Ana sayfa İnternet Haberleri Google Hakkında Hiç Duymadığınız 11 Gerçek

Google Hakkında Hiç Duymadığınız 11 Gerçek

0
google hakkında ilginç bilgiler

Google, adını her gün duyduğumuz, neredeyse yaşamımızın bir parçası haline gelen ve kurulduğu tarih olan 1996’den beri adeta çığ gibi büyüyen bir marka. İlk yıllarında sadece yazılım odaklı çalışan Google, son yıllarda sürücüsüz arabadan uzay aracına, insansız hava aracından giyilebilir teknolojilere kadar uzanan geniş bir alanda faaliyet göstermektedir. İnanılmaz bir yaratıcılık ve büyüme hikayesi olan bu arama motoru günümüzde artık bir dev. Peki, siz Google’ı ne kadar tanıyorsunuz?

Eğer Google’ı sadece bir arama motoru olarak biliyorsanız, bu yazının devamında okuyacaklarınız sizi çok şaşırtabilir.

google hakkında bilmedikleriniz

İşte, Google Hakkında İlginç Bilgiler:

 • İlk kurulduğu yıllarda saniyede sadece 30-50 sayfa işleyebiliyordu. Google’ın şuan saniyede milyonlarca sayfa işleyebildiğini düşündüğümüzde, Google’ın ilk yıllarındaki bu rakamlar sizlere de komik gelmiyor mu?
 • Google’ın kurucuları olan Sergey Brin ve Larry Page, yaptıkları ilk yaptıkları arama motoruna “Backrub” adını vermişlerdi. Daha sonra bu ismin yerin “Google” aldı.
 • Google’ın kurulduğundaki sabit sürücüsünün sadece 4 GB alana sahip olduğudur. Şuan ki bilgisayarlarla kıyasladığımızda teknolojinin gelişiminin dudak uçuklatacak cinsten olduğu da ortada…
 • İlk Doodle’ın yapılış amacı, şirketin kurucuları olan Brin ve Page’in Nevada’daki Yanan Adam Festivaline katıldıklarını ve şirkette olmadıklarını anlatmak amacıyla yapılmıştır.
 • Google’ın, genel merkezinin çevresinde çok fazla ot ve çalı bulunduğu için, bu ot ve çalıları yok etmek amacıyla 200 adet keçi kiraladığını biliyor musunuz?
 • Google’da uzun süredir çalışan personellere “Googlers” denirken; yeni çalışanlara ise “Nooglers” denmektedir.
 • Google arama motoru herhangi bir sorguda, saniyenin çok küçük kısmı kadar zamanda en iyi sonuçları sunmadan önce 200’den fazla etmeni hesaplamaktadır.
 • Duymadığınız 11 gerçeğin en ilginç olanlarından biri de şirket olarak, Google kelimesinin hatalı yazılma olasılığı olan Gooogle.com, Googlr.com, Gogle.com gibi birçok alan adını elinden bulundurur. Google’ın elinde bulundurduğu domainlerden en tuhaf olanı ise, telefonların tuşlarında bulunan rakamlarla Google yazıldığında ortaya çıkan 466453 sayısının alan adı olan 466453.com’dur.
 • Bir diğer önemli bir bilgi ise, Google’ın 40’tan fazla ülkede bulunan 70 ofisinde 53.000’den fazla çalışanı olduğudur.
 • Google, arama motoru pazarının %75’ini ve ABD’deki mobil aramaların da %87’sini elinde tutmaktadır.
 • Hiç duymadığınız 11 gerçeğin sonuncusu ise Google’ın, Youtube’u Denny’s adlı restoran zincirinde yaptığı toplantılar vasıtasıyla elde etmeyi başardığı gerçeğidir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here