Ana sayfa Haber Google ve DeepMind, Rüzgar Santrallerinin Enerji Üretimi İçin AI Kullanıyor

Google ve DeepMind, Rüzgar Santrallerinin Enerji Üretimi İçin AI Kullanıyor

0

Google bugün, Londra merkezli yan kuruluşu DeepMind’in yapay zeka yazılımını kullanarak rüzgar çiftlikleri tarafından üretilen enerjiyi daha uygun hale getirdiğini duyurdu.

Google’a göre bu yazılım, çiftliklerin zamana dayalı tahminler yapılmadığı bir senaryoda % 20 oranında enerji üretimini arttırıyor. Bu değerin, parasal veya enerji çıktısı açısından tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz.

Google, Rüzgar Enerji Kapasitesini Tahmin Edecek

Geçen yıl Google, nihayet enerji kullanımını % 100 yenilenebilir kaynaklarla dengelemenin kilometre taşına ulaştığını söyledi. Bu, büyük ölçüde enerji alım sözleşmeleri ve veri merkezlerini güçlendirmeye yardımcı olan güneş ve rüzgar santralleri ile yatırımların yanı sıra diğer pazarlardaki standart elektrik şebekesi kullanımını dengeleyen yenilenebilir enerji sertifikaları sayesinde oldu.

Bununla birlikte, rüzgar enerjisi söz konusu olduğunda; bu enerjiden faydalanmak zor olabilir. Çünkü verilen bir çiftliğin ne kadar üreteceğini ve bu enerjiyi ne zaman en iyi depolayacağınızı ve daha sonra bu enerjiyi şebekeye ileteceğini bilmek her gün değişebiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here