolar. Enstrüman hakkında daha fazla bilgi edinmek ve satın almak için http://www.marcodi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here