Ana sayfa Mobil Google Play dışı APK kurulumları da yakında güncelleme alabilecek!

Google Play dışı APK kurulumları da yakında güncelleme alabilecek!

Mağaza dışından kurulan APK'lar da artık güvenli olacak ve güncelleme alabilecek.

0

İnternet bağlantısının çok güçlü olmadığı ülkelerde Play Store’a giderek bir uygulama indirmek zor bir iş olabilir. Bu zorluğun sonucu olarak Android kullanıcıları APK’lar, yani kurulum dosyaları yoluyla birbirleriyle uygulamaları paylaşarak kullanma eğilimi sergiliyorlar. Bu paylaşılan dosyalar maalesef zararlı içeriklere sahip olabiliyor ve Google Security de bu uygulamaları destekleyemiyor. Arama motoru devi, bu durumu değiştirmek için harekete geçti. Artık tüm APK dosyalarına bir güvenlik metadatası ekleyecek olan Google, bu uygulamaları destekleyebilecek ve kullanıcılarının güvenliğini sağlayabilecek.

İnternete erişim olmadığında Bluetooth ile paylaşılan APK’lar artık güvenli!

Uygulama kurucularını üzerine eklenecek bu metadata, toplam dosya boyutunu kilobyte mertebesinde arttıracak olsa da sonucunda elde edilecek şey oldukça kritik. Play Store dışı bir kurulum dosyası yüklenmiş Android akıllı telefon sonraki çevrimiçi oluşunda, bu uygulamaları Play Store’a kaydedecek ve güncelleme alabilmesini sağlayacak. Bu kayıt işlemi sayesinde aktive olacak Google Security de uygulamanın zararlı davranışlar sergileyip sergilemediğini kontrol edecek.

Yeni güncellemeyle ilgili olarak yorum yapan Google, geliştiricilerin bu yeni dağıtım olanaklarından faydalanabileceklerini ve uygulamalarında herhangi bir değişiklik yapmalarına bile gerek olmadığını belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here